Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës: Rusia ka humbur më shumë se 1200 tanke
Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës: Rusia ka humbur më shumë se 1200 tanke

11:11 21/05/2022

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në raportin më të fundit pretendon se Rusia ka humbur 204 avionë, më shumë se 1,200 tanke dhe rreth 28,000 luftëtarë që nga fillimi i luftës më 24 Shkurt.

Ndërkohë rajoni i Donbasit në Ukrainë po mban peshën kryesore të dështimeve ushtarake të Rusisë.

Banorët e tyre po terrorizohen. Familjet po ndahen. Njerëzit vriten dhe gjymtohen dhe dhjetëra mijëra vrapojnë për të shpëtuar jetën e tyre.

Dhe të gjitha këto po ndodhin pasi gabimet katastrofike dhe planet e dështuara nga trupat ruse i kanë detyruar ata të ndryshojnë taktikat dhe të rrisin ritmin./tvklan.al

Të ngjashme