Oprah Winfrey dhuron shumën e konsiderueshme në luftën ndaj pandemisë


Oprah Winfrey dhuron shumën e konsiderueshme në luftën ndaj pandemisë

10:45 03/04/2020

Sipërmarrësja dhe aktorja e njohur amerikane, Oprah Winfrey përmes një postimi në rrjetin e saj social Instagram, njoftoi se do të dhurojë 10 milionë Dollarë për betejën ndaj pandemisë.

Unë u mahnita nga puna që po bëjnë këto organizata dhe ndërsa përparësia e të gjithëve tani është të qëndrojmë më të sigurt në shtëpi, unë e di se ka shumë prej nesh që kërkojnë mënyra për të ndihmuar“.

View this post on Instagram

@chefjoseandres and Claire Babineaux-Fontenot have teamed up with @leonardodicaprio, Laurene Powell Jobs and @Apple to launch America’s Food Fund to help feed local communities. I was struck by the work these organizations are doing and while everyone’s priority right now is to stay safer at home, I know there are many of us looking for ways to help. I believe that America’s Food Fund will be a powerful way to make a difference for our neighbors in need and am committing $1 million to this fund to support those facing food insecurity. I am donating $10 million overall to help Americans during this pandemic in cities across the country and in areas where I grew up. For more on this Fund and how everyone can be of service, tap the link in my bio to watch this free AppleTV+ conversation.

A post shared by Oprah (@oprah) on

Një pjesë e dhurimit, 1 milion dDollarë do të shkojë në një iniciativë të re të quajtur “Fondi i Ushqimit i Amerikës”, i cili do t’ju vijë në ndihmë komuniteteve lokale.

Winfrey nuk ishte specifike për mënyrën sesi do të dhurojë 9 milionë Dollarët e mbetur, por tha se do të përdoren për të ndihmuar qytetet e tjera të prekura në Amerikë, por gjithashtu edhe në vendin ku është rritur. /tvklan.al
Të ngjashme