Korrupsioni

 • Monopolet, korrupsioni dhe informaliteti pengojnë investimet

  Monopolet, korrupsioni, burokracitë dhe informaliteti janë 4 problemet më të mëdha që kanë investitorët e huaj në Shqipëri. Shoqata e Investitorëve të Huaj ka publikuar vëzhgimet e të bërit biznes në vitin 2019, ku për 6 muajt e parë të këtij viti, bizneset e huaja në Shqipëri e shohin...
 • Korrupsioni e nepotizmi, probleme madhore në Kosovë

  Kunata e Kryeministrit Ramush Haradinaj ështe emëruar zv/drejtoreshë e Financave në Telekomin e Kosovës. Djemtë dhe nuset e deputetëve e ministrave të AAK-së, miqtë e deputetëve të PDK-së e familjarë të tjerë të anëtarëve të Nismas janë vetëm disa nga aferat e punësimeve partiake në Telekom, kompani kjo në...
 • DASH: Mosndëshkimi dhe korrupsioni, problem në Shqipëri

  Pandëshkueshmëria dhe korrupsioni mbeten problemet kryesore për Shqipërinë. Është ky vlerësimi që bën Departamenti Amerikan i Shtetit për vendin tonë, në raportin mbi të drejtat e njeriut. “Ndjekja penale dhe sidomos dënimi i zyrtarëve që kanë kryer shkelje ka qenë sporadik dhe jo i vazhdueshëm. Zyrtarët, politikanët, gjyqtarët dhe...
 • Korrupsioni, OSBE: Shqetësues regresi i Shqipërisë

  Në Shqipëri, duke komentuar të dhënat e raportit të fundit të Trasparency International mbi perceptimin e korrupsionit, prezenca e OSBE-së u shpreh e keqardhur “që prirja pozitive që ekzistonte prej vitit 2013 e në vijim u përmbys në 2017-ën dhe u përkeqësua më tej në vitin 2018”. Raporti i...
 • DASH: Shqipëria vend i vështirë për biznes, problem korrupsioni

  Një raport i Departamentit të Shtetit citon investitorët e huaj, sipas të cilëve Shqipëria mbetet një vend i vështirë për të bërë biznes. Në pjesën për Shqipërinë, raporti i DASH për klimën e investimeve 2018 thotë se investitorët e huaj përmendin korrupsionin, veçanërisht në gjyqësor, mungesën e transparencës në...
 • Reforma në Drejtësi, Stephen Czuleger: Shoh gjyqtarë që janë të shqetësuar, nuk duan të kalojnë përmes Vettingut

  Gjyqtari amerikan Stephen Czuleger në një intervistë për “Zërin e Amerikës” lidhur me korrupsionin dhe mos funksionimin e sistemit gjyqësor në Shqipëri deklaroi se gjyqtarët e vjetër janë më pak të gatshëm për ndryshim, ndërsa të rinjtë e kuptojnë më shumë rëndësinë e një sistemi gjyqësor të pakurruptuar.  Anëtari i...
 • Freedom House për Kosovën: Problem, korrupsioni në nivele të larta

  Kosova është renditur më mirë në raportin e fundit të Freedom House. “Vendet në tranzicion, 2018”, mat përparimin dhe pengesat për demokratizimin e shteteve. Në një vlerësim nga një deri në shtatë, ku nota një është shkalla më e lartë, ndërsa shtatë është shkalla më e ulët e përparimit...
 • BE thirrje Moldavisë: Luftoni korrupsionin

  Bashkimi Evropian po i bën thirrje Moldavisë që të shtyjë përpara reformat juridike dhe të ndërmarrë një luftë më “të vendosur ndaj korrupsionit”. Kështu thuhet në një draft, të cilin e ka parë Radio Evropa e Lirë. Në këtë draft BE-ja shpreh shqetësimin e saj lidhur me ndjekjen penale...
 • Ish – kryeprokurorit Llalla i ndalohet hyrja në SHBA

  Ish-Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se për shkak të përfshirjes në korrupsion domethënës ish-numri një akuzës i ndalohet hyrje në SHBA. Vendimi është marrë nga sekretari i shtetit Rex Tillerson mbi...
 • Në top listën e korrupsionit

  Shqipëria pozicionohet e 19-ta në listën e vendeve më të korruptuara në botë. Rendit me të 94 ndër 113 shtete. Lëmë pas shtetet si Honduras, Sierra Leone apo Pakistan. Vlerësimi është bërë nga Institut Kërkimor Ndërkombëtar me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, “World Justice Project”. Shqipëria ka...
 • Ish-Kryeministri Berisha: Fatkeqësia më e madhe e shqiptarëve, mënyra si reagojnë ndaj korrupsionit​

  Për ish-Kryeministrin Sali Berisha, fatkeqësia më e madhe për popullin shqiptar është reagimi dhe qëndrimi ndaj korrupsionit qeveritar. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” në Tv Klan, Berisha tha se përvojat e kaluara të Shqipërisë duhet të shërbejnë për të reaguar më mirë ndaj rasteve korruptive dhe të...
 • Ambasadori amerikan në OSBE: Krimi dhe korrupsioni pengesë në Shqipëri, kujtojmë rastin e Tahirit

  Ambasadori amerikan në OSBE Harry Kamian ka ngritur si shqetësim ngjarjet e fundit në Shqipëri, të zyrtarëve të përfshirë në trafik droge, sikurse është ajo e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Duke iu përgjigjur raportit të ambasadorit të OSBE në Shqipëri Bernd Borchard të disa ditëve më parë, ambasadori...
 • Korrupsioni me tenderat e ushqimeve në burgje/ Iljaz Labi dëshmon kundër ish-drejtorit Artur Zoto

  Korrupsioni me tenderat e ushqimeve në burgje ka vënë përballë për herë të parë ish-drejtorin e këtij institucioni Artur Zoto dhe zëvendësin e tij Iljaz Labi. Në procesin gjyqësor që po zhvillohet ndaj Zotos, ka dëshmuar ish-numri dy i Burgjeve. Sipas Labit, ai ka takuar në zyrë Artur Zoton...
 • Tahiri: Lufta ndaj korrupsionit përgjigje ndaj të gjitha akuzave

  Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri thotë se lufta ndaj korrupsionit është përgjigja më e mirë për të gjithë akuzat që i drejtohen policisë. I pyetur nga gazetarët për akuzat e ish- ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani, Tahiri përgjigjet duke përmendur shifra. “Për të gjithë ata që nuk e kanë...
 • “Transparency International”: Është rritur niveli i korrupsionit në Shqipëri

  “Transparency International” ka publikuar raportin mbi korrupsionin, ku në analizë është marrë viti 2016. Sipas organizatës në shqyrtim janë marrë 176 vende të botës, ndërsa Shqipëria renditet në vendin e 83, me 39 pikë në total. Krahasuar me një vit më parë, atë të vitit 2015 Shqipëria ka përmirësime me...
 • Nishani: Korrupsioni nuk luftohet nga individi, duhen mekanizmat

  Lufta ndaj korrupsionit, një ndër prioritet që Shqipëria duhet të përmbushë në rrugëtimin e saj drejt Bashkimit Europian, sipas Presidentit Bujar Nishani, mund të luftohet vetëm nëse klasa politike ka vullnetin për tu ndarë nga ky fenomen. Deklaratën e tij kreu i shtetit e bëri në një simpozium kundër...
 • Rama: Korrupsioni luftohet me modernizimin e shërbimeve

  Çelsin për të luftuar korrupsionin kryeministri Edi Rama e sheh tek reformat, pasi filozofia tij është se nuk janë njerëzit që korruptojnë sistemet por e kundërta. I ftuar të flasë në një simpozium për korrupsionin Rama renditi të gjitha reformat që qeveria e tij ka ndërmarre në sektorët që...
 • Rama: Korrupsioni në shëndetësi, perceptim. Rrisim pagat

  Kryeministri Edi Rama mblodhi disa përfaqësues të bluzave të bardha ku vlerësoi sakrificat e mjekeve dhe po ashtu u shfaq i vetëdijshëm për pagat e tyre shumë larg shpërblimit që meritojnë. Për kryeministrin dhe ministrin e Financave rritja e pagave në marsin e vitit 2017 është një hap drejt...
 • BE projekt binjakëzimi për të luftuar korrupsionin

  Me një fond prej 3 milionë euro dhe me 44 ekspertë gjermanë dhe austriakë brenda 30 muajve, Bashkimi Euopian beson se mund të ndihmojë institucionet shqiptare që të përfitojnë nga eksperienca e këtyre vendeve për të luftuar një problem që është kthyer në sistem në Shqipëri , korrupsionin. Projekti...
 • Kodra: Qytetari kishte rreth 2 vite që i ishin bllokuar 120 mijë €

  Drejtuesi i emisionit investigativ “Stop”, Saimir Kodra ka zbuluar disa detaje nga skandali për ryshfetin që merr një prokuror për të pushuar një çështje. Sipas Kodrës, qytetari kishte rreth 2 vite që i ishin bllokuar 120 mijë euro në një llogari bankare, në kuadër të një hetimi me dyshimet...
Emisione