sulme

 • Përgjaken Pashkët

  Të paktën 207 persona kanë mbetur të vrarë dhe 400 të tjerë të plagosur si pasojë e disa shpërthimeve në kisha e hotele në Sri Lanka. Sipas BBC bëhet fjalë për të paktën 8 shpërthime. 3 prej tyre ndodhën nën kishat në Kochchikade, Negombo dhe Batticaloa, gjatë kohës që mbaheshin...
 • Irani dënon sulmet e Izraelit

  Irani ka dënuar sulmet me raketa të Izraelit ndaj caqeve iraniane brenda Sirisë. Në reagimin e parë zyrtar për këtë incident, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Bahram Ghasemi tha se Siria ka të drejtën të mbrojë vetën ndaj agresionit që vjen nga Izraeli. Izraeli ka thënë se ka...
 • Rëndohen marrëdhëniet Greqi-Turqi, ekspertët grekë lëshojnë alarmin

  Sulmet kibernetike i rëndojnë marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë. Ekspertët grekë lëshojnë alarm dhe paralajmërojnë për sulme të tjera. Gati si njoftim rutinë duket reagimi i ministrisë së Jashtme greke të enjten: “Sulmet kibernetike neutralizohen menjëherë nga instancat kompetente. Në asnjë moment nuk u nxor jashtë shërbimit faqja e...
 • Reagime pas sulmeve në Siri

  Gjëmimet e sulmeve të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve në Siri janë ndjerë në të gjithë botën dhe janë përcjellë me reagime të ndryshme. Rusia reagoi me revoltim të hapur. Në një deklaratë të presidentit Vladimir Putin thuhet: “Moska e dënon në mënyrën më të fortë sulmin”. Një gjeneral...
 • Berisha: Kontratat e lobimit, mburojë e Ramës për akuzat e Olsit

  Ish kryeministri Sali Berisha i cilëson alibi të kryeministrit Edi Rama akuzat ndaj Partisë Demokratike se kompani ruse kanë lobuar në Uashinton për llogari të selisë blu për të krijuar destabilitet në Ballkan. Sipas tij sulmet që vijnë nga zyra e Edi Ramës kanë për qëllim të mbulojnë lidhjet...
 • Paralajmërimi i SHBA për Korenë e Veriut

  Pas testit raketor të Koresë së Veriut, ambasadorja amerikane në OKB paralajmëron se lufta është më pranë. Niki Halej tha përpara Këshillit të Sigurimit se Shtetet e Bashkuara do t’a shkatërrojnë me rrënjë regjimin koreano-verior, nëse shpërthen lufta. Por siç tha ajo – Uashingtoni kërkon të shmangë luftën. Diplomatja...
 • Alarm për terrorizëm në Holandë, Policia arreston një të dyshuar

  Policia holandeze arrestoi një 22 – vjeçar lidhur me alarmin për terrorizëm që çoi në anulimin e një koncerti rrok mbrëmjen e kaluar në Roterdam. 22- vjeçari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, u arrestua në një krahinë jugore të Holandës, disa orë, pasi koncerti i grupit...
 • ISIS do të hidhte në erë katedralen “Sagrada familia”

  Celula terroriste prej 12 personash që sulmoi Spanjën të enjten, po planifikonte një sulm edhe me dramatik në katedralen e famshme “Sagrada Familia”. Policia Katalanase thotë se sulmi po përgatitej në një shtëpi ku fabrikoheshin bomba. Shtëpia në qytetin Alcanar, në jug të Barcelonës u hodh në erë një...
 • Irani paralajmëron se do të sulmojë “bazat e sigurta terroriste” brenda Pakistanit

  Irani ka paralajmëruar Pakistanin se Teherani do të qëlloj bazën e militantëve brenda shtetit fqinj nëse Islamabadi nuk do të konfrontohet me kryengritësit sunitë të cilët po kryejnë sulme ndërkufitare. Media shtetërore ka cituar shefin e Shtabit të Ushtrise, Mohammed Hossein Bagheri i cili ka thënë më 8 maj...
 • 12 sulmet më të përgjakshme që tronditën Turqinë

  Turqia e mbylli përgjakshëm 2016-ën dhe e nisi po përgjakshëm 2017-ën. Përgjatë 18 muajve të fundit, sulmet terroriste janë përhapur në të gjithë Turqinë duke shkaktuar bilance lufte. Që prej Qershorit 2015 deri më tani, në Turqi janë vrarë 417 persona në sulme të mëdha terroriste dhe janë plagosur...
 • EUROPOL jep alarmin: Evropa në rrezik nga sulmet e ISIS

  Agjencia policore e Bashkimit Evropian ka paralajmëruar për mundësinë e sulmeve të reja të militantëve të Shtetit Islamik. EUROPOL ka thënë përmes një raporti më 2 dhjetor (sot) se në Evropë ka të paktën disa dhjetëra persona që ka mundësi të kryejnë sulme terroriste. Raporti paralajmëron se sulmet gjatë...
 • ISIS është duke u përgatitur për të sulmuar Europën

  ISIS ka sa më shumë se 80 operatorë (xhihadistë) në Evropë të gatshëm për të kryer sulme. Ekspertet e shërbimeve të inteligjencës besojnë se Shteti Islamik ka rreth 60-80 operator të vendosur në Europë, të cilët marrin përsipër planifikimin e sulmeve. Koordinatori holandez kundër terrorizmit, Dick Schoof, në një...
 • Planifikonin sulme terroriste, 19 të arrestuar që nga fillimi Nëntorit

  Policia e Kosovës tha të mërkurën se ka arrestuar 19 persona gjatë 12 ditëve të fundit nën dyshimet për lidhje me grupin militant Shteti Islamik dhe planifikim sulmesh në Kosovë dhe në rajon. Policia tha se “ka arritur të parandalojë sulme terroriste të planifikuara dhe të sinkronizuara që të...
 • Lavdërim Muhaxheri dha urdhrin: Kryeni sulme në Shqipëri!

  Celula e ISIS e shkatërruar në Shkodër, fundjavën e kaluar ka dyshime se ishte nën urdhrat e Lavdërim Muhaxherit, xhihadistit më të njohur shqiptar, që lufton përkrah ISIS. Ai kishte ngritur një strukturë me disa persona të besuar në Kosovë, ndërsa synimi kryesore i tij ishin sulmet terroriste në...
 • Kamikazët e rinj të ISIS

  I ashtuquajturi Shteti Islamik po përdor një strategji të re për realizuar sulmet e tij. Sipas raportimeve më të fundit, ISIS po përdor qen si kamikazë. Më shumë se 600 qen janë pajisur me bomba dhe po përdoren për të kryer sulme vetëvrasëse kundër forcave ushtarake të Irakut. Lajmi...
 • SHBA tërheq diplomatet nga Stambolli: Rrezik për…

  Të gjithë diplomatët amerikanë dhe familjarët e tyre të vendosur në Stamboll, urdhërohen të largohen nga Turqia për shkak se janë në rrezik nga terrorizmi. Urdhri është lëshuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit, i cili paralajmëron të gjithë punonjësit në Stamboll se mund të jenë shënjestër e sulmeve apo...
 • Video që çoi në arrestimin e terroristit

  Kjo është video që çoi në arrestimin e të dyshuarit kryesor për sulmet e fundjavës në Manhatan.  28-vjeçari me orgjinë pakistaneze shfaqet në një nga videot e kamerave të sigurisë, teksa ecën në Manhatan me dy çanta shpine. Video është regjistruar jo shume kohë përpara shpërthimit në New York...
 • Tjetër sulm me armë kimike

  Në Siri raportohet se dhjetëra njerëz janë trajtuar për shkak të problemeve me frymëmarrjen, pas një sulmi të dyshuar me gaz klorin në veri të qytetit Aleppo, më 6 shtator. Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut ka thënë se 70 njerëz kanë pasur probleme me frymëmarrje pas sulmit...
 • ISIS sulmon kampin ushtarak

  Të paktën 60 persona mbetën të vrarë, si pasojë e një sulmi kamikaz ndaj një objekti ushtarak në Jemen. Shënjestra e atentatit ishte një kamp stërvitjeje ushtarake e forcave pro-qeveritare. Sulmi u mor përsipër nga Shteti Islamik përmes agjencisë xhihadiste të lajmeve “Amaq News”./ TV KLAN...
 • Sulme gjatë Bundesligës gjermane, arrestohet pjesëtar i ISIS

  Një njësi speciale e policisë së Gjermanisë e ka arrestuar një pjesëtar të dyshuar të grupit ekstremist, Shteti Islamik, në qytetin jugperëndimor, Mutershtad. Agjencia gjermane e lajmeve, DPA, ka raportuar azilkërkuesi 24-vjeçar, identiteti i të cilit nuk është publikuar, ishte arrestuar pas një informacioni nga një person i burgosur...
Emisione