Banka Botërore

 • BB tkurr parashikimin për investimet e huaja

  Banka Botërore parashikon një rënie të ndjeshme të ritmit të investimeve të huaja në Shqipëri përgjatë këtij viti. Në raportin e rregullt ekonomik për Ballkanin Perëndimor, fluksi i investimeve nga jashtë vlerësohet se në 2019-n do të jetë sa 6.8% e prodhimit kombëtar, nga 7.8% që ishte vitin e...
 • Projekti i BB: Të lehtësohet tregtia dhe transporti në Ballkanin Perëndimor

  Shqipëria përfiton 20 milion Dollarë nga projekti i ri i Bankës Botërore. I miratuar sot nga bordi i drejtorëve të Bankës Botërore, ky projekt me vlerë 90 milionw në fazën e parw, parashikon të zvogëlojë kohën dhe koston e tregtisë në të gjithë Ballkanin Perëndimor. Pritja në kufi i...
 • Banka Botërore: Kosova me rritjen më të madhe ekonomike në rajon

  Rritja ekonomike në Kosovë këtë vit dhe në dy vitet e ardhshme, pritet të arrijë në 4.5 për qind, thuhet në raportin e fundit ekonomik për Ballkanin Perëndimor të Bankës Botërore. Krahasuar me vendet e rajonit, sipas raportit, rritja më e madhe ekonomike pritet të jetë në Kosovë. Rritja...
 • Gati gjysma e popullsisë botërore jeton me 5.5 Dollarë në ditë

  Pavarësisht përparimit në zvogëlimin e varfërisë ekstreme, gati gjysma e popullsisë në botë jeton me më pak se 5.50 Dollarë në ditë, duke shënuar rritje të të varfërve në vendet e pasura, ka thënë Banka Botërore të mërkurën. Në raportin e dytë vjetor, kjo Bankë ka analizuar më gjerësisht...
 • BB pesimiste për investimet e huaja

  Banka Botërore parashikon që investimet e huaja në Shqipëri do të zbresin në fund të vitit dhe gjatë 2019-s në nivelin më të ulët të 7 viteve të fundit, nëse maten me indeksin “investime në raport me prodhimin e brendshëm bruto”. Investimet e huaja në vendin tonë do të...
 • Banka Botërore nuk do të mbështesë termocentralin “Kosova e Re”

  Përfaqësues të organizatës joqeveritare “Balkan Green Foundation”, përmes një komunikate për media, bënë të ditur se Banka Botërore nuk do të mbështesë termocentralin “Kosova e Re”. Drejtori ekzekutiv i kësaj organizate, Visar Azemi, dhe Burim Ejupi nga Instituti për Politikat Zhvillimore (INDEP) po marrin pjesë në takimet vjetore të...
 • Ekonomia po orientohet drejt shërbimeve

  Vitet pas krizës globale kanë përgjysmuar shfrytëzimin e forcave të punës në Shqipëri. Një studim i Bankës së Shqipërisë ka evidentuar se mbetet ende punë për të bërë në shfrytëzimin e dijeve njerëzore, ndërsa po vërehet një prirje e zhvillimit të ekonomisë nga degët tradicionale të tregtisë dhe ndërtimit,...
 • Analiza/ Pse Japonia i përballon kaq mirë fatkeqësitë natyrore?

  Tajfuni më i fortë që ka goditur Japoninë në më shumë se 25 vjet ka lënë gjurmët e shkatërrimit në të gjithë vendin, ka shkaktuar mbylljen e një aeroporti të madh ndërkombëtar dhe hedhjen në erë të makinave, çatitë e shtëpive, etj. E ndërtuar për të mbijetuar Japonia është...
 • BB: Popullsia e Shqipërisë po plaket

  Emigrimi në masë dhe ulja e lindshmërisë në vend do të kërcënojnë më tej dhe produktivitetin në punë në Shqipëri, çka do të vijë duke u përkeqësuar. Shqetësimi ngrihet nga Banka Botërore, e cila në një raport të publikuar për “Dinamikën e Punës në Shqipëri” analizon se niveli i...
 • Banka Botërore parashikon tkurrje të investimeve të huaja

  Banka Botërore parashikon një rënie të fluksit të investimeve të huaja direkte për Shqipërinë me 1.5% të Prodhimit Kombëtar në vitin 2019. Shkak për këtë thotë raporti për Ballkanin Perëndimor me titullin “Rritja është në ngadalësim” vjen nga përfundimi i dy veprave të mëdha në energjetikë, ajo e gazsjellësit...
 • Banka Botërore: Shqipëria vlen 153 miliardë Dollarë

  Shqipëria vlen 153,6 miliardë Dollarë. Kështu thotë Banka Botërore në një vlerësim të fundit të saj duke përfshirë njerëzit, pasuritë natyrore dhe prodhimin kombëtar, bazuar në të dhënat që i përkasin vitit 2014. Vlerën më të madhe e ka kapitali njerëzor, me rreth 66 miliardë Lekë, duke zënë kështu...
 • “Luftë” kundër euros në Shqipëri, bankat: Interesa më të ulëta nga depozitat dhe kredi më të shtrenjta

  Nismat për ndalimin e përdorimit të euros, të cilat do të hyjnë në fuqi në muajin Qershor, do të japin më pak interes për depozitat në valutë, ndërsa do të rritet kostoja e kredisë në monedhë të huaj. Spiro Brumbulli, Sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës së Bankave, thotë se...
 • Banka Botërore rrit vlerësimin për rritjen ekonomike

  Banka Botërore ka rishikuar në kahun rritës vlerësimin për rritjen ekonomike në Shqipëri. Në raportin “Prosperiteti i ekonomisë globale”, banka thotë se në 2017-ën rritja ekonomike për vendin tonë do të jetë në nivelet 3.8%, 0.3% më e lartë se vlerësimi në Qershor, duke u barazuar kështu edhe pikëpamjet...
 • BB: PPP-të të llogariten si borxh, kujdes transparencën

  Banka Botërore ka qënë e qartë në qëndrimin e saj mbi çështjen se a duhet të llogariten detyrimet buxhetore për paketën 1 miliard euro si borxh publik. Maryam Salim, drejtore e zyrës së BB në Shqipëri: “Qeveria duhet të shohë prioritet e ekonomisë kombëtare, se cilit projekt duhet t’i...
 • Basha: Banka Botërore konfirmon se rritja e taksave po rrënon ekonominë shqiptare

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha nëpërmjet një publikimi në rrjetin social Facebook, shkruan se rritja e taksave në Shqipëri po rrënon ekonominë, duke iu referuar vlerësimit të Bankës Botërore. Basha thotë se qeveria po zvarrit rimbursimin e TVSH-së.  Statusi i plotë: Shqipëria humbet 7 vende në vlerësimin e...
 • Shqipëria humb 7 vende në raportin “Doing Business”

  Shqipëria ka humbur 7 vende në renditjen Bankës Botërore të raportit “Doing Business”. Një vit më parë Shqipëria rezultonte e 58-ta mes 190 ekonomive botërore për lehtësitë e të bërit biznes, ndërsa për 2018-ën vendi ynë renditet i 65-ti.  Rënia ka ardhur si pasojë e përkeqësimeve komponetin “pagesa e...
 • Sigurimi i detyruar i shtëpive/ BB: Me AMF hartuam projektligjin, tani e ka qeveria

  Banka Botërore konfirmon ekzistencën e një projekligji për sigurimin e detyrueshëm nga tërmetet dhe përmbytjet. Në një reagim për televizionin Klan Plus, Banka Boterore thotë se i ka ofruar ekspertizë Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare për draftin final të ligjit për sigurimet nga fatkeqësitë natyrore që i është paraqitur në...
 • Thahet Fierza, i gjithë konsumi me import

  Liqeni i Fierzës ka arritur në nivelet më të ulëta të këtij viti, ndërsa është regjistruar kuota më e ulët e mesatares vjetore të 40 viteve të fundit. Korporata Elektroenergjitike po mban të gjitha hiderocentralet e kaskadës së Drinit të stakuara prej 3 javësh, por kjo nuk ka arritur...
 • Rregulla të reja për bankat kundër financimit të terrorizmit

  Rreziku i parave të pista, të cilat lidhen me financimin e terrorizmit ka shqetësuar të gjitha autoritetet financiare në vend. Banka e Shqipërisë së fundi ka miratuar një rregullore të fortë, e cila vendos masa drastike për bankat që bëjnë transferta bankare apo pranime të depozitave. Ndryshimi kryesor në...
 • Banka Botërore: Pagesat për “PPP” të llogariten si detyrime

  Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar, edhe Banka Botërore këshillon Shqipërinë që të llogaritë shpenzimet që do të japë në të ardhmen për projektet në partneritet me privatin si detyrime. Sot vendi ynë nuk i ka të llogaritura shumat që duhet të paguajë vitet në vijim në shumë kontrata konçesionare, edhe...
Emisione