Kombëtarja Shqiptare

 • Reja ndryshon formacionin

  Pas provës së parë serioze dhe që nuk mundi të merrte rezultat në Islandë, Edy Reja do të tentojë të kthejë Shqipërinë në rrugën e fitoreve. Ndaj Moldavisë priten ndryshime veçanërisht në sulm. Italiani pritet t’i besojë nga minuta e parë Uzunit dhe Sadikut. Mesfusha do të përbëhet nga...
 • Kuqezinjtë me skemë sulmuese kundër Islandës

  Lojtarët e Kombëtares po përshtaten me kalimin e ditëve me konceptin e Edy Reja. Trajneri po punon shumë me reshtimin me 3 mbrojtës në përgatitjet për ndeshjen kualifikuese të Europianit më 8 Qershor me Islandën. Odise Roshi: Kemi aplikuar vazhdimisht skemën 3-5-2. Çfarë kam parë këto ditë çdo gjë...
 • Kombëtarja, Mavraj dhe Lenjani flasin për rikthimin

  Një rikthim te kuqezinjtë për Mërgim Mavraj dhe Ermir Lenjanin, të cilët gjejnë një trajner të ri. Kapiteni Mavraj i cili nuk do të jetë ndaj Islandës, pasi ka edhe një ndeshje pezullim, dha përshtypjet e para për Edy Reja. “Kam biseduar me trajnerin, duket shumë simpatik, i qetë,...
 • Ndryshon skema e Kombëtares

  Kombëtarja mund të ndryshojë skemë me Islandën. Trajneri Edy Reja aplikoi reshtimin 3-5-2 në stërvitje, dhe sipas sulmuesit Armando Sadikut, pritet të përdoret në sfidën 8 Qershorit në Rekjavik. “Provuam në stërvitjen skemën 3-5-2, që do të përdoret në ndeshjen me Islandën. Reja duket që i pëlqen të qëndrojë...
 • Reja rikthen hamoninë te Kombëtarja

  Ditët e para me Edy Reja kanë sjellë ndryshim në humorin e kuqezinjve. Një veteran si Migjen Basha, pjesë e Kombëtares prej periudhës së De Biasit, thotë se Reja me përvojën e tij po ua bën më të lehtë. “Me trajnerin Reja po ndjehemi më të lirë, nuk është...
 • Reja merr Salihin në staf

  Dita e parë e punës së Edy Rejas pas prezantimit si trajner i Kombëtares së Futbollit, ka kaluar me një mbledhje të gjatë në ambientet e Federatës së Futbollit. Për 5 orë tekniku i ri ka biseduar me stafin e kombëtares Ervin Bulkun dhe Sulejman Memën, si dhe trajnerët...
 • Edy Reja në stolin e Shqipërisë?

  Portali italian pranë klubit të Lazios, Cittaceleste, ka publikuar lajmin se ish-trajneri i kësaj skuadre, Edy Reja, është kandidat për pankinën e Shqipërisë. Në lajm citohet madje edhe një deklaratë e tij, ku thotë se ka biseduar me Federatën Shqiptare të Futbollit dhe se do të presë reagimin e...
 • Del formacioni i Shqipërisë në ndeshjen kundër Andorras

  Ervin Bulku dhe Sulejman Mema, dy trajnerët e komanduar në Kombëtaren Shqiptare, ashtu si edhe ndaj Turqisë do të luajnë me modulin 4-4-2. Në portë Berisha. Aliji, Gjimshiti, Ismajli dhe Hysaj në mbrojtje. Në mesfushë, në vend të Abrashit rikthehet Ergys Kaçe. Basha dhe Xhaka nuk lëvizin, si dhe...
 • Kuqezinjtë mendojnë për Andorrën

  Kuqezinjtë janë tani pa trajner pas largimit të Christian Panucci. Ata nuk kanë dashur të komentojnë këtë zhvillim në kombëtare, duke kërkuar që të mendohet për ndeshjen e radhës, atë me Andorrën. “Ne po vazhdojmë punën pas humbjes që patëm dhe kemi përpara një ndeshje të rëndësishme dhe duhet...
 • Pezullimi i Strakoshës dhe refuzimi i Lenjanit

  Vendimi i Panuçit për të ndëshkuar portierin Strakosha vetëm pse nuk u grumbullua në orar pasi i iku avioni dhe refuzimi i Lenjanit, kanë krijuar jo pak shqetësime tek kuqezinjtë. Kjo ishte arsyeja pse Migjen Basha u bëri thirrje lojtarëve që të jenë të përqendruar dhe të mos ndikohen...
 • Bushi mbledh U-21: Durmishaj nuk ka vendosur ende

  Për koincidencë, ashtu si Kombëtarja A, edhe Shpresat e Alban Bushit do ta nisin fushatën e europianit kundër Turqisë dhe Andorras. Tekniku edhe këtë edicion kërkon që futbollistët e tij të bëjnë futboll cilësor, pas të cilit do të vijë edhe rezultati. Trajneri i Shpresave, që detyrë kryesore ka...
 • Panucci tregon pritshmëritë për Europianin

  Pas kaq ditësh nga shorti i Europianit dhe me një gjykim më të ftohtë, a ka ndonjë gjë që e keni rimenduar? Panucci: Jam i kënaqur me shortin. Kemi një grup ku kemi mundësi me Turqinë dhe Islandën. Sigurisht që jam ende i të njëjtit mendim që kam nevojë...
 • Pakënaqësitë e futbollistëve të Kombëtares

  Ndërrimi i shpeshtë i formacionit dhe rreshtimit të lojtarëve në fushë ka sjellë vështirësi për futbollistët e kombëtares. Sabien Lilaj shprehet qartë për vështirësitë e hasura mes lojtarëve të përfaqësueses. “Ka pasur shumë lëvizje lojtarësh. Nuk kemi qenë grup. Në këtë aspekt duhet të punojmë. Nuk ka kualitet të...
 • Grupi, çelësi i suksesit për Shqipërinë

  Jo vetëm trajneri Panucci, por edhe vetë lojtarët e Kombëtares kanë bindjen se grupi i futbollistëve të grumbulluar do të jetë çelësi i suksesit në ndeshjet e Ligës së Kombeve. “Jemi grup që e njohim lojën e njëri-tjetrit pasi kemi pas shumë ndeshje edhe më parë. Nuk duhet ta...
 • Kërkohet rezultat pozitiv ndaj Izraelit

  Rikthimin e shikon sërish si herën e parë në kombëtare. Mesfushori Migjen Basha shprehet i kënaqur që riveshi sërish pas një viti fanelën kuqezi. Në ndeshjet e Nations League, futbollisti kërkon nga skuadra reagim, në raport me dy ndeshjet e fundit miqësore, kundër Kosovës dhe Ukrainës. “Duhet të reagojmë...
 • Kombëtarja nis grumbullimin në Zvicër

  Christian Panucci ka afruar në Kombëtare lojtarë nga Superliga. Në grumbullimin që nisi të shtunën në Zvicër janë disa mes tyre edhe Sindrit Guri që u përzgjodh kur luante me Kukësin. Kampionati është në rritje dhe pse mos të provohen edhe ata. Në tjetër thirrje për Emanuele Ndoj, i...
 • Kombëtarja, miqësore me Jordaninë

  Kombëtarja shqiptare ka siguruar një tjetër ndeshje miqësore në vjeshtën e këtij viti. Federata Shqiptare e Futbollit bën të ditur se më 10 Tetor, në “Elbasan Arena”, kuqezinjtë do të presin Jordaninë. Kombëtarja e shtetit arab është në vendin e 117 në renditjen e FIFA-s, ndërsa Shqipëria në vend...
 • Agolli: Shqipëria mund të kualifikohet në Euro 2020

  Ansi Agolli e nisi vitin në fushën e stërvitjes. Kapiteni i Kombëtares kërkon të mbajë veten në formë për të përballuar pjesën e dytë të sezonit. Mbrojtësi 35-vjeçar është një nga futbollistët me më përvojë te Kombëtarja, ishte kapiten në fitoren historike me Rumaninë. Ai nuk e quan të...
 • Duro: Ndaj Spanjës u penalizuam nga skema e Panuçit

  Loja e Kombëtares në pjesën e parë me Spanjën u penalizua nga skema. Ish-futbollisti dhe trajneri Klodian Duro mendon se reshtimi me 5 mbrojtës nuk dha rezultat te kuqezinjtë, të cilët gjithësesi luajtën ndaj një kundërshtari të fortë. “Ishte një vendose jo e mirë, këtë e tregoi edhe loja...
 • Dëmtohet Sokol Cikalleshi, do mungojë kundër Spanjës e Italisë

  Sokol Cikalleshi do të mungojë në ndeshjet me Spanjën dhe Italinë. Sulmuesi i kombëtares është lënduar në stërvitjen e të martës pasdite. Pas kontrolleve të kryera rezulzoi një dëmtim në kofshë që do ta mbajë larg fushave për 3 javë. Një mungesë e madhe për kuqezijtë, pasi Cikalleshi po...
Emisione