FSHF

 • Akademia e arbitrave

  Vendimet e arbitrave në kampionatin shqiptar në mjaft raste sjellin polemika dhe nuk mungon edhe shpërthimi i lojtarëve, drejtuesve apo tifozëve në drejtim të tyre. Federata Shqiptare e Futbollit në 2017 themeloi Akademinë e Arbitrimit që këtë vit ka edicionin e saj të dytë. 70 të rinj nga mosha...
 • Ministrja Shahini mbledh federatat për dhunën

  Të mbledhur nga Ministrja Arsimit e Sportit dhe Rinisë për të diskutuar për ndryshimet në Kodin Penal për minimizimin e dhunës në sport, përfaqësuesit e federatave e adresuan diskutimin e tyre tek financat, ligji për sponsorizimet dhe lehtësitë fiskale për investuesit në sport. “Ndoshta dhe dhuna sportive vjen edhe...
 • FSHF modifikon kalendarin e ndeshjeve

  Pezullimi me një javë i të gjitha aktiviteteve futbollistike në vend për shkak të dhunës detyroi Federatën e Futbollit që të bëjë modifikime në kalendarin e zhvillimit të ndeshjeve si në Superligë ashtu edhe në Kupën e Shqipërisë. Sektori i Garave në FSHF vendosi që ndeshjet e kthimit për...
 • FSHF në mbështetje të bojkotit

  Federata Shqiptare e Futbollit mbështet vendimin e arbitrave për bojkotim të kampionatit deri në rikthimin e policisë për ruajtjen e rendit dhe sigurisë në stadiume. Organizmi që drejton futbollin në vend ka njoftuar klubet anëtare të saj se të gjitha ndeshjet e planifikuara këtë fundjavë, nuk do të zhvillohen....
 • Dhuna në stadium, policia “përplaset” me FSHF

  Replika në distancë mes Federatës Shqiptare të Futbollit dhe Policisë së Shtetit mbi sigurinë në stadiume, që vijnë pas dhunës së ushtruar ndaj arbitrit në ndeshjen Kamza-Laçi. Ishte fillimisht sekretari i FSHF-së, Ilir Shulku, i cili deklaroi se ruajtja e rendit në mjediset sportive, është detyrë e Policisë së...
 • Sekretari i përgjithshëm i UEFA-s në Tiranë

  Pasi vizitoi zyrat e reja të Federatës së Futbollit, që po ndërtohen në ish-Kompleksin Dinamo, si dhe Arenën Kombëtare, Sekretari i Përgjithshëm i UEFA-s, Theodore Theodoridis tha se Shqipëria do të ketë mundësinë për të konkurruar për finalet e disa kompeticioneve kontinentale. “Kur stadiumi të jetë gati, do të...
 • FSHF rikonfirmon Panuccin

  Federata Shqiptare e Futbollit ka rikonfirmuar këtë të mërkurë trajnerin italian Christian Panucci në krye të Kombëtares. “Nisur nga disa spekulime dhe lajme abuzive që kanë qarkulluar në disa media orët e fundit, Federata Shqiptare e Futbollit dëshiron t’iu informojë se nuk është aspak e vërtetë që jemi në...
 • Trajnerë me kohë të plotë te kombëtaret

  Trajnerët e Kombëtareve do të punojnë me kohë të plotë dhe do të jenë në kontakt të vazhdueshëm me njëri-tjetrin. Kjo është strategjia që do të ndjekë Federata Shqiptare e Futbollit. Për sekretarin e përgjithshëm Ilir Shulku gjërat do të ndryshojnë. Ilir Shulku, Sekretar i Përgjithshëm i FSHF-së: Trajnerët...
 • Tirana dënohet 2 ndeshje pa tifozë

  Tirana do të luajë 2 ndeshjet e ardhshme në shtëpi pa praninë e tifozëve. Pushtimi i fushës në takimin me Kukësin të martën e kaluar u ndëshkua nga Komisioni i Disiplinës. Mbështetësit e Tiranës iu drejtuan lojtarëve të tyre, duke i kërkuar të hiqnin fanellat, pasi nuk ishin të...
 • Parulla në takimin Partizani-Skënderbeu, FSHF: Distancohemi, do merren masa

  Federata Shqiptare e Futbollit shpreh shqetësimin e thellë dhe distancohet në mënyrë të prerë nga incidenti i djeshëm ndodhur gjatë ndeshjes Partizani-Skënderbeu, duke iu referuar parullës së shpalosur në fillim të ndeshjes në seksionin e tifozerisë së Partizanit, parullë që sipas FSHF, ishte dukshëm me sfond racist dhe me...
 • Arrestimi i trajnerit Grima, reagon FSHF

  Trajneri i ekipit kombëtar të futbollit të femrave, Armir Grima është në mesin e 11 personave të arrestuar nga policia si pjesë e grupit kriminal të Bajrave. Pikërisht për arrestimin e tij ka reaguar këtë të shtunë Federata Shqiptare e Futbollit. Në një deklaratë, FSHF thotë se është e...
 • FSHF heq policët nga stadiumet

  Policia do të qëndrojë jashtë stadiumeve në sezonin që do të nisë të premten me ndeshjen Skënderbeu – Partizani. Mbarëvajtjen e sigurisë në shkallët e stadiumeve do bëjnë rojet private, një praktikë që aplikohet prej vitesh në stadiumet e Europës. Në takimin e mbajtur në Federatën Shqiptare të Futbollit...
 • Ndarja nga jeta e Fadil Vokrrit, FSHF: Jemi të tronditur

  Ndarja nga jeta e legjendës së futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka prekur zemrat e të gjithëve. Vokrri ndërroi jetë në moshën 57-vjeçare, si pasojë e një ataku në zemër. Federata Shqiptare e Futbollit ka reaguar menjëherë pasi mori vesh lajmin e trishtë. Reagimi i plotë: Federata Shqiptare e...
 • “Tifozat Kuq e Zi” drejt rikthimit në stadium

  Grupimi “Tifozat Kuq e Zi” është drejt rikthimit në stadium në ndeshjet që Kombëtarja zhvillon në Shqipëri. Në Federatën e Futbollit u mbajt një takim me krerët më të lartë të këtij institucioni, drejtuesve të Policisë së Shtetit dhe përfaqësuesve të tifozëve. “Jemi në një klimë t’i bëjmë gjerat...
 • Përplasje mes Partizanit dhe FSHF-së

  Partizani dhe Federata Shiptare e Futbollit janë përfshirë në polemika. Shkak është bërë barazimi në Lushnjë, një ekip që ka rënë matematikisht nga kategoria. Të kuqte thonë se rezultati 1 – 1 u vendos nga gjykimi treshes së drejtuar nga Blerim Ziri, i cili sipas tyre, ka qenë i...
 • FSHF kërkon që deputeti Erjon Braçe të dënohet me gjobë

  Federata Shqiptare e Futbollit, nëpërmjet një ankese drejtuar Byrosë së Kuvendit dhe Komisionit të Shqyrtimit të Kundërvajtjes pranë Policisë së Shtetit, kërkon procedim administrativ për deputetin Erjon Braçe. Sekretari i Përgjithshëm Ilir Shulku citon nenin 49 të Ligjit “Për Sportin” që e konsideron kundravajtje administrative përdorimin e çakmakut në...
 • Përjashtimi i Skënderbeut, FSHF: Lajm i keq, por vendim i apelueshëm

  Federata Shqiptare e Futbollit e ka quajtur një lajm të keq për futbollin shqiptar përjashtimin e Skënderbeut për 10 vite nga UEFA, por shtoi se vendimi është i apelueshëm. FSHF tha se UEFA e ka vënë në dijeni sot për vendimin e marrë nga ana e Komisionit të Disiplinës...
 • Mbledhja e parë e ekzekutivit të FSHF

  Komiteti ekzekutiv i Federatës së Futbollit u mblodh për herë të parë që pas asamblesë zgjedhore të 7 shkurtit ku Armand Duka u rikonfirmua për një tjetër mandat 4-vjeçar në krye të saj. “Është një respekt fakti që jemi zgjedhur dhe besimi i familjes së futbollit ndaj nesh, por...
 • Duka: Përkushtimi im në krye të FSHF do të jetë akoma më i madh

  Armand Duka u rikonfirmua këtë të mërkurë në krye të Federatës Shqiptare të Futbollit, duke siguruar mandatin e tij të pestë si president. Në fjalën e tij pas zgjedhjes në krye të FSHF, Duka tha se zgjedhjet dëshmuan edhe njëherë se Asambleja Zgjedhore është kthyer në një organizatë me standarde të...
 • Duka mund Finon, fiton mandatin e 5-të në krye të FSHF

  Presidenti në detyrë i FSHF-së, Armand Duka ka fituar balotazhin me Bashkim Finon në garën për kreun e ri të federatës, duke siguruar mandatin e 5-të 4-vjeçar. Megjithëse mori 39 vota kundrejt 22 të Finos në raundin e parë të zgjedhjeve, Duka nuk arriti të fitonte garën pa kaluar...
Emisione