zjarret

 • E pazakontë, zjarret përfshijnë Siberinë

  Ferri mes akullit. Kështu mund të përshkruhen pamjet e zjarreve të pazakonta që kanë përfshirë rajonin e Trans-Baikalit në jug-lindje të Siberisë. Deri më tani përllogariten mbi 20 të plagosur, teksa flakët kanë djegur qindra banesa dhe po përhapen me shpejtësi për shkak të erërave të forta. Autoritetet po...
 • Rritet bilanci tragjik nga zjarret

  Rritet sërish bilanci i viktimave nga zjarret e fuqishme në Kaliforni. Trembëdhjetë trupa të tjerë të pajetë janë gjetur nga autoritetet, duke e çuar numrin e viktimave në 42. Trupat u gjetën kryesisht në qytetin e djegur Paradise. Të patën 228 persona rezultojnë të zhdukur. Zjarri ka tejkaluar tashmë...
 • Sateliti që parashikon stuhitë, përmbytjet e zjarret

  Agjencia Hapësinore Europiane, ESA, lëshoi këtë të mërkurë në hapësirë satelitin Aeolus, nga Guaiana franceze në Amerikën e Jugut. Aeolus zotëron një teknologji unike me lazer, që do të përllogarisë me saktësi shpejtësinë dhe lëvizjet e erës përreth globit. Misioni i satelitit të ESA-s mishërohet në vetë emrin e...
 • Zjarret në botë përmes fotove

  Zjarret kanë përfshirë rajonet bregdetare në lindje të kryeqytetit grek, Athinës. Të paktën 79 persona, duke përfshirë familje me fëmijë, kanë humbur jetën ndërsa po përpiqeshin t’u shpëtonin flakëve. Por në muajt e fundit, zjarret janë bërë të furishëm gjithashtu edhe në Suedi, deri në veri tek Rrethi i...
 • Përmirësohen helikopterët e ushtrisë për shuarjen zjarreve

  Helikopterët Cougar të Forcës Ajrore janë pajisur me kova të reja për shuarjen dhe lokalizimin e zjarreve në terrene të vështira. Kovat e reja me kapacitet 2500 litër secila, rrisin me 12 herë kapacitetet e Forcave të Armatosura në krahasim me 1 vit më parë kur për shuarjen e...
 • Masat kundër zjarrit në shkolla/ Zjarrfikësit fushatë sensibilizimi

  Risku për situata zjarresh në ambiente të mbyllura rritet me uljen e temperaturave për shkak të përdorimit të mjeteve ngrohëse. Shërbimi zjarrfikës i kryeqytetit ka nisur një fushatë sensibilizuese në shkolla për masat mbrojtëse dhe parandaluese ndaj zjarreve. Në shkollën “Isa Boletini “ në Kodër Kamëz u zhvillua një...
 • 9 vatra zjarri në të gjithë vendin

   Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 9 vatra zjarri në disa qarqe të vendit.  Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 52 punonjës zjarrfikës, 13 automjete zjarrfikëse, rreth 75 punonjës të Pyjores e të bashkive, të mbështetur edhe nga helikopterë.  Specialistët e Emergjencave...
 • Emergjencat Civile: 7 vatra zjarri gjatë 24 orëve të fundit

  Emergjencat Civile kanë publikuar të dhënat e fundit në lidhje me situatën e zjarreve. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 7 vatra zjarri në qarqet Tiranë, Korçë, Vlorë, Shkodër e Fier. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 38 punonjës zjarrfikës, 7 automjete zjarrfikëse, 45 personel nga...
 • Zjarret/ Vasili – Ramës: Mblidh qeverinë, Kushtetuta nuk e njeh Facebook-un

  Kryetari i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili ka akuzuar Kryeministrin Edi Rama për mosmbledhjen e qeverisë në një kohë të tillë kur zjarret kërcënojnë vendin. Në një status në Facebook, Vasili shkruan se është detyrë kushtetuese për të mbledhur qeverinë dhe për të koordinuar punën nisur nga situata...
 • Berisha ironizon Ramën: Fajin për zjarret e ka Saliu

  Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar përmes një postimi në Facebook për deklaratën e sotme të shefit të qeverisë Rama për situatën e zjarreve. Duke komentuar deklaratën e Kryeministrit, Berisha shkruan se pavarësisht që Rama nuk tha “fajin e ka Saliu”, përmendi “klithmat dixhitale” që nënkupton të njëjtën gjë. Sipas...
 • Komisioni Europian vendos: Dy avionë shtesë nga Greqia për të fikur zjarret në Shqipëri

  Komisioni Europian ka vendosur sot që të kontribuojë për shuarjen e flakëve të zjarrit në Shqipëri. Kështu, sipas vendimit të KE, Greqia do të dërgojë dy avionë shtesë në vendin tonë për të ndihmuar në luftën me zjarret. Avionët nga Greqia do të kontribuojnë përmes Mekanizmit të Mbrojtjes Civile...
 • Pas zjarreve, Shqipëria rrezikohet nga tërmete të fuqishëm

  Është thuajse apokaliptik parashikimi që ka kreu i Emergjencave Civile për fenomenet natyrore që mund t’i ndodhin Shqipërisë pas zjarreve të shumtë, që në disa raste kanë qenë edhe vepër e njeriut. Shemsi Prençi paralajmëron se vendi rrezikon të goditet nga tërmete të fuqishëm, si ai vitit 1967, ku...
 • Emergjencat Civile: 15 vatra zjarri në të gjithë vendin gjatë 24 orëve

  Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 15 vatra zjarri në qarqet kryesore të vendit. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 125 punonjës zjarrfikës, 21 automjete zjarrfikëse, 160 personel nga Forcat të Armatosura të Ushtrisë, mbi 60 punonjës vullnetarë, të Pyjores, etj, të...
 • 20 Bashki pa shërbim zjarrfikësesh

  Temperaturat e larta dhe erërat vazhdojnë të favorizojnë përhapjen e flakëve të zjarrit në pjesën më të madhe të 15 vatrave të zjarrit në të gjithë vendin. Angazhimi i 109 forcave zjarrëfikëse, pothuajse po aq punonjës të Gardës, ushtrisë dhe forcave pyjore dhe 24 makina zjarrëfikëse nuk po bën...
 • Situata e zjarreve, Ministri i Brendshme takim me Presidentin Meta

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një takim me Ministrin e Punëve të Brendshme, Dritan Demiraj gjatë të cilit Kreu i Shtetit i Shtetit diskutoi me shqetësim dhe vëmendje maksimale mbi situatën e rëndë në të cilën ndodhet vendi ynë për shkak të zjarreve në disa qarqe. Presidenti Meta...
 • Foto/ Demiraj në Krastë, kritikon pushtetin lokal dhe qytetarët

  Ministri i Brendshëm Dritan Demiraj këtë herë ka shkuar në Krastë të Elbasanit, aty ku dhe situata e zjarrit është më problematike. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, Demira kritikon pushtetin lokal si dhe qytetarët e zonave përreth të cilët nuk angazhohen në fikjen e zjarreve. “Kjo situate...
 • Emergjencat Civile: 3 vatra zjarri në Tiranë dhe Gjirokastër gjatë 24 orëve

  Emergjencat Civile kanë publikuar të dhënat më të fundit për situatën e zjarreve në të gjithë vendin gjatë 24 orëve. Sipas të dhënave, gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 3 vatra zjarri në qarkun e Tiranës dhe qarkun e Gjirokastrës. Nga qarqet e tjera të vendit nuk raportohet...
 • Emergjencat Civile: 10 vatra zjarri në gjithë vendin gjatë 24 orëve

  Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 10 vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Emergjencat Civile kanë publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit në lidhje me situatën e zjarreve në të gjithë vendin. Sipas Emergjencave Civile, gjatë 24 orëve janë shënuar 10...
 • Franca në emergjencë nga zjarret

  Jugu i Francës është përfshirë nga zjarret masive që kanë shkrumbuar pyje e banesa, duke djegur më shumë se 3000 hektarë tokë. Pamjet e përhapjes së zjarrit janë apokaliptike. Flakët u përhapën mbrëmjen e së hënës, të ndihmuara edhe nga era e fortë. Më shumë se 1 mijë persona...
 • Emergjencat Civile: Në 24 orët e fundit, 18 vatra zjarri në gjithë vendin

  Emergjencat Civile thonë se gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 18 vatra zjarri. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar mbi 154 zjarrfikës me 30 automjete, 54 forca vullnetare, 50 forca të Ushtrisë, njësi të FNSH si dhe helikopterë. Specialistët e Emergjencave Civile,...
Emisione