Trump

 • Trump e shpall “terroriste” Gardën Revolucionare iraniane

  Tensionet mes Washingtonit dhe Teheranit kanë arritur një tjetër pikë kulmore. Siç kishte paralajmëruar, presidenti amerikan Donald Trump shpalli si organizatë terroriste, Gardën Revolucionare iraniane, një njësi elitare e ushtrisë së këtij vendi. Reagimi ishte i menjëhershëm i presidentit iranian Hasan Rohani, i cili shpalli po ashtu organizatë terroriste,...
 • SHBA, protesta anti-Trump

  Qindra njerëz u mblodhën në disa qytete amerikane për të kërkuar publikimin sa më shpejtë të raportit të prokurorit special Robert Mueller për ndërhyrjen ruse në presidencialet amerikane të 2016-ës. Manifestime u zhvilluan para Shtëpisë së Bardhë, atje ku manifestuesit mbanin edhe maska me fytyrën e Donald Trumpit, me...
 • Aleanca në funksion të krizave

  70 vjet më parë, dymbëdhjetë shtete të Evropës e të Amerikës së Veriut themeluan NATO-n. Sot është para së gjithash Trumpi që mbjell dyshime, nëse ka të ardhme njëra nga aleancat ushtarake më të suksesshme të historisë. NATO-ja ekziston në Europë për t’i mbajtur “rusët jashtë, amerikanët brenda dhe...
 • Pentagoni jep 1 miliardë USD për murin me Meksikën

  Pentagoni ka ndarë fondin e parë për ndërtimin e murit përgjatë kufirit me Meksikën. Bëhet fjalë për rreth 1 miliard dollarë nga fondet e emergjencës që do t’i jepen inxhinierëve ushtarakë për të nisur nga puna, sipas projektit të propozuar nga presidenti Donald Trump. Fondi mjafton për ngritjen e...
 • Trump tërheq sanksionet ndaj Koresë së Veriut

  Mediat amerikane publikuan paraditen e sotme një sërë reagimesh për një mesazh në Twitter të presidentit Trump. Ky i fundit deklaronte heqjen e tarifave të reja të vendosura ndaj Koresë së Veriut, të cilat në fakt nuk ishin vendosur asnjëherë. Një mesazh në Twitter që ka shkaktuar shumë reagime,...
 • Erdogan kundër Trump

  Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të njohur lartësitë Golan si pjesë territoriale të Izraelit ka shkaktuar reagime të ashpra ndërkombëtare. Për presidentin turk Rexhep Taip Erdogan, vendimi i shefit të Shtëpisë së Bardhë paralajmëron një krizë të re në Lindjen e Mesme. Rexhep Taip Erdogan, president i...
 • Trump mirëpret një marrëveshje tregtare me Britaninë

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se mirëpret një marrëveshje të gjerë tregtare ndërmjet SHBA-së dhe Britanisë së Madhe. Komentet e presidentit amerikan bëhen në kohën kur dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian ka hyrë në një periudhë të paqartë. “Administrata ime mirëpret bisedimet për një marrëveshje të...
 • Programi raketor i Penianit, reagon Trump

  Pas publikimit të lajmit se Koreja e Veriut ka rinisur të zhvillojë programin raketor, vjen reagimi i presidentit amerikan Donald Trump. Në një dalje publike, shefi i Shtëpisë së Bardhë tha se do të ishte i zhgënjyer nëse Penianit, i rikthehet lëshimit të raketave. Megjithatë, presidenti rikonfirmoi marrëdhënien e...
 • Cohen: Trump… racist, batakçi dhe mashtrues

  “Jam i turpëruar që kam marrë pjesë në fshehjen e veprat e jashtëligjshme të Trump-it në vend që të dëgjoja ndërgjegjien time”. Këto ishin ndër fjalët e para të dëshmisë që dha para Komisionit të Mbikëqyrjes dhe Reformës në Dhomën e Ulët të Kongresit Amerikan Michael Cohen, ish-avokati i...
 • Trump takohet për herë të dytë me Kim Jong-Un

  Nisi me një shtrëngim duarsh takimi i dytë historik mes Donald Trump-it dhe Kim Jong-Unit. Presidenti amerikan dhe udhëheqësi komunist koreanoverior biseduan në kryeqytetin e Vietnamit për ecurinë e marrëdhënieve dypalëshe pas takimit të 12 Qershorit të vitit të kaluar. “Samiti i parë ishte një sukses i madh. Shpresoj...
 • Dekreti i Emergjencës drejt shfuqizimit

  Dhoma e Ulët e Kongresit Amerikan shfuqizoi Dekretin e Emergjencës të Presidentit Trump, që mundëson ndërtimin e murit në kufirin me Meksikën pa miratimin e Kongresit. Siç duket edhe në këto shifra, me demokratët që kanë shumicën në dhomën e përfaqësuesve bashkuan votat edhe 13 republikanë. Këta të fundit...
 • Vetëm 5 minuta larg… Putin paralajmëron Trump

  Vladimir Putin ka paralajmëruar Donald Trump se raketat ruse mund ta godasin Amerikën në vetëm 5 minuta, nëse tensionet përshkallëzohen. Në një mesazh të frikshëm, Presidenti rus tha se nuk ka frikë që të përsërisë krizën kubaneze të raketave. Dhe Putin deklaroi se vendi i tij ka përparësi nëse...
 • Ligjvënësit demokratë me rezolutë kundër Trumpit

  Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, do të paraqesin një rezolutë më 21 shkurt në përpjekje për të bllokuar planet e presidentit, Donald Trump që përmes shpalljes së një emergjencë kombëtare të financojë ndërtimin e murit përgjatë kufirit të SHBA-së me Meksikën. Presidenti Trump zyrtarisht nënshkroi deklaratën e...
 • Trump paditet për murin

  16 shtete federale paditën në gjykatë presidentin Donald Trump, për shpalljen e emergjencës kombëtare që do t’i hapë rrugë financimit të murit me Meksikën. Shefi i Shtëpisë së Bardhë akuzohet se ka shkelur në mënyrë të hapur shpërndarjen e pushteteve, duke  anashkaluar rolin e Kongresit dhe nuk ka respektuar...
 • Trump: Jemi në krizë sigurie, muri do të funksionojë

  Ashtu si kishte paralajmëruar kur i dha fund bllokimit të qeverisë federale pak javë më parë, Donald Trump shpalli gjendjen e emergjencës kombëtare. Presidenti i hap rrugë kësisoj financimit të muri në kufi me Meksikën, duke anashkaluar Kongresin dhe ngjallur polemika me demokratët. Donald Trump, president i SHBA-ve :Do...
 • Manafort gënjeu drejtësinë për “Russiagate”

  Një tjetër ish-bashkëpunëtor i Trump-it rezulton të ketë gënjyer drejtësinë amerikane për skandalin e ndërhyrjes ruse në presidencialet amerikane të 2016-s. Paul Manafort, ish-kreu i Shtabit Elektoral të Donald Trump, nuk ka thënë të vërtetën kur pranoi të bashkëpunonte me prokurorin special Robert Mueller, që merret me hetimin e...
 • Administrata Trump refuzon raportin për gazetarin Khashoggi

  Aministrata Trump ka refuzuar që t’i përgjigjet kërkesës së Kongresit për të dhënë një raport që të përcaktojë kush e ka vrarë gazetarin saudit Jamal Khashoggi. Një zyrtar i administratës ka thënë se Presidenti është në të drejtën e tij kushtetuese për të mos vepruar, raporton BBC. Gazetari saudit...
 • Prishet marrëveshja bërthamore SHBA-Rusi

  Pas Shteteve të Bashkuara, edhe Rusia përgjigjet me të njëjtën monedhë, duke prishur marrëveshjen bërthamore të kohës së “Luftës së Ftohtë”. Presidenti Vladimir Putin njoftoi se vendi i tij tërhiqet nga obligimet e traktatit, për mos zhvillimin e raketave bërthamore me reze të mesme. Putin e urdhëroi Ministrin e...
 • Thaçi i përgjigjet Trump

  Teksa zërat për një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës po bëhen edhe më të shpeshta, presidenti kosovar Hashim Thaçi i shprehu homologut amerikan Donald Trump, angazhimin e tij për të bindur atë pjesë të klasës politike kosovare që po vështirëson arritjen e kësaj marrëveshjeje. Këtë e bëri të qartë...
 • Trump jep lajmin e mirë

  Presidenti amerikan Donald Trump ka arritur marrëveshjen për rihapjen e qeverisë amerikane për 3 javë, pas mbylljes rekord të agjencive federale. Burime nga Kongresi thonë për BBC se pakti nuk përfshin asnjë qindarkë që Trump ka kërkuar për të ndërtuar murin SHBA-Meksikë. Presidenti republikan ishte betuar më herët se...
1 2 3 29
Emisione