Mark Zuckerberg

 • Zuckerberg selfie nga Akropoli me bashkëshorten

  Themeluesi i Facebook ndodhet në Athinë. Mark Zuckerberg dhe bashkëshortja e tij Priscilla Chan kanë publikuar në Facebook një foto selfie nga Akropoli. Çifti feston 7-vjetorin e martesës dhe përvjetorin kanë vendosur ta festojnë në shtetin fqinj. “Duke festuar 7-vjetorin e një martese të lumtur në tempullin e perëndeshës...
 • Bashkëthemeluesi i Facebook ngre alarmin për Zuckerberg

  Bashkëthemeluesi i Facebook, Chris Hughes i ka bërë thirrje qeverisë amerikane që të vendosë rregullatorë federalë për rrjetin social. Sipas tij, drejtori ekzekutiv i kompanisë Mark Zuckerberg është kthyer një person shumë të fuqishëm, ndërsa Facebook është shndërruar në monopol. “Është koha për të thyer Facebook. Pushteti i Zuckerberg...
 • Edhe një javë me këtë Facebook, një rrjet i ri po vjen…

  Konferenca e përvitshme e zhvillimeve të Facebook F8 po mbahet në San Jose, Kaliforni të martën dhe të mërkurën. Pas një viti skandalesh kompania do të sjell përditësime në aplikacionet Facebook, Instagram, WhatsApp dhe Messenger. Instagram po fsheh numrin e pëlqimeve nga ndjekësit në një testim për të parë...
 • Themeluesi i Facebook: Qeveritë të bëjnë më shumë për kontrollin e internetit

  Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka pranuar se mediat sociale duhet të përmirësojnë akoma më shumë punën për kontrollin e postimeve nga ana e përdoruesve. Reagimi i Zuckerberg lidhet edhe me transmetimin online në Facebook të sulmit terrorist që ndodhi në dy xhami në Zelandë të Re, pamje të...
 • Facebook e di që nuk e ka të gjatë…

  Para pak ditësh Mark Zuckerberg ka pranuar se realisht nuk ka një reputacion të fortë për ndërtimin e shërbimeve të mbrojtjes së privatësisë. Problem nuk janë vetëm rastet e cënimit të privatësisë, por kemi arritur në një pikë ku nuk mund të mbahet nën kontroll. Gjatë 15 viteve, gjithçka...
 • Google zbulon nëse ju kanë hakuar

  Ditën e martë është publikuar “Kontrolluesi i fjalëkalimeve” (Password Checker), që ju paralajmëron nëse të dhënat tuaja si adresa e emailit apo fjalëkalimi janë vjedhur më parë nga ndonjë haker. Një bazë të dhënash, me më shumë se 2.2 miliardë gjeneralitete të grumbulluara prej vitit 2008 deri më sot prej...
 • Shkrihen Facebook Messenger, WhatsApp & Instagram

  Facebook planifikon të bashkojë shërbimin e mesazheve të Instagram, WhatsApp dhe Facebook Messenger në një të vetëm. Tre aplikacionet do jenë të pavarur nga njëri-tjetri njësoj si më parë, por do jetë shumë më e lehtë të shkëmbesh mesazhe midis aplikacioneve. Ideja fillestare është prezantuar nga krijuesi i Facebook...
 • Zuckerberg refuzon të dëshmojë përpara ligjvënësve të 7 shteteve

  Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg ka refuzuar të dëshmojë në një dëgjim të përbashkët mes tij dhe politikanëve nga shtatë vende, që përfaqësojnë një total prej 368 milion njerëzish. Ishte “Washington Post” që raportoi këtë duke cituar një letër të dërguar nga Facebook në Argjentinë, Brazil, Kanada, Irlandë,...
 • Ligjvënësit evropianë të zhgënjyer nga Zuckerberg

  Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg u ka kërkuar falje ligjvënësve të BE-së për rolin e kompanisë në skandalin e Cambridge Analytica dhe për lejimin e riprodhimit të lajmeve të rreme  në platformën e Facebook. Zuckerberg kërkoi falje që mjetet e Facebook janë përdorur për të shkaktuar “dëme”. Por dëshmia...
 • Mark Zuckerberg sot përballë PE

  Mark Zuckerberg do të përballet me Parlamentin Evropian të martën, për t’iu përgjigjur më shumë pyetjeve rreth asaj se si kompania e tij do të trajtojë skandalin mbi përdorimin jo të duhur të të dhënave të përdoruesve të Facebook. Është një nga disa krizat që kanë përfshirë kompaninë në...
 • Facebook, Zuckerberg do të përgjigjet në PE

  Pas seancave dëgjimore përpara Senatit Amerikan, themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg pritet të merret në pyetje edhe nga Parlamenti Europian. Shqetësimi kryesor që ka Brukseli është ruajtja e privacisë së përdoruesve europianë. Kreu i Facebook do të pritet nga krerët e grupeve parlamentare në një takim me dyer të...
 • Së shpejti në Facebook do të mund të krijoni edhe lidhje…

  Shefi i Facebook ka thënë se 2018 ka qenë një vit intensiv për kompaninë e tij. Por Mark Zuckerberg gjithashtu shfrytëzoi mundësinë për të zbuluar një shërbim të ri, i cili mundëson njohje të reja, në konferencën vjetore të kompanisë së tij në San Jose, Kaliforni. Ai i tha...
 • Zuckerberg sërish përpara Kongresit Amerikan

  Për të dytën ditë radhazi, themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg doli përpara Komisionit të Drejtësisë në Kongresin Amerikan, lidhur me skandalin që ka kapur gjigandin e rrjeteve sociale, për dhunimin e privacisë së mbi 87 milionë përdoruesve. Ashtu si në seancën e parë, Zuckerberg ruajti një retorikë reflektimi, duke...
 • Zuckerberg kërkon falje publike përpara Senatit

  Skandali me vjedhjen e të dhënave personale të mbi 87 milionë përdoruesve të Facebook për propagandë, çoi përpara Komisionit të Drejtësisë në Senatin Amerikan, themeluesin e rrjetit social, Mark Zuckerberg. Drejtuesi i gjigandit teknologjik e nisi fjalimin e tij me një ndjesë publike. “Nuk kemi bërë mjaftueshëm për të...
 • Dëshmia në Kongres, 7 mënyrat me të cilat Zuckerberg do të mbrohet

  Mark Zuckerberg është duke u përgatitur për “provimin” e tij më të madh si CEO i Facebook, duke u përballur jo me një, por me dy seanca nga Kongresi. Disa i shohin këto seanca si pak më shumë sesa një teatër politik, një shans për politikanët që të shihen...
 • Zuckerberg: Unë jam ende personi i duhur për të drejtuar Facebook

  Pavarësisht trazirave që vazhdojnë të ndjekin kompaninë e tij, Mark Zuckerberg ka insistuar se ai është ende personi më i përshtatshëm për të udhëhequr Facebook-un.   “Kur po ndërton diçka si Facebook, kompani e cila është e para e këtij lloji, ka shumë shanse që të gabosh”, tha ai të...
 • A mund ta rregullojë Mark Zuckerberg “lëmshin” e Facebook-ut?

  Në Prill të vitit 2016,  Mark Zuckerberg mbajti fjalimin kryesor në konferencën vjetore të Facebook-ut, në të cilën ai shprehu aspiratën e kompanise për “t’ju dhënë të gjithëve mundësinë për të ndarë gjithçka me të gjithë”.   Pas komenteve të javës së kaluar mbi përdorimin e paautorizuar të të...
 • Ekzistenca e Facebook në pikëpyetje

  Përfshirja në skandalin “Cambridge Analytica” i ka vënë pikëpyetje ekzistencës së rrjetit më të madh social në botë, Facebook. Mbi Facebook-un hidhen dyshime që nuk ishin ngritur në 14 vite ekzistencë. Analistët thonë për mediat ndërkombëtare se tashmë shumë përdorurës e kanë humbur besimin tek rrjeti më i madh...
 • Facebook në telashe pas skandalit të të dhënave

  Facebook po kalon periudhën më të vështirë që prej themelimit. Rrjeti social më i përdorur në botë, me pronar Mark Zuckerberg, u përfshi në një skandal me kompaninë e konsulencës “Cambridge Analytica”, të cilës Facebook i vuri në dispozicion rreth 50 milionë profile, që kompania rezulton se i ka...
 • Shumë pendesë dhe keqardhje nga Mark Zuckerberg

  Mark Zuckerberg ndjen keqardhje. “Më vjen shumë keq për këtë që ndodhi”, thotë themeluesi dhe drejtuesi i Facebook në një intervistë ekskluzive për gazetaren e CNN, Laurie Segall. Fundjavën që lamë pas u zbulua se Cambridge Analytica, një kompani të dhënash e lidhur me fushatën presidenciale 2016, të Donald...
Emisione