Klan NewsKlan NewsKlan PlusKlan PlusKlan RadioKlan RadioKlan MusicKlan MusicKlani ImKlani Im

Histori me zhurmues

Historia e kompanisë “4000” (Sezoni 2 – 18 Prill 2010)

Historia e kompanisë “4000” (Sezoni 2 – 18 Prill 2010)

Histori me zhurmues- Gjendja e vështirë ekonomike e trashëguar nga lufta, e thelluar më shumë pas prishjes së marrëdhënieve me Jugosllavinë pasqyrojnë panoramën e Shqipërisë në vitin 1949. Në fokus të programit “Histori me Zhurmues”, të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço, ishte rindërtimi i vendit, hekurudhat e para  të realizuara pikërisht gjatë vitit 1949 nga...

Prill 18, 2019
Lumturi Markola rrëfen karrierën si sportiste

Lumturi Markola rrëfen karrierën si sportiste

Lumturi Markola ka qenë një ndër të ftuarat e emisionit “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço. Ajo ka qenë kampione për 10 vjet me radhë në 400 dhe 600 metra dhe ka marrë pjesë në gara të ndryshme ndërkombëtare. Gjatë emisionit sportistja rrëfeu detaje rreth pjesëmarrjes së saj në garat jashtë Shqipërisë....

Tetor 23, 2018
Inxhinieri tregon vështirësitë e ndërtimit të radiostacionit Shijaku (Emisioni 8 – Sezoni 3)

Inxhinieri tregon vështirësitë e ndërtimit të radiostacionit Shijaku (Emisioni 8 – Sezoni 3)

Histori me zhurmues – Rifat Bodinaku është një nga personazhet e kinoditarëve të viteve ’60. Ai ishte një nga specialistët e ndërtimit të atyre viteve. I ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të drejtuesit dhe autorit Pandi Laço,  Bodinaku tregoi vështirësitë e punës së tij në ato vite. “Radiostacioni i Shijakut në atë kohë u...

Korrik 2, 2011

Historia e mjekut që shëroi mbi 700.000 pacientë (Emisioni 19 – Sezoni 3)

Histori me zhurmues– Të gjithë shqiptarët i kanë njohur ose kanë dëgjuar për dy mjekët e famshëm popullorë, Cenin e Shijakut dhe Cenin e Tiranës. Ceni i Tiranës, mjeku Pëllumb Bulku ai që trashëgoi zanatin e babait të tij (Cenit të Shijakut) ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi...

Qershor 26, 2011
Verdi Take: “Kthesa” e fortë që ndryshoi jetën time (Emisioni 9 – Sezoni 3)

Verdi Take: “Kthesa” e fortë që ndryshoi jetën time (Emisioni 9 – Sezoni 3)

Histori me Zhurmues – Në vitet ‘60, mbrojtjes së vendit i kushtohej një rëndësi e veçantë aq sa thuhej “Mbrojtja e Atdheut detyrë mbi detyrat”. Pikërisht për këtë arsye në Kinostudion “Shqipëria e re” u krijua sektori i prodhimit të filmave ushtarakë. Verdi Take, një nga skenaristët dhe realizuesit e atyre filmave ishte i ftuar...

Qershor 19, 2011
Pjetër Shkoza tregon torturat e burgut: Na vinin tela elektrikë në veshë (Emisioni 2 – Sezoni 3)

Pjetër Shkoza tregon torturat e burgut: Na vinin tela elektrikë në veshë (Emisioni 2 – Sezoni 3)

Histori me zhurmues – Pjetër Shkoza ishte një prej kundërshtarëve të regjimit komunist. Ai ishte arratisur dhe kishte qëndruar 44 vite pa u rikthyer në Shqipëri. Ky personazh unikal ka dhënë një intervistë në emisionin “Histori me Zhurmues” të të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço në moshën 101-vjeçare. Ai ishte korrier i komitetit të maleve, kryetari...

Qershor 12, 2011
“Vdiq në burg nga torturat” (Emisioni 2 – Sezoni 3)

“Vdiq në burg nga torturat” (Emisioni 2 – Sezoni 3)

Histori me zhurmues – Më 15 Maj të viti 1947 arrestohet në Tiranë Mestan Ujaniku, një nga njerëzit që dha një kontribut të jashtëzakonshëm në Luftën Nacional Çlirimtare. Ai ishte po ashtu themeluesi i çetës së parë antifashiste në Europën Lindore. Nuri Ujaniku ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit...

Qershor 12, 2011
Çfarë ndodhte kur puset e naftës dilnin negative (Emisioni 5 – Sezoni 3)

Çfarë ndodhte kur puset e naftës dilnin negative (Emisioni 5 – Sezoni 3)

Histori me zhurmues – Petro Olldashi ishte një nga personazhet që ndeshej shpesh në kronikat e kohës së komunizmit. Olldashi, i cili ishte cilësuar si hero i punës socialiste në atë kohë, ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço. “Unë fillova punë në vitin 1946 dhe punova për...

Qershor 5, 2011
Sapo kishte lindur vajzën… (Emisioni 5 – Sezoni 3)

Sapo kishte lindur vajzën… (Emisioni 5 – Sezoni 3)

Histori me zhurmues – Në vitin 1959 ushtari me emrin Hajdar Beqir Hoxha nga fshati Larushë i Fushë-Krujës u vra në kufi. 15 ushtarë grekë në atë kohë kaluan kufirin dhe u futën në tokën tonë dhe zunë vend poshtë një skarpate. Ata kishin vënë në shenjë patrullën që ishte me shërbim dhe hapën zjarr...

Qershor 5, 2011
“Shtegëtarët e dritës”, historia e veçantë e familjes Varfi (Emisioni 14 – Sezoni 3)

“Shtegëtarët e dritës”, historia e veçantë e familjes Varfi (Emisioni 14 – Sezoni 3)

Histori me zhurmues-Historia e tyre është tejet e veçantë. Bëhet fjalë për historinë e familjes së Lutfi Varfit. Ai ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço nga ku rrëfeu më tepër detaje rreth punës si kovaçë të familjes së tij. Gjatë emisionit ai tregoi se e gjithë familja...

Maj 22, 2011