Deutsche Welle

 • Deutsche Welle: A do të ngrenë përgjimet qytetarët në protestë?

  Protesta e 8-të kombëtare anti-qeveritare e opozitës zhvillohet të shtunën në Tiranë (08.06) . pas skandalit të përgjimeve të publikuara nga gazeta gjermane “Bild” së fundmi. Opozita dhe mbështetësit e saj synojnë që kjo protestë të realizojë largimin e kryeministrit Rama dhe rrëzimin e qeverisë së tij të akuzuar...
 • Hahn: Imazhi i Shqipërisë vështirëson negociatat

  Aktet e dhunshme në protestat e opozitës, që u shoqëruan me hedhjen e bombave molotov ndaj institucioneve, mund të minojnë hapjen e negociatave të Shqipërisë këtë Qershor. Paralajmërimi vjen nga Komisioneri i Zgjerimit, Johannes Hahn, i cili në një intervistë për Deutsche Welle thotë se pamjet që vijnë nga...
 • Roth: Opozita shqiptare, e papërgjegjshme

  Zërave të ndërkombëtarëve kundër bojkotit të Parlamentit nga opozita i është shtuar edhe ministri i Jashtëm gjerman Michael Roth. Në një intervistë dhënë për të DW, zyrtari i lartë gjerman thotë se largimi nga institucionet nuk i shërben demokracisë. “E konsiderojmë të papërgjegjshëm bojkotin e parlamentit nga partitë opozitare....
 • Jeremiç: Ndarja nuk sjell paqe dhe stabilitet

  Ndryshimi i kufijve në një vend mund të nxisë për ndryshimin e kufijve të tjerë në rajon, thotë ish-ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremiç, për DW. Nëse në Kosovë ndiqet kjo logjikë, pse ajo të mos vlejë edhe diku tjetër. Deutsche Welle: Zoti Jeremiç, shpesh keni kritikuar mungesën e...
 • Qëndrim i ri i diplomacisë shqiptare ndaj marrëveshjes Kosovë-Serbi?

  Kryeministri Edi Rama u dekretua Ministër i Jashtëm nga Presidenti shqiptar, Ilir Meta. Dekretimi konsiderohet si rast i veҫantë, sipas njoftimit të Presidencës, e kryhet për të evituar thellimin e krizës institucionale. Presidenti Meta dekretoi të premten Kryeministrin Edi Rama në postin e Ministrit të Jashtëm. Dekretimi vjen 4...
 • “Me Kosovën duam marrëveshje gjithëpërfshirëse”

  Intervistë ekskluzive e Deutsche Welles, me Ana Brnabiç, kryeministre e Serbisë, në Conflict Zone. Brnabiç u përball me pyetje shumë të pakëndshme për Kosovën, reformat, perspektivën e Serbisë. Tim Sebastian (DW): Një prej kushteve që Serbia të anëtarësohet në Bashkimin Evropian është normalizimi i obligueshëm i raporteve me Kosovën,...
 • Deutsche Welle: Pse dha dorëheqjen Xhafaj?

  Dorëheqja e Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, u bë e ditur të shtunën (27.10) nga një njoftim i kryeministrit Edi Rama në median sociale, që bën me dije, se ka pranuar dorëheqjen e Ministrit Xhafaj. Nga postimi i Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, duket se arsye për dorëheqjen e...
 • Merkel përballë stuhisë

  Në Berlin po krijohet një rezistencë e fortë kundër kancelares. Në konfliktin për politikën ndaj refugjatëve me ministrin e Brendshëm Horst Seehofer, konservatorët e Merkelit marrin mbështetje edhe nga vendet e tjera. “Ne jemi në gjendje ta bëjmë këtë”. Një fjali, disa fjalë të thëna nga kancelarja gjermane Angela...
 • Joachim Löw dhe përpjekja përmbyllëse

  Ai nuk ka çfarë të humbasë më, vetëm mund të fitojë. Pikërisht kjo e josh trajnerin e kombëtares gjermane në misionin e mbrojtjes së titullit. Në Kampionatin Botëror në Rusi mund të ketë surpriza. “Vizionar. Partner në bisedime. Punë me publikun”, kështu e përmbledh Joachim Löw detyrën e tij...
 • SHBA nxit përçarjen e Europës

  Ambasadori i ri i SHBA në Gjermani bën të ditur se do të përfshihet direkt në politikën evropiane dhe e shkakton një skandal. Por revoltimi megjithatë do të ishte përgjigjja e gabuar, mendon kryeredaktorja e DW, Ines Pohl. Gjermania është e revoltuar. Vetëm pak orë pas publikimit të një...
 • SHBA-BE: Nis lufta tregtare

  Donald Trump bën realitet kërcënimin e tij: Duke nisur nga 1 qershori BE-ja nuk përjashtohet më nga tarifat doganore për çelikun dhe aluminin. Asnjë “cicërimë” në Twitter apo deklaratë personale – Presidenti i SHBA-së Donald Trump ia la kësaj here ministrit të tij të Tregtisë Wilbur Ross tribunën dhe...
 • Negociatat e anëtarësimit në “sitën e hekurt” gjermane

  Gjermania kërkon nga Shqipëria prova të forta për përparimin në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, përpara se parlamenti gjerman t’i hapë dritën e gjelbër negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Këtë e shpreh kreu i Komisionit Parlamentar për Çështjet e Bashkimit Europian në parlamentin gjerman, Gynter Krishbaum,...
 • Deutsche Welle: Takimi i Durrësit, nga idetë në veprime konkrete

  Kryeministrat e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor (BP) morën pjesë në takimin një ditor informal që mikpriti në Durrës kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Ky takim u zhvillua tre vjet pas lançimit të Procesit të Berlinit nga kancelarja gjermane Angela Merkel, në 28 gusht 2014 dhe disa javë pas...
 • Deutsche Welle: PD, mes shpresës së ringritjes dhe rrezikut të copëtimit

  200 mijë vota të humbura nga elektorati i djathtë dhe 14 mandate të munguara deputetësh në krahasim me zgjedhjet parlamentare të 2013-ës. Këto janë shifrat që tregojnë saktë humbjen e thellë të PD në zgjedhjet parlamentare, të zhvilluara dy javë më parë, më 25 qershor. Heqja nga lista e...
 • Shtypi gjerman: Fitorja e Edi Ramës, shans për Ballkanin

  Nën titullin “Artisti me dorë të mirë edhe për politikën” – gazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” vëren se tendenca që ka Rama të thyejë tabu mund t’i japë impulse të reja Ballkanit. Edi Rama, i jep rëndësi faktit, që të perceptohet si jo-konformist, vëren NZZ, “dhe ky nuk është gjest mashtrimi....
 • “Atmosferë proeuropiane në Bullgari”

  Deputeti gjerman, Gernot Erler mendon se bullgarët kanë përfituar nga politikat proeuropiane të qeverive të tyre. Sofja duhet ta vazhdojë këtë kurs. Deutsche Welle: Zoti Erler çfarë prisni nga zgjedhjet parlamentare në Bullgari? Gernot Erler: Shpresoj shumë që nga zgjedhjet të dalë një shans për të pasur sërish një...
 • Maqedoni: Cili do të jetë fati i votuesve të kontestuar?

  Drejtuesit e partive politike në Maqedoni po shqyrtojnë mundësinë e organizimit të zgjedhjeve parlamentare më 11 dhjetor, ndërkohë që KSHZ po zbaton marrëveshjen për përgatitjen e zgjedhjeve të parakohshme. Përfaqësuesit e katër partive politike, nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, që po marrin pjesë në harmonizimin e qëndrimeve ndërpartiake kanë...
 • Mustafa: Të gatshëm të bisedojmë me opozitën

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa në një intervistë për “Deutsche Welle”, ka folur mbi debatin me opozitën për demarkacionin me Malin e Zi, dialogun me Serbinë, vazhdimin e mandatit të misionit EULEX, si dhe Gjykatën Speciale. DW: Zoti Kryeministër, sa jeni i bindur se do të ratifikohet marrëveshja e...
 • “Deutsche Welle” tregon suksesin e Shqipërisë

  Shqipëria është një ndër përfaqësueset debutuese në Europian. Rrjeti i njohur televiziv “Deutsche Welle” i kushtoi një dokumentar vendit tonë dhe Islandës, që pavarësisht ndryshimeve i bashkon kualifikimi në finalet e Euro 2016. Ish-futbollisti i Kombëtares, Altin Rraklli ishte personazhi kryesor, i cili bisedoi me të tjerë protagonistë të...
Emisione