Kreu i inteligjencës ushtarake izraelite gjeneralmajor Aharon Haliva ka dhënë dorëheqjen pasi ai mori përgjegjësinë për dështimet rreth sulmit të paprecedentë të Hamasit më 7 Tetor.

Në një letër, ai pranoi se nuk e përmbushi detyrën që ishte besuar. Haliva është figura e parë e lartë që jep dorëheqjen për sulmin, i cili ishte më vdekjeprurësi në historinë e Izraelit. Dorëheqja mund të hapë terrenin për më shumë dorëheqje në mesin e organeve më të larta të sigurisë izraelite lidhur me sulmin e Hamasit, kur militantët vranë 1200 njerëz dhe ku morën peng 250 persona.

Ndërkaq tensionet vijojnë të jetë të larta në Bregun Perëndimor. Policia izraelite ka arrestuar dy persona pasi një makinë u përplas me këmbësorët në Jerusalemin Perëndimor, duke plagosur lehtë tre.

Pamjet e incidentit të transmetuara nga mediat izraelite tregojnë një makinë që përplas tre hebrenj ultra-ortodoksë. Dy persona dalin nga makina me një armë dhe tentojnë të qëllojnë, por ngatërrohen me armën. Policia tha se dy të dyshuarit u larguan nga vendi i ngjarjes, por më pas u arrestuan brenda një biznesi.

Nga ana tjetër një grevë e përgjithshme ka paralizuar Bregun Perëndimor  pas një bastisjeje dyditore izraelite në Tulkarm që vrau 14 palestinezë. Dyqanet, tregjet, shkollat, universitetet, bankat, transporti publik dhe biznese të tjera private janë mbyllur si pjesë e grevës së thirrur nga lëvizja Fatah, e cila gjithashtu lëshoi ​​një deklaratë duke u bërë thirrje palestinezëve në të gjithë Bregun Perëndimor që të bashkohen në një marshim që dënon mizorinë.

Rrugët në fshatrat, qytetet dhe qytetet e Bregut Perëndimor janë pothuajse të zbrazëta. Dhuna në Bregun Perëndimor, tashmë në rritje përpara luftës Izrael-Hamas në Gaza, është përshkallëzuar nga sulmet e shpeshta të ushtrisë ndaj grupeve militante, bastisjet në fshatrat palestineze dhe sulmet në rrugët. Mijëra palestinezë janë arrestuar dhe më shumë se 483 palestinezë janë vrarë gjatë operacioneve që nga fillimi i luftës së Gazës më 7 Tetor.

Klan News