norvegji

 • Qeveria dhe opozita e Venezuelës mblidhen në Norvegji për bisedime

  Përfaqësues të qeverisë së Venezuelës si dhe opozitës ndodhen në Norvegji për të biseduar rreth një zgjidhjeje për krizën politike dhe ekonomike që ka përfshirë vendin. Zyrtarët në Karakas njoftuan se ministri i Informacionit Jorge Rodriguez po përfaqëson në bisedime Presidentin Nicolas Maduro, ndërsa ligjvënësi Stalin Gonzalez udhëheq delegacionin...
 • Lëkundje të forta tërmeti në ishullin vullkanik

  Një tërmet me magnitudë 6.8 ra në Detin Arktik, mes një ishulli vullkanik në Norvegji dhe Greenland. Tërmeti kishte një thellësi prej 10 kilometrash nën det dhe ra rreth orës 2:49 të mëngjesit të së premtes. Lëkundjet u ndjenë në veriperëndim të Olonkinbyen, Svalbard dhe Jan Mayen. Deri më...
 • Futboll mes linjave elektrike (Video)

  Një ndeshje e ligës së katërt më Norvegji mes Selbak dhe Vestfosen për pak sa nuk përfundoi në tragjedi. Në përpjekje për të larguar rrezikun nga zona e tij një mbrojtës goditi kabllot e tensionit të lartë që ndodhej aty pranë. Njëri prej tyre u shkëput siç shikohet në...
 • Pushimet në Iran me të dashurën i kushtojnë postin ministrit

  Ministri i Peshkimit të Norvegjisë ka dhënë dorëheqjen pasi ka shkelur protokollin e sigurisë gjatë pushimeve në Iran me të dashurën e tij nga Republika Islamike. Per Sandberg, 58 vjeç, pranoi se kishte shkuar në Iran me 28-vjeçaren Bahareh Letnes, pa njoftuar kryeministren dhe se kishte marrë me vete...
 • Arkivoli që tronditi një familje të tërë

  Një kompani ajrore u detyrua të kërkonte ndjesë për ngatërresën që kishte bërë me dy arkivolë, duke çuar trupin e vdekur të një burri në varrimin e gabuar, në shtetin e gabuar. Mësuesi 57-vjeçar Oybind Frederikson vdiq në spital më 5 Maj nga një infeksion në mushkëri, kur mjekët...
 • Salihi: Nuk jemi në nivelin që duhet

  Shqipëria nuk zhvilloi një ndeshje të mirë ndaj Norvegjisë, një kundërshtar që na shërben shumë për të testuar si sulmin edhe mbrojtjen. Ky është mendimi i ish-sulmuesit të Kombëtares, Hamdi Salihi. “Nuk ishte ndeshje mirë, sepse ishin disa faktorë, ndoshta edhe ato që tha trajneri, gjendja aktuale e lojtarëve....
 • Shqipëria dorëzohet para Norvegjisë

  Shqipëria u mund me rezultatin 1 – 0 nga Norvegjia të hënën në Elbasan. Një sfidë ku Kuqezinjtë vuajtën presionin e kundërshtarëve, duke e patur të vështirë të godisnin portën. Gabimet edhe në mbrojtje i dhanë mundësinë lojtarëve norvegjezë të rrezikonin vazhdimisht portën e Thomas Strakoshës, i cili ishte...
 • Panucci përcakton formacionin kundër Norvegjisë

  Christian Panucci e ka ndarë mendjen për formacionin me të cilin do të paraqitet që nga minuta e parë në miqësoren me Norvegjinë. Me modulin 4-3-3 italiani ka disa mundësi zgjedhjeje, por edhe prove. Tekniku thirri disa lojtarë të rinj që i ka parë në stërvitje dhe mund ti...
 • Spanja barazon në Gjermani

  Miqësoret e së premtes kishin shumë përballje të forta. Spanja barazoi 1 – 1 me Gjermaninë, kampione e botës në fuqi, në sfidën e luajtur në Duseldorf. Rodrigo Moreno shënoi që në minutën e parë pas pasimit të Iniesta, ndërsa gjermanët barazuar rezultatin brenda pjesës së parë me Thomas...
 • Epoka e makinave elektrike

  Duket se makinat elektrike po preferohen gjithnjë e më shumë nga njerëzit. Shitjet e tyre në 2017-ën shënuan rritje në masën 43 përqind krahasuar me një vit më parë ndërkohë që ky lloj mjeti blihet më shumë në Norvegji. Rriten kërkesat për automjetet elektrike në Evropë. Në Kontinentin e...
 • Norvegjia dekriminalizon përdorimin e drogës

  Norvegjia i shtohet Holandës dhe Portugalisë në listën e vendeve që dekriminalizojnë marijuanën dhe heroinën. Parlamenti norvegjez miratoi projekt-ligjin për reformën e trajtimit të drogës, duke u fokusuar në trajtimin si të sëmurë të përdoruesve dhe jo duke gjobitur e duke i dënuar. Zyrtarët e vendit skandinav sqarojnë se...
 • “Tronditet” Norvegjia, bie tërmet pas 10 vitesh

  Një tërmet është shënuar mëngjesin e kësaj të martë në qytetin e Bergenit në Norvegji. Qytetarët kanë ndjerë lëkundjet e tërmetit, i cili ka qenë 3.8 i shkallës rihter. Edhe pse për sizmiologët tërmeti nuk konsiderohet i lartë, që do të thotë se nuk ka gjasa të shkaktojë dëme...
 • Helikopteri rus bie në det

  Një helikopter rus me tetë vetë në bord ka rënë në det në arkipelagun Arktiki i Norvegjisë, raporton The Independent.   Shërbimi i shpëtimit për veriun e Norvegjisë tha se helikopteri ishte në fluturim nga Barentsburgu, Svalbard. Svalbardi është më shumë se 800 km (500 milje) në veri të...
 • Foto/ Në këtë qytet është e ndaluar të vdesësh

  Në qytetin arktik të Longyearbyenit në Norvegji është e ndaluar të vdesësh. Nëse keni shansin e keq të sëmureni rëndë, mund të prisni t’ju zhvendosin me avion ose anije për në një tjetër pjesë të Norvegjisë. Edhe nëse keni fatin edhe më të keq të humbni jetën papritur, askush...
 • Video-Foto/ Kjo është zjarrfikësja më seksi

  Plot 113 mijë ndjekës ka në Instagram Gunn Narten 30 vjeç. Ajo është nga Stavanger i Norvegjisë dhe është zjarrfikëse. 30-vjeçarja ka bërë për vete mijëra fansa duke ekspozuar format e saj të trupit. Fiziku i saj i shkëlqyer bën që ajo të marrë në një foto 9 mijë...
 • Edhe Norvegjia kundër Kosovës

  Ministri i Jashtëm i Norvegjisë, Borge Brende, ka kërkuar nga institucionet e Kosovës që të mos e bëjnë Forcën e Sigurisë ushtri, pa ndryshime kushtetuese. Këtë javë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, i dorëzoi kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, projektligjin për zgjerimin e kompetencave të FSK-së. Por...
 • Mushkëritë nuk i dëmton vetëm duhani

  Sipas shkencëtarëve të kalosh menopauzën do të thotë që mushkërive t’u shkaktosh të njëjtin impakt si të pish 20 cigare në ditë për një dekadë. Ata thonë se ndryshon aftësinë e mushkërive për t’u zgjeruar dhe për të nxjerrë jashtë ajrin. Kjo mund t’i bëjë gratë e moshës së...
 • Video/ Çfarë thotë gjatësia e gishtave për ju?

  Duke krahasuar gishtin tregues dhe atë të unazës, neuro-shkencëtarët thonë nëse jeni të prirur të jeni në ankth ose nëse keni prirje për të qenë atlet i mirë. Një studim i ri thotë se nëse gishti juaj tregues është më i gjatë se gishti juaj i unazës, ka gjasa...
 • Kombëtarja U19 e vajzave humbet me Skocinë

  Kombëtarja e vajzave deri 19 – vjeç, e nisi me humbje fazën kualifikuese të Europianit 2017. Skuadra e drejtuar nga Nevil Dede humbi thellë 11 – 0 takimin me Skocinë, i luajtur të mërkurën në Tiranë. Një lojë e zotëruar nga përfaqësuesja skoceze, që merr kreun e grupit, ndërsa...
 • Gjermania e nis me fitore

  Gjermania e nis mbrojtjen e titullit kampion bote, me një fitore në fazën kualifikuese të Rusi 2018. Skuadra e Joachim Low mundi Norvegjinë me rezultatin 3 – 0, në sfidën e luajtur në Oslo. Një zotërim i gjermanëve, që e mbyllën pjesën e parë në avantazh të dy golave....
Emisione