#EDielaShqiptare nga #ArditGjebrea prej vitit 2008 në #TvKlan, programi më popullor në të gjitha familjet shqiptare çdo të dielë. Një program i cili përfshin një fashë orari maratonë, prej 6 orësh transmetim. #eglantina#shkelqim#itali#adn#binjake#50mijeuro#pallat

“Jam shumë e acaruar me znj. Eni”/Deklarata e Eglantinës habit studion, si reagon ndërmjetësja

Eglantina shprehet gjatë insertit të saj në “Shihemi në Gjyq” se “nuk i ndahet ish-bashkëshortit”derisa ai të përgjigjet. Martesa e tyre ka përfunduar prej vitesh, por ajo ka ende disa kërkesa për të. Me  hyrjen e saj në studio Eglantina nuk shpreh vetëm problemin me Shkëlqimin, por thotë se është e acaruar me ndërmjetësen e rubrikës së programit “E Diela Shqiptare” në Tv Klan, Eni Çobanin.


Eglantina: Unë jam këtu sot dhe jam shumë e acaruar me zonjën Eni.

Ardit Gjebrea: Me zonjën Eni?

Eglantina: Po, me zonjën Eni jam e acaruar sepse nga njerëz që unë i kam të përbashkët me ish-bashkëshortin tim, kam dëgjuar që ai është drejtuar zonjës Eni.

Eni Çobani: Para jush.

Eglantina: Po, për problemet e tij që ai ka.

Eni Çobani: Ku është problemi im me ju tani, në ç’kuptim? S’ka problem që ju mund të jeni…

Eglantina: Problemet që ka me kunatën…

Ardit Gjebrea: Po ç’problem ka që i është drejtuar zonjës Eni se ju jeni ndarë nga ai?

Eglantina: Unë prisja që zonja Eni të më kontaktonte të paktën, a nuk e di, zoti Shkëlqim a i ka thënë zonjëës Eni që ka qenë i martuar?

Eni Çobani: Atëherë këtë do ia drejtojmë së bashku kur ai të hyjë këtu dhe atëherë do merrni edhe përgjigjen. Tani në këtë momente nuk po jua jap dot përgjigjen. Kur të vijë Shkëlqimi do merrni përgjigjen nga unë dhe nga Shkëlqimi, e kam ditur unë që ju jeni bashkëshortja e Shkëlqimit apo jo.

Sapo Shkëlqimi vjen, ai nis t’i thotë Eglantinës mos ta përndjekë më e ta lërë të qetë dhe konfirmon se Çobani nuk ka qenë në dijeni të kësaj martese të mëparshme.

Shkëlqim: Pse do të të them unë ty, unë jam ndarë prej 20 e ca vjetësh!

Eni Çobani: Po jo se do më thuash mua, por s’më ke thënë që ke grua o zotëri që unë të kem detyrë të marr zonjën! Pra kjo thotë që ti zonjë nuk më ke marrë, por ke pritur Shkëlqimin, ke ndenjur me Shkëlqimin, ke bërë muhabet me Shkëlqimin. O Shkëlqim, ti je si të gjithë shqiptarët, ke trokitur në derën zotëri, ke gjetur numrin e telefonit, ke ardhur, të kam pritur. Kjo zonja tani më akuzon, ke pritur Shkëlqimin, s’më ke marrë mua. Tani ke thënë gjë që ke grua ti?

Shkëlqim: Jo, nuk kam thënë!

Eni Çobani: E pra, e dëgjove tani? E more përgjigjen?

Shkëlqim: S’kam asnjë detyrim ndaj saj.

Shokon Eglantina: Kunata më mësoi të abortoja fëmijën!/ Shkëlqimi me lot në sy:  Kam 5  vite që nuk shoh nënën!

Eglantina ka ardhur në “Shihemi në Gjyq” për t’i kërkuar ish-bashkëshortit të saj, Shkëlqimit që t’i paguajë detyrimet e fëmijëve të tyre. Çifti ka patur një martesë 7-vjeçare, më pas janë ndarë dhe kanë bashkëjetuar disa herë duke sjellë në jetë binjakë. Fëmijët nuk e gëzojnë atësinë e Shkëlqimit sepse ai nuk pranon t’u japë mbiemrin.

Por Eglantina kërkon që ish-bashkëshorti, të cilin e përndjek prej vitesh, t’i kthejë një shifër prej 50 mijë eurosh. Sipas saj, kjo shifër përmbledh dëmin fizik dhe psikologjik që ajo ka pësuar nga aborti i një fëmije.


Eglantina: Ne punonim, unë merrja 1 milionë e 800 mijë lireta plus unë merrja edhe një rrogë tjetër vetëm me bakshishet sepse ne flinim në hotel por kam edhe dëmet e mia fizike. Në ‘94 kam ngelur shtatzënë dhe e kam dështuar, më ka mësuar Luljeta si ta dështoja fëmijën dhe zoti Shkëlqim bashkë sepse po të shkoja të punoja në hotel nuk më pranonte njeri shtatzënë.

Eni Çobani: Më fal, edhe njëherë…

Shkëlqim: Këtu të jap të drejtë, e di që kam bërë një gabim.

Eni Çobani: Kjo është shumë e rëndë Shkëlqim, prit, kjo nuk është gabim! Kjo është shumë e rëndë! Edhe njëherë të lutem, si, në vitin…

Eglantina: Në ’94  kam ngelur shtatzënë…

Eni Çobani: Në Shqipëri.

Eglantina: Po, në Shqipëri.

Eni Çobani: Dhe ishte përgatitur për të shkuar në Itali apo jo?

Eglantina: Ne punonim në hotel dhe unë në hotel nuk mund të rrisja një fëmijë dhe nuk mund të rrija në hotel. Atëherë zoti Shkëlqim tha që nëse do të vish në Itali, duhet ta dështosh fëmijën me gjithë zonjën  Luljeta dhe zonja Luljeta më mësoi si të veproja. 

Eni Çobani: Si të mësoi, si mund të mësojë një grua një grua tjetër për të dështuar?

Eglantina: E shkatërrova veten me ilaçe, kam pirë ilaçe derisa dështova, këtë kam bërë. E kam bërë, për dashurinë dhe për mos të ndenjur me Luljetën se Luljeta bënte fytyrën e mirë në prezencë dhe ashtu i leverdiste, që unë mos të kisha një fëmijë që pasuria t’i shkonte e gjitha asaj dhe fëmijëve të saj.

Shkëlqimi e pranon tërësisht gabimin e tij, por vijon të shprehet se nuk i interesojnë fëmijët. Për të, dhimbja më e madhe është shkëputja e marrëdhënieve me nënën që e deklaron i përlotur.

Shkëlqim: Eglantina, kam 5 vjet që nuk shikoj mamanë! A e kupton ç’do të thotë?

Eglantina: Nuk më intereson!

Shkëlqim: Po shkatërrohem! Të lutem, më lër të paktën ti rehat sepse kam një problem tjetër këtej! Ti nuk e kupton, të mos shikosh mamanë 5 vjet, të ndërpritet marrëdhënia. Mamaja tani është në atë gjendje që nuk di se çfarë thotë, nuk di se çfarë bën.

Eglantina: E ke një kunatë dhelpër, ta ka sekuestruar mamanë!

Shkëlqim: E di! E kam kuptuar, tani vonë e kam kuptuar. Kur mora vesh kishin bërë prapaskenat.

“Bëj testin e ADN-së!”/Shkëlqimi s’pranon t’u japë atësinë fëmijëve: Po t’i kishe hequr…

Përveç çështjes ligjore që Shkëlqimi ka me familjen e tij, një problem shumë i rëndësishëm në përballjen e tij me ish-bashkëshorten, Eglantinën, mbetet atësia e dy fëmijëve. Që prej fillimit të puntatës së “Shihemi në Gjyq”, Shkëlqimi ka refuzuar kategorikisht edhe të bëjë ADN-në.

Sic u sqarua gjatë rubrikës së programit “E Diela Shqiptare” në Tv Klan, binjakët kanë ardhur në jetë pas divorcit, kur ish-çifti ka tentuar disa herë të bashkëjetojë për periudha të ndryshme kohore. Eglantina është shumë e sigurt për atësinë e fëmijëve ndërkohë që sipas deklaratës së Shkëlqimit, duket se arsyeja që ai nuk pranon është fakti që nuk ka dashur të marrë përgjegjësi.


Ardit Gjebrea: Zotëria pranoi që në ato muaj që vinte dhe ikte nga ty ka patur edhe të tjera. Ti ke patur të tjerë?

Eglantina: Absolutisht jo. Për këtë po them që unë jam shumë e sigurt që fëmijët janë të tijtë dhe duhet të paguajë edhe lekët për rritjen e fëmijëve.

Shkëlqim: Në qoftë se ne kishim një marrëdhënie shumë të largët, më kupton, si ka mundësi…

Eglantina: Unë jam shumë e sigurt, ti jo.

Shkëlqim: Trego të vërtetën se mund të kesh pasur edhe marrëdhënie të tjera, nuk më intereson në fund fare, nuk e pranoj.

Eglantina: Bëj ADN-në.

Shkëlqim: Nuk ka mundësi që të jetë ashtu,e para dhe e dyta unë kam thënë unë nuk dua t’i njoh fëmijët. Nuk dua të mbaj përgjegjësi, ta kam bërë të qartë që atëherë, mos më kërko gjëra të tjera.

Eglantina: Nuk ka problem, i mbaj vetë, i rris vetë siç i kam rritur.

Ardit Gjebrea: Përse nuk ke pranuar që ta bësh ADN-në? Çfarë i trembesh ti?

Shkëlqim: Nuk dua ta bëj.

Ardit Gjebrea: Pse s’do ta bësh?

Shkëlqim: Kanë kaluar 20 e ca vjet, ne kemi kaluar pak marrëdhënie pas martese se ajo mendonte mos më ndryshonte mendjen, unë nuk e ndryshova mendjen dhe nuk bëhem pishman për atë që kam bërë në atë periudhë. Sot e kam kuptuar që e kam gabim, por deri në atë periudhë se nuk ma ndërronte dot mendjen dhe u larguam.

Ardit Gjebrea: O Shkëlqim, ajo abortoi fëmijën për ty. Më përpara tha “për dashurinë” dhe unë, nuk e kuptoj dot që thjesht për dashurinë ti të humbësh një dashuri.

Eglantina: Nuk kemi pasur atë lirinë që është sot dhe që femrat kanë sot në Shqipëri. Atëherë thoshte burri ja ku është porta, po nuk shkoi mirë, dil përjashta!

Shkëlqim: Unë i thashë hiqe se unë nuk mbaj përgjegjësi, thuaje edhe këtë të vërtetën që ta thashë këtë, që për mua ti hiqe se po i mbajte unë nuk mbaj përgjegjësi! Ti bëre me kokën tënde. Po t’i kishe hequr, s’do kishe përgjegjësi tani këtu.

“Ç’ndodh nëse ADN-ja konfirmon atësinë?”, Gjebrea ‘zë ngushtë’ Shkëlqimin

Pas shumë përpjekjesh nga ana e moderatorit të programit “E Diela Shqiptare” në Tv Klan, Ardit Gjebreas, më në fund Shkëlqimi premtoi se do ta kryejë testin e ADN-së për dy fëmijët e Eglantinës. Deri në fund të “Shihemi në Gjyq”, ajo u shpreh e bindur se binjakët, të cilët sot janë 20 vjeç, kanë ardhur si rrjedhojë e marrëdhënies me ish-bashkëshortin.

Por ende nuk dihet se cili do të jetë hapi i radhës për Shkëlqimin nëse testi do të konfirmojë atësinë. Dikur ai nuk donte përgjegjësi, por a do të jetë gati t’i marrë përsipër dhe të vazhdojë të lajë rrobat te Eglantina, siç bënte më parë? Duket se alternativa e dytë është e mirëpritur edhe nga vetë Eglantina së cilës i shkëlqejnë sytë.


Ardit Gjebrea: Nëse ADN-ja nxjerr që ata dy fëmijë janë të tutë…çfarë do bësh?

Eglantina: Janë, jam e sigurt.

Ardit Gjebrea: Derisa të dalë përgjigjja.

Shkëlqim: Derisa të dalë përgjigjja që janë fëmijët e mi se po është e kundërta është normale që është e kotë.

Ardit Gjebrea: Po është e kundërta, është e kundërta, por nëse janë të tutë, çfarë ndodh?

Shkëlqim: Nuk di çfarë të bëj tani…

Ardit Gjebrea: S’di çfarë të bësh, po janë fëmijët e tu mo.

Shkëlqim: Do ju falenderoj tek e fundit fare…

Eni Çobani: Që të bëmë me fëmijë.

Shkëlqim: Jam i bindur akoma që nuk janë fëmijët e mi, megjithatë presupozojmë .

Eni Çobani: Mos e themi më.

Ardit Gjebrea: Supozojmë që janë. Ne do bëjmë festë pastaj.

Shkëlqim: Patjetër.

Ardit Gjebrea: Do ta bëjmë festën. E pastaj do shkojmë do lajmë rrobat te Eglantina.

Shkëlqim: Shohim e bëjmë, çdo hap në kohën e tij.

/tvklan.al