Meksikë/Arrestohet financieri i “El Chapo-s”, pastronte mbi 300 milionë USD në vit

epa05233057 A handout picture provided on 27 March 2016, shows Juan Manuel Alvarez Inzunza, known as "El Rey Midas" (The Midas King) identified as the alleged manager of the money laundering of the Sinaloa cartel. Alvarez was arrested by Mexican security forces in Oaxaca, according to the local media citing federal sources. EPA/QUADRATÍN / HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/BEST QUALITY AVAILABLE

Meksikë/Arrestohet financieri i “El Chapo-s”, pastronte mbi 300 milionë USD në vit

12:32 29/03/2016

Autoritet meksikane ka bërë të ditur arrestimin e Juan Manuel Alvarez Inzunza, i quajtur dhe “Re Mida”, i cili konsiderohet si nga bashkëpuntorët kryesor financiarë të Joaquìn Guzman, i njohur si “El Chapo”.

Alvarez është kapur në një operacion të fshehtë të policisë federale dhe inteligjencës ushtarake të rajonin Oaxaca, në jug të vendit.

“Re Mida” ka pastruar nga 300 në 400 milion dollarë në vit për “El Chapo-n”, nëpërmjet një rrjeti të kompanive fantazëm, që ishin shpërndarë në rajonet e Sonora-ës, Sinaloa dhe Jalisco, të njohura si territoret më të përfshira në trafikun e drogës Meksikë.

Më pas paratë dërgoheshin si “të pastra” nga Panamaja dhe Kolumbia, në SHBA./tvklan.al

Të ngjashme

Grupi

Kallezo