KOngres

 • Kandidatët për kryetar bashkie, PS diskuton emrat në 23 Mars

  Në Kongresin e 23 Marsit, Partia Socialistë do të diskutojë emrat e kandidatëve për kryetar Bashkie. Lajmi është konfirmuar për ABCNews nga burime të kryesisë të PS. Data 30 Qershor është caktuar datë për mbajtjen e zgjedhjeve vendore./tvklan.al  ...
 • A do bashkojë Trump Kongresin?

  Dominimi i republikanëve në Kongres mori fund më 6 Nëntor, kur zgjedhjet e mesit të mandatit prodhuan një rezultat interesant. Nga njëra ana barazpeshohen forcat e nga ana tjetër ngrihen skenare për përplasje mes demokratëve dhe republikanëve në Dhomat e Kongresit. Por a do të mundet Presidenti Donald Trump...
 • Facebook bllokon 115 llogari

  Rrjeti social Facebook ka bllokuar 115 llogari të përdoruesve të saj, për shkak të dyshimeve për ndërhyrje nga jashtë, tashmë kur jemi një ditë larg zgjedhjeve të Kongresit. Ndërkohë agjencitë e ligjzbatimit në SHBA i kanë bërë thirrje qytetarëve amerikanë që do të votojnë në zgjedhjet e Kongresit, që...
 • Amerikanët zgjedhin për dy dhomat e Kongresit

  Kandidatët për në Kongres dhe përkrahësit e tyre të profilit të lartë po përdorin ditën e fundit të fushatës, të hënën, për të tërhequr votuesit, ndërsa partitë e mëdha politike luftojnë për kontrollin e Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet që bien në mes të mandatit të presidentit....
 • Mediat sociale, “llogari” para Kongresit

  “Terrorizmi dhe mediat sociale”. Mbi këtë temë janë thirrur të dëshmojnë para kongresit amerikan tre kompanitë e mëdha Facebook, Google dhe Twitter. Drejtuesit e tyre duhet të japin llogari Facebook, Google dhe Twitter janë  thirrur në kongresin amerikan për të dëshmuar  për hapat që ata po ndërmarrin kundër përhapjes...
 • Reforma e Trump për taksat miratohet në Senat

  Donald Trump korr një prej fitoreve më të rëndësishme në Kongres, që prej zgjedhjes si President i Shteteve të Bashkuara. Senati amerikan miratoi reformën e taksave, të hartuar nga republikanët. Reforma u miratua me një shumicë të thjeshtë 51 me 48, vetëm pak orë pasi kishte kaluar edhe në...
 • Kur Dritëro Agolli kritikonte PPSH-në

  Përveç letërsisë, Dritëro Agolli ka qenë një zë i veçantë edhe në politikën shqiptare gjatë viteve të tranzicionit. Mbetet ende në memorie fjalimi i tij në Kongresin e 10-të të Partisë së Punës së Shqipërisë, më 10 Qershor 1990, ku Agolli kritikoi hapur partinë e tij. Siç duket edhe...
 • SHBA, Kongresi i ri bën betimin

  Kongresi i 115 i SHBA bëri të martën betimin në Uashington. Republikani Paul Ryan u zgjodh pa vështirësi kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve. Në Senat, republikanët kanë paraqitur një projektligj që do t’i paraprijë përpjekjes së tyre për të shfuqizuar reformën e kujdesit shëndetësor të Presidentit Obama. Ndërkaq, kryetari...
 • Debati për armët, kaos në Kongresin Amerikan

  Debati për armët ka shkaktuar një gjendje kaotike në Dhomën e Ulët, të Kongresit Amerikan. Demokratët bllokuan në grup podiumin për të kërkuar votimin e legjislacionit për kontrollin e armëve. Përfaqësuesit demokratë folën para kongresmenëve dhe kërkuan nga kreu i Kongresit Paul Ryan që të anulonte pushimin e planifikuar...
Emisione