Komandanti ukrainas: Po luftojmë beteja të përgjakshme në Azovstal

Komandanti ukrainas: Po luftojmë beteja të përgjakshme në Azovstal

09:44 05/05/2022

Komandanti i regjimentit Azov ka thënë se forcat ukrainase në uzinën e çelikut Azovstal janë duke luftuar beteja të vështira dhe të përgjakshme kundër trupave ruse.

Në një mesazh të postuar në Telegram, Denis Prokopenko lavdëroi “përpjekjet mbinjerëzore” të ushtarëve të tij për të zmbrapsur sulmet ruse dhe duke shtuar se situata ishte shumë e vështirë.

Mesazhi i tij erdhi pasi zyrtarët ukrainas konfirmuan që forcat ruse kanë hyrë në territorin e fabrikës, fortesa e fundit e ushtarëve ukrainas në qytetin e shkatërruar të Mariupolit.

Presidenti Zelensky ka thënë që do të vazhdojë përpjekjet e tij për të evakuuar civilët nga uzina./tvklan.al

Të ngjashme