UEFA kërkon që Ukraina të ndryshojë fanellën
UEFA kërkon që Ukraina të ndryshojë fanellën

21:30 10/06/2021

Konsideron mesazh politik, togfjalëshin; Lavdi heronjve tanë

UEFA nuk e pranon fanellën e Ukrainës, duke e detyruar ta ndryshojë, në pjesën e brendshme të saj është togfjalëshi; Lavdi heronjve tanë.

Kjo u konsiderua si parullë me përmbajtje politike pas kujton konfiliktin disa vjeçar mes Ukrainës dhe Rusisë.

Ishin pikërisht autoritetet ruse që kundërshtuan fillimisht këto fjalë të vendosura në fanellën e lojtarëve ukrainas që do të mbahet në finalet e Europianit.

Tv Klan

Të ngjashme