histori me zhurmues

 • Si na transferuan nga Tirana në Lezhë gjatë komunizmit (Video-Arkiv)

  Halide Lako ishte një nga të ftuarat e emisionit “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço. Ajo na rrëfeu historinë e saj se si gjatë komunizmit e transferuan bashkë me familjen nga Tirana në Lezhë. Lako sqaroi se transferimi fillimisht ishte për tre vite, por ata jetuan...
 • Peter Platzman rrëfen jetën në Shqipëri gjatë periudhës së komunizmit (Video-Arkiv)

  Një trupë artistike gjermane e quajtur “Megafoni i kuq” gjatë periudhës së komunizmit viziton dhe jep shfaqje në Shqipëri. Peter Platzman ishte një prej shoqëruesve të këtij grupi. Në një intervistë për emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço ai rrëfen se eksperiencën në Shqipëri dhe...
 • Revolta e Qafë Barit, flet dëshmitari okular (Video-Arkiv)

  Revolta në kampin e Qafë Barit ishte një nga ngjarjet e vitit 1984. Nuredin Skrapari dëshmitar okular i kësaj ngjarje ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço. Gjatë emisionit Skrapari tregoi se kjo ishte një ndër revoltat e rëndësishme pas asaj të...
 • Si u prodhua tezgjahu i parë në vendin tonë (Video-Arkiv)

  Prodhimi i tezgjahut të parë në vendin tonë duket se impenjoi një uzinë të tërë. Për të folur pikërisht për punën e bërë për realizimin e tezgjahut ishte në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço, Leonard Çipi. Ai tha se për realizimin e tij u...
 • Historia e veterinerit të Alpeve (Video-Arkiv)

  Filip Meshi është quajtur ndryshe veterineri i Alpeve. Ai ishte një nga të ftuarit e emisionit “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço nga ku rrëfeu vështirësitë që ka hasur gjatë punës së tij si veteriner në Tropojë. “Unë jam nga Lekbibaj, shkollën fillore dhe 7-vjeçaren i...
 • Historia e trishtë e Valeri Dyrziut që kaloi rininë nëpër burgje (Video-Arkiv)

  Historia e tij dramatike fillon në vitin 1979. Bëhet fjalë për Valeri Dyrziun, i cili në atë kohë ishte një i ri nga Tirana. I ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço, Valeri Dyrzi rrëfeu kalvarin e vuajtjeve dhe sakrificat gjatë periudhës së komunizmit....
 • Si propagandohej në fshatrat e thella gjatë regjimit komunist (Video-Arkiv)

  Në vitin 1978 televizori ishte një pajisje shtëpiake që kushtonte 40 mijë lekë të vjetra ose 10 herë më shumë se paga e një punëtori. Por si realizohej në atë kohë propaganda e partisë në zonat e thella malore ku sinjalet televizive nuk kishin mbërritur. Syl Voci ishte i...
 • Si ndodhi tragjedia për të cilën nuk u fol kurrë (Video Arkiv)

  Kjo është një nga ato ngjarje për të cilën shtypi, media dhe shteti nuk folën kurrë. Bëhet fjalë për tragjedinë që ndodhi në guroren që furnizonte me material ndërtimin e digës, ku humbën jetën 9 persona. Një nga njerëzit që punuan në hidrocentralin e Fierzës, Nestur Gjipali ishte i...
 • Historia e mjekut që shëroi mbi 700.000 pacientë (Video-Arkiv)

  Të gjithë shqiptarët i kanë njohur ose kanë dëgjuar për dy mjekët e famshëm popullorë, Cenin e Shijakut dhe Cenin e Tiranës. Ceni i Tiranës, mjeku Pëllumb Bulku ai që trashëgoi zanatin e babait të tij (Cenit të Shijakut) ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit...
 • Si u arrestua inxhinieri që kishte punuar në të gjitha veprat e 5-vjeçarëve të komunizmit  (Video-Arkiv)

  Shkëlqim Bumçi është një nga inxhinierët që ka punuar në të gjitha veprat 5-vjeçare të komunizmit, deri në momentin e arrestimit. Ai ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço. Ai ka marrë pjesë në ndërtimin e Uzinës së rafinimit të bakrit në...
 • Revolta e Spaçit, Agim Bejko rrëfen torturat dhe ekzekutimin e të vëllait (Video Arkiv)

  Revolta e Spaçit është një nga ngjarjet më të veçanta të diktaturës. Ajo u mbajt në Maj të vitit 1973 dhe për pasojë diktatura e asaj kohe bëri 4 “kurbanë”, Dervish Bejkon, Hajri Pashain, Pal Zefin dhe Skënder Dajën, të cilët cilësoheshin si organizatorët e kësaj revolte. Për të...
 • “Shtegëtarët e dritës”, historia e veçantë e familjes Varfi (Video-Arkiv)

  Historia e tyre është tejet e veçantë. Bëhet fjalë për historinë e familjes së Lutfi Varfit. Ai ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço nga ku rrëfeu më tepër detaje rreth punës si kovaçë të familjes së tij. Gjatë emisionit ai tregoi...
 • Historia e traktoristit të dalluar në komunizëm (Video-Arkiv)

  Riza Burja është një tjetër personazh i vitit 1972. Regjimi i atyre viteve e kishte shpallur atë “Hero të punës socialiste” apo siç quhej ndryshe njeriu i rekordeve në bujqësi. I ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço, Burja rrëfeu se si traktorist kishte...
 • Vaskë Orgocka rrëfen vuajtjet në Spaç: Më shkulën dhëmballën bashkë me nofullën (Video–Arkiv)

  Vaskë Orgocka ishte një nga viktimat e shumta të sistemit komunist që përfundoi në burgun e Spaçit. Ai ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço ku rrëfeu historinë e tij dhe kalvarin e vuajtjeve. Orgocka pasi kishte përfunduar studimet në Poloni ishte...
 • Fuat Çela, i verbëri që gëzonte famën e një heroi (Video-Arkiv)

  Fuat Çela mund të konsiderohet si një hero i pashpallur i kohës së komunizmit. I gjithë populli gëzonte famën e një heroi, por ai asnjëherë nuk e fitoi titullin hero i punës socialiste. Ai ishte i ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço ku...
 • Verdi Take: “Kthesa” e fortë që ndryshoi jetën time (Video-Arkiv)

  Në vitet ‘60, mbrojtjes së vendit i kushtohej një rëndësi e veçantë aq sa thuhej “Mbrojtja e Atdheut detyrë mbi detyrat”. Pikërisht për këtë arsye në Kinostudion “Shqipëria e re” u krijua sektori i prodhimit të filmave ushtarakë. Verdi Take, një nga skenaristët dhe realizuesit e atyre filmave ishte...
 • Vrasja e ish-deputetit, djali i tij rrëfen si e ekzekutuan (Video-Arkiv)

  Ajo është ndër historitë më të veçanta dhe më tragjike të diktaturës. Bëhet fjalë për eleminimin e deputetit Haxhi Hajdar Mani, një nga njerëzit më me influencë në malësinë e Shkodrës. Një eleminim ku morën pjesë gati 11 mijë forca ushtarake dhe të batalionit të sigurimit. Ferit Hajdari, djali...
 • Lumturi Markola rrëfen karrierën si sportiste (Video-Arkiv)

  Lumturi Markola ka qenë një ndër të ftuarat e emisionit “Histori me Zhurmues” të autorit dhe drejtuesit Pandi Laço. Ajo ka qenë kampione për 10 vjet me radhë në 400 dhe 600 metra dhe ka marrë pjesë në gara të ndryshme ndërkombëtare. Gjatë emisionit sportistja rrëfeu detaje rreth pjesëmarrjes...
 • Inxhinieri tregon vështirësitë e ndërtimit të radiostacionit Shijaku (Video-Arkiv)

  Rifat Bodinaku është një nga personazhet e kinoditarëve të viteve ’60. Ai ishte një nga specialistët e ndërtimit të atyre viteve. I ftuar në emisionin “Histori me Zhurmues” të drejtuesit dhe autorit Pandi Laço,  Bodinaku tregoi vështirësitë e punës së tij në ato vite. “Radiostacioni i Shijakut në atë...
 • Misteri i vrasjes së “Zenelit”, personazhit të Migjenit (Video-Arkiv)

  Të gjithë e njohin “Lulin e voçërr”, personazhin e Migjenit. Por pakush nga e di që “Luli i voçërr” apo “Zeneli”, dy personazhet e skicave të Migjenit bëjnë fjalë për një personazh real. Zenel Islami ishte një prej personazheve që u vra në rrethana misterize më 8 Korrik të...
Emisione