Po përhapet me shpejtësi Ameba vdekjeprurëse, ç’duhet të bëni për ta parandaluarPo përhapet me shpejtësi Ameba vdekjeprurëse, ç’duhet të bëni për ta parandaluar

16:11 22/12/2020

Shkencëtarët e Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë paralajmëruar se një amebë vdekjeprurëse që ha trurin po përhapet ngadalë në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Ameba me një qelizë të vetme, e quajtur naegleria fowleri, zakonisht gjendet në ujërat e ëmbla të ngrohta si lumenjtë, pellgjet, liqenet dhe burimet. Zakonisht gjendet në shtetet më të lagështa si Florida. Zakonisht, ameba hyn në trup përmes hundës nga ku drejtohet në tru. Sapo organizmi të hyjë në tru përmes nervave të nuhatjes, ai shkatërron indet e trurit dhe shkakton një infeksion shkatërrues të trurit të quajtur meningoencefaliti primar amebic (PAM). Edhe pse infeksioni është jashtëzakonisht i rrallë, ai zakonisht është fatal.

Në një studim të botuar në revistën Emerging Infection Diseases, studiuesit paralajmëruan se kjo amebë që ha trurin gradualisht po përparon drejt Veriut nga Shtetet e Bashkuara të Jugut, dhe shumë raste po shfaqen në shtetet Midwestern sesa më parë.

Sipas studimit, 145 persona morën infeksionin midis viteve 1962 dhe 2018 në SHBA, nga të cilët vetëm katër kanë mbijetuar.

Studiuesit analizuan 85 raste të amebës në të gjithë SHBA-në midis vitit 1978 dhe 2018. Ndërsa shumica e rasteve u raportuan në shtetet jugore, gjashtë u raportuan në Midwest, duke përfshirë Minesota, Kansas dhe Indiana. Nga këto gjashtë raste në Veri, pesë u raportuan pas vitit 2010, tha raporti.

Ndryshimi i klimës është shkaku për përhapjen e amebës

Studiuesit e CDC fajësuan ndryshimin e klimës për numrin në rritje të rasteve PAM në të gjithë SHBA. Ata vunë në dukje se rastet po lëvizin drejt Veriut me afërsisht 8.2 milje (13.3 kilometra) në vit.

Përveç rritjes së temperaturave, rritjet pasuese të përdorimit të ujit rekreativ, të tilla si noti dhe sportet ujore, mund të kontribuojnë në ndryshimin e epidemiologjisë së PAM, shprehen studiuesit.

Shenjat dhe simptomat e infeksionit të trurit

Pasi dikush infektohet nga kjo amebë, mbijetesa është e rrallë sipas Dr David Kaufman, profesor dhe kryetar në Kolegjin e Mjekësisë Osteopatike të Universitetit Shtetëror të Miçiganit në Departamentin e Neurologjisë dhe Oftalmologjisë.

Dr Kaufman hodhi më shumë dritë për këtë amebë që ha trurin në një intervistë me AccuWeather, një kompani mediatike amerikane që ofron shërbime komerciale të parashikimit të motit në të gjithë botën, në fillim të këtij viti.

Sipas tij, simptomat zakonisht fillojnë brenda 24 orëve nga infeksioni i trurit, por mund të duhen disa ditë që problemet të shfaqen. Simptoma më e zakonshme e meningoencefalitit primar amebic (PAM) është një dhimbje koke e rëndë. Sidoqoftë, infeksioni i trurit mund të çojë në kriza dhe dobësi në fytyrë, duar, këmbë dhe humbje të fjalës.

Ilaçet kundër-amebës mund të jenë joefektive nëse infeksioni bëhet dërrmues, deklaroi ai.

Si të parandaloni infeksionin e trurit

CDC ka shprehur se mënyra e vetme e sigurt për të parandaluar këto infeksione është të shmangni notin në ujë të ngrohtë të ëmbël. Nëse shkoni të notoni në ujë të ëmbël të ngrohtë, përpiquni të shmangni futjen e ujit në hundë duke mbajtur hundën mbyllur, duke përdorur kapëse hundësh ose duke mbajtur kokën mbi ujë, tha ajo.

Infeksionet ndodhin kur uji i ndotur qëndron në hundën e një personi, ndërsa gëlltitja e ujit të ndotur nuk shkakton infeksionin. /tvklan.al


Të ngjashme