7 mitet e puçrrave që nuk duhet t’i besoni më7 mitet e puçrrave që nuk duhet t’i besoni më

15:07 01/04/2021

Aknet prishin jo vetëm pamjen, por edhe humorin. Trajtimi i akneve është i lidhur ngushtë me shumë mite që nuk do të ndihmojnë për të mposhtur këtë problem dhe ato madje mund t’i përkeqësojnë gjërat.

Më poshtë janë listuar disa nga mitet më të përhapura dhe zbuloni si të mbroni lëkurën tuaj nga dëmtimi dhe të shpëtoni nga puçrrat sa më shpejt që të jetë e mundur.

7. Modelet e të ngrënit nuk ndikojnë në përhapjen e akneve.

Ekziston një studim i vjetër që pretendon se nuk ka asnjë lidhje midis dietës dhe puçrrave, por shkenca moderne vërteton të kundërtën.

Sheqeri stimulon prodhimin e insulinës dhe mund të shkaktojë puçrra. Shmangni produktet me një indeks të lartë glicemik, të tilla si buka e bardhë, soda, çokollata dhe birra.

Aknet mund të shfaqen edhe për shkak të hormoneve që përmbahen në qumësht, të cilat rrisin prodhimin e sebumit. Bollëku i saj bllokon poret dhe shkakton puçrra.

Hani produkte që do t’ju ndihmojnë të mbani lëkurën tuaj të pastër:

Produktet me një indeks të ulët glicemik, të tilla si buka e grurit të plotë, arra shqeme, lulelakra dhe kastravecët do të ndihmojnë në zvogëlimin e përhapjes së akneve.

Zinku përmbahet në vezë, mish, kërpudha dhe ushqim deti dhe mund të ndihmojë në rikthimin e lëkurës.

Vitamina A lehtëson shërimin e akneve. Është një arsye për të përfshirë karotat, lakrat dhe spinaqin në dietën tuaj.

6. Pirja e duhanit lehtëson përhapjen e akneve.

Shumë njerëz mendojnë se pirja e duhanit shkakton puçrra. Padyshim, përdorimi i duhanit është një zakon i keq, por nuk shkakton përhapjen e puçrrave.

Pirja e duhanit përkeqëson rigjenerimin e lëkurës dhe puçrrat shërohen më ngadalë.

Nëse e lini pirjen e duhanit, do të shihni se dukeni më mirë: rrjedha e oksigjenit në lëkurë do të rritet dhe procesi i rimëkëmbjes do të shkojë më shpejt.

5. Kozmetika shkakton puçrra.

Jo të gjitha produktet kozmetike janë të dëmshme për lëkurën. Përdorni produkte që janë të shënuara si jokomedogjene pasi ato prodhohen posaçërisht për lëkurën me probleme. Shmangni produktet kozmetike që përmbajnë alkoole dhe vajra. Alkoolet thajnë lëkurën dhe shkaktojnë acarim të lëkurës, i cili, nga ana tjetër, shkakton përhapjen e akneve. Vajrat e bëjnë lëkurën të yndyrshme dhe bllokojnë poret.

Mos harroni se produktet kozmetike duhet të përmbajnë:

-aloe;

-retinole;

-peptidi 10.

Këto përbërës përmirësojnë shërimin e aknes pasi stimulojnë prodhimin e kolagjenit.

4. Rrezet e diellit ndihmojnë për të hequr qafe puçrrat.

Rrezet UV stimulojnë punën e gjëndrave dhjamore, duke shkaktuar shfaqjen e akneve të reja. Përdorni një krem ​​kundër diellit për lëkurën me probleme, do të mbrojë lëkurën nga rrezet e diellit dhe përhapja e akneve.

3. Stresi shkakton puçrra.

Puçrrat e reja nuk janë rezultat i stresit. Por nëse tashmë keni puçrra, stresi mund të përkeqësojë situatën: plaga dhe shërimi pas puçrrave ngadalësohen.

2. Nëse lani fytyrën më shpesh, puçrrat do të zhduken.

Aknet, si dhe pikat e zeza, shkaktohen nga bllokimi i poreve me një tepricë të sebumit. Kjo është arsyeja pse ju mund të lani fytyrën tuaj sa herë që dëshironi, por puçrrat nuk do të zvogëlohen. Larja e plotë e fytyrës do të shkaktojë acarim të mëtejshëm: sfungjerët dhe furçat e fytyrës traumatizojnë lëkurën dhe mos e pastroni atë. Është gjithashtu një arsye për të mos e fshirë fytyrën tuaj me një peshqir. Thjesht prekni butë fytyrën me peshqir ose një pecetë. Sapunët dhe pastruesit që përmbajnë sulfat (SLS, SLES) e thajnë shumë lëkurën.

1. Pasta e dhëmbëve ndihmon për të hequr qafe puçrrat.

Pasta e dhëmbëve përmban sodë buke, vajra thelbësorë, peroksid hidrogjeni, mentol dhe triclosan të cilat sigurisht mund të thajnë aknet, por gjithashtu mund të shkaktojnë acarime dhe skuqje. Është më mirë të përdorni një trajtim puçrrash me bazë peroksid benzoyli, i cili është zhvilluar për të kuruar aknet. /tvklan.alTë ngjashme