Milano

 • Si u eliminua shqiptari i murosur në vilë

  Astrit Lamaj e pagoi me jetë vendimin për t’u ndarë nga partnerja Carmela Sciacchitano, 64-vjeçe, për një grua më të re. Sipas hetuesve, motivi i krimit erdhi për çështje pasioni. Shqiptari u zhduk nga Genova në Janar të 2013-s dhe skeleti i tij u gjet 6 vjet më vonë,...
 • Java e modës në Milano

  Pas New York-ut dhe Londrës, java e modës e ka bërë ndalesën e radhës në Milano. E zeza vazhdon të jetë tendenca edhe e këtij sezoni, shpeshherë e ndërthurur me qëndisjet e luleve apo motiveve shumëngjyrëshe. Por disa shtëpi mode propozojnë kontraste të bukura, duke bërë që koleksioneve të...
 • Gjithçka ishte perfekte, derisa policia u shfaq ditën e dasmës…

  Po martohej komunën e Paullo të Milanos, kur karabinierët ndërhynë përpara se të kishte mundësinë që të thoshte “po”. Në të vërtetë bëhej fjalë për një martesë të stisur, që një 26-vjeçar shqiptar e kishte organizuar në mënyrë që t’ia hidhte drejtësisë italiane. I riu, sipas asaj që shkruajnë...
 • Dënohen 5 shqiptarët në Itali

  16 deri në 20 vite burg ka dhënë gjykata e Busto Arsizio në Milano për 5 shqiptarë, të akuzuar për vrasjen e kushërinjve të tyre Agron dhe Alban Lleshaj. Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur gjatë natës mes 9 dhe 10 Nëntorit të vitit 2016 në periferi të...
 • I ftohti i merr jetën shqiptarit

  Një shqiptar u gjet i pajetë mëngjesin e së dielës në rrugën Sidoli të Milanos. 47-vjeçari Ardjan Sulo, sipas mediave atje, u gjet në një park nga kalimtarë të rastit, të cilët njoftuar shërbimet e emergjencës. Kur këta të fundit mbërritën në vendngjarje konstatuan se shqiptari kishte ndërruar jetë....
 • Qendisje dhe dantella për verën e ardhshme

  Moda është e përberë nga detajet dhe ato qëndrojnë pikërisht tek punimi i stofës. Gjatë këtyre javëve, në Milano dhe Paris kemi parë shumë sfilata, por ajo që ra më shumë në sy ishin veshjet e qëndisura. Për pranverën dhe verën e ardhshme, stilistët propozuan gruan elegante, sensuale dhe sigurisht...
 • Operacione anti-drogë /Pranga dhjetëra personave, mes tyre 1 shqiptar

  29 të arrestuar dhe 219 kilogramë kokainë e arrestuar janë rezultati i operacionit “Mrekullia” të policisë italiane në bashkëpunim me atë spanjolle. Droga ishte e fshehur në arka me ananas dhe vinte nga Kosta Rika. Një operacion i koduar “Mrekullia” i policisë italiane ka çuar në shkatërrimin e një...
 • Java e modës në Milano

  Duket se stili i rrugës ose siç njihet në fjalorin e modës ‘street style’, nuk do të jetë pjesë e garderobës tonë për vitin e ardhshëm. Në javën e modës në Milano, sfilatat e para prezantojnë femrën elegante, me fustan mendafshi, gjatësi e përmbajtur dhe brishtësi. Koleksionet pranverë-verë 2019...
 • NYT sulmon modën italiane

  ‘Made in Italy’, po me çfarë çmimi? Kjo është pyetja që shtron e  përditshmja amerikane “New York Times” në një artikull kushtuar modës italiane. Përtej shkëlqimit të pasarelave, në një reportazh me titull brenda hijes ekonomike italiane, gazeta përshkruan kushtet në të cilat rrobaqepëset në Puglia punojnë për firmat...
 • 22 shqiptarë të arrestuar në Itali

  Shfrytëzim i rëndë i prostitucionit. Është kjo akuza për 23 personat e arrestuar nga policia e Milanos. Bëhet fjalë për 22 shqiptarë dhe një grua rumune, të cilët përfunduan në pranga pas një pune hetimore të agjentëve të policisë së Milanos në bashkëpunim me prokurorinë e Como-s. Sipas mediave...
 • “Air Albania” nis fluturimin e parë të shtunën

  “Kompania e parë ajrore që mban flamurin shqiptar, Air Albania do të nisë fluturimet ditën e shtunë. Destinacioni i parë i saj është linja Tiranë-Stamboll-Tiranë.” Air Albania ka arritur që të finalizojë paketën e parë të fluturimeve, duke bërë që për herë të parë një firmë me kapital shqiptar,...
 • Gjendet një qyp me monedha të lashta romake (Foto)

  Arkeologët po studiojnë një qyp me monedha të lashta romake, të gjetur në rrënojat e një teatri të vjetër në veri të Italisë. Monedhat, të paktën 300 të tilla, i përkasin kohës së lashtë romake dhe u gjetën në një qyp prej balte në bodrumin e Teatrit Cressoni në...
 • Gonzalo Higuain mbërrin në Milano

  Gonzalo Higuain mbërriti mbrëmjen e së mërkurës në Milano, ndërsa mëngjesin e së enjtes zhvilloi vizitat mjekësore. Si në aeroport dhe në klinikën Madonnina ai u prit me entuziazëm nga tifozët e Milan. Gonzalo Higuain, futbollist i Milan: Jam i lumtur për këtë aventurë të re. I përshëndes të...
 • 4 shqiptarë rrëmbejnë francezen në hotelin Hilton të Milanos

  Ajo franceze. Me vete mbante një valixhe me 2 milionë Euro, pjesa më e madhe të falsifikuara dhe ishte në mision për të mashtruar biznesmenë të huaj… Por plani i dështoi, kur u rrëmbye nga 4 persona të armatosur në hollin e hotelit. Ata ishin shqiptarë. Duket si një...
 • Foto/ Aksidenti tragjik me motor, kush është adoleshenti që gjeti vdekjen në Itali

  Ky është Klajd Leka, adoleshenti shqiptar i cili mbrëmjen e së martës humbi tragjikisht jetën në një aksident me motor. 17-vjeçari nga qyteti i Laçit jetonte në Milano. Ai udhëtonte me një skuter, kur u përplas me një makinë në një kryqëzim mes D’Annuzio dhe Parini, në Seggiano. Karabinierët...
 • Aksidentohet për vdekje me motor 17-vjeçari shqiptar në Itali

  Një adoleshent shqiptar ka humbur tragjikisht jetën në një aksident me motor të ndodhur në Milano të Italisë. Viktima është një 17-vjeçar, i cili sipas asaj që shkruan Agjencia Italiane e Lajmeve ANSA, u përplas me një makinë ndërkohë që udhëtonte me motor. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës...
 • Arrestohet dhëndri italian dhe dëshmitari shqiptar

  Një italian ka përfunduar në pranga pak orë përpara dasmës së tij në Milano. Sëbashku me të u ndalua edhe një shqiptar, i cili do të ishte dëshmitar në ceremoninë martesore. Të dy miqtë akuzohen se janë pjesë e një bande kriminale. Sipas asaj që shkruan e përditshmja italiane...
 • “Piro, Shkëlzeni, Albani”, shqiptarët që kontrollojnë tregun e heroinës në Itali

  Grupet kriminale shqiptare në Itali janë fuqizuar së tepërmi dhe tani kontrollojnë tregun e shitjes me pakicë te heroinës, duke e trafikuar përmes kanaleve nga Afganistani. “Il Giornale” shkruan se është një grup shqiptarësh që vepron në Milano, në Italinë Veriore por edhe në Zvicër. Madje, “mafia shqiptare” ka...
 • Drogë nga Shqipëria në Itali e Zvicër, 16 shqiptarë në pranga

  Një bandë shqiptarësh që merrej me trafikun e drogës nga Shqipëria në Itali, është shkatërruar në autoritetet italiane. Oficerët e komandës provinciale të Milanos përmbyllën këtë të enjte hetimet e nisura nga Prokuroria e Comos për 17 persona nën hetim, për vepra të ndryshme që lidhen me trafikun e...
 • Video/ Momente nga grabitjet e pikave të karburanteve, pranga 7 shqiptarëve

  Shtatë shqiptarë janë arrestuar nga karabinierët italianë, pasi akuzohen për një sërë vjedhjesh të pikave të karburantit, banesa si dhe trafik të lëndëve narkotike. Urdhri për arrestimin e shqiptarëve është lëshuar nga Prokurori i Milanos. Sipas mediave italiane mësohet se ata janë të moshës 20 deri në 26, por emrat...
Emisione