Mbajeni dorën në këtë pozicion dhe zbuloni përfitimet që do keni në trupMbajeni dorën në këtë pozicion dhe zbuloni përfitimet që do keni në trup

12:05 30/04/2021

Dora juaj ka pika aktive që japin fuqi mbi trupin tuaj. Zbuloni disa nga to.

Gishti i madh

Gishti i madh është shfrytëzim për ankthin dhe dhimbjen e kokës. Nëse keni një dhimbje koke nervoze, shtrëngoni gishtin e madh për rreth 5 minuta. Refleksologët thonë se do të lehtësojnë dhimbjen.

Gishti tregues

Ky gisht kontrollon dhimbjen e muskujve, si dhe ndjenjat e zhgënjimit, frikën dhe sikletit. Siç tregohet nga studimet në Universitetin e Minesotës, pacientët me dhimbjen e shpinës dhe muskujve ndiheshin më mirë pas një cikli terapie me reflekset. Shtrëngoni gishtin me dorën tjetër për 5 minuta.

Gishti i mesëm

Shtypja e gishtit të mesit ju ndihmon nëse ndiheni të bezdisur, të zemëruar ose shumë të. Studimet tregojnë se si një ushtrim i tillë ul presionin e gjakut dhe ju qetëson.

Gishti unazor

Emocionet dhe trishtimi negativ do të zhduken nëse butësisht shtypni gishtin tuaj për të marrë 5 minuta.

Gishti i vogël

Gishti i vogël ndihmon me vetëvlerësimin, stresin dhe nervozizmin. Nëse ndiheni sikur nuk e vlerësoni më veten aq sa duhet, masazhoni gishtin e vogël për 5 minuta. Mundohuni të mendoni për diçka të këndshme ndërsa bëni.

Pëllëmba

Vendosni 4 gishtat e një dore në pëllëmbën tjetër dhe ushtroni pak presioni dhe masazhojeni atë me lëvizje rrethore. Refleksologët thonë se pëllëmba është qendra e ndjenjave dhe emocioneve tuaja. Hulumtimet tregojnë se masazhimi i rregullt ndihmon në parandalimin e prezerave, stresit, diarresë dhe kapsllëkut.

Bashkoni pëllëmbët e dorës me njëra-tjetrën.

Ky pozicion përdoret shpesh në meditim. Ju ndihmoni të përqendroheni dhe rregulloni mendimet tuaja. Duke shtypur pëllëmbët, ju mund të përdorni qarkullimin e gjakut.

Surya Mudra

Ky pozicion i dorës mund të përdoret për tretjen dhe metabolizmin, kjo teknikë gjithashtu rregullon temperaturën e trupit dhe humb oreksin. /tvklan.al


Të ngjashme