Virusi i ri i lakuriqëve patkua rus mund të infektojë njerëzit dhe t’i rezistojë vaksinave kundër Covid

Virusi i ri i lakuriqëve patkua rus mund të infektojë njerëzit dhe t’i rezistojë vaksinave kundër Covid

12:19 23/09/2022

Shkencëtarët në SHBA kanë pohuar se një virus i ri rus i lakuriqëve të natës mund të shmangë vaksinën Covid dhe të infektojë njerëzit.

Lakuriqët patkua rusë mendohet se janë burimi i virusit, i quajtur Khosta-2, por i referuar si sarbecovirus.

Sipas revistës PLoS Pathogens, virusi ka shfaqur “tipare shqetësuese”.

Studiuesit nga Shkolla Paul G. Allen për Shëndetin Global në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit (WSU) së pari zbuluan se virusi mund të përdorë proteinat e majave për të infektuar qelizat e njerëzve në një mënyrë të ngjashme me Covid, sipas Daily Star.

Autori përkatës i studimit dhe virologu në WSU, Michael Letko, tha: “Kërkimi ynë tregon më tej se sarbekoviruset që qarkullojnë në jetën e egër jashtë Azisë – madje edhe në vende si Rusia perëndimore ku u gjet virusi Khosta-2 – gjithashtu paraqesin një kërcënim për shëndeti global dhe fushatat e vazhdueshme të vaksinave kundër SARS-CoV-2”.

Ai shtoi se duheshin zhvilluar vaksina që do të punonin për të trajtuar të gjitha llojet e sarbekoviruseve.

Edhe pse qindra sarbekovirusë janë gjetur te lakuriqët e natës në Azi, shumica janë konsideruar si të paaftë për t’u transferuar te njerëzit, raporton Euroneës.net.

Megjithatë, dy lloje, Khosta-1 dhe Khosta-2, të cilat u zbuluan pranë Parkut Kombëtar të Soçit në Rusi, tani janë bërë me interes për shkencëtarët.

Letko tha: “Gjenetikisht, këta viruse të çuditshëm rusë dukeshin si disa nga të tjerët që ishin zbuluar diku tjetër nëpër botë, por për shkak se nuk dukeshin si SARS-CoV-2, askush nuk mendoi se ishin vërtet diçka për t’u emocionuar shumë.

“Por kur i shikuam më shumë, u befasuam vërtet kur zbuluam se mund të infektonin qelizat njerëzore. Kjo ndryshon paksa të kuptuarit tonë për këto viruse, nga vijnë dhe cilat rajone kanë të bëjnë”.

Megjithatë, autorët raportojnë se virusit mund t’i mungojnë disa nga veçoritë e nevojshme për të krijuar sëmundje te njerëzit. /tvklan.al

Të ngjashme