Ndarja nga jeta e Nexhmije Pagarushës, reagon Meta

Ndarja nga jeta e Nexhmije Pagarushës, reagon Meta

12:09 07/02/2020

“Do jetë përherë një model referimi për brezat e rinj”

Presidenti Ilir Meta i ka shprehur ngushëllimet familjes, të afërmve dhe bashkëpunëtorëve të artistes Nexhmije Pagarusha, e cila u nda nga jeta këtë të premte.

“Me shumë dhimbje e hidhërim të thellë mora lajmin tragjik të ndarjes nga jeta të Mbretëreshës së këngës shqiptare, artistes sonë të madhe e të papërsëritshme, Nexhmije Pagarusha. E dashur dhe e admiruar nga të gjitha brezat për vokalin e jashtëzakonshëm, emocionet dhe krenarinë që i dhuroi kombit në dekada, kjo humbje e pazëvendësueshme i ka prekur sot të gjithë shqiptarët dhe admiruesit e saj kudo”, shkruan në një postim në rrjetet sociale Meta.

Ndër të tjera, ai thotë se ikona e muzikës shqiptare bëri histori në momente të vështira falë talentit dhe personalitetit fisnik.

“Nexhmije Pagarusha, do jetë përherë një model referimi për brezat e rinj të artistëve, një yll i pashuar i muzikës shqiptare, këngët e së cilës do të këndohen përjetë. Unë isha fatlum ta njihja nga afër dhe të ndaja me të shumë momente të bukura dhe të paharrueshme. Ajo nuk ishte magjike, vetëm në skenë dhe ekran, por në çdo moment të jetës së saj. Si një nga përfaqësueset më të mëdhaja të artit e muzikës, e nderuar dhe vlerësuar ndërkombëtarisht, me trashëgiminë e vyer që la pas, Nexhmije Pagarusha do të mbetet e paharruar për të gjithë ne”./tvklan.alGrupi
LAJMET
Të ngjashme

Grupi