Rama: Shqipëria ndër vendet e para për vaksinimRama: Shqipëria ndër vendet e para për vaksinim

16:40 15/04/2021

Imunizimi për grupmoshat mbi 60 vjeç ka nisur edhe në Kamëz

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në Facebook shkruan se në fundjavë vjen sasia e radhës e vaksinave anti-covid në vendin tonë.

“Shqipëria do të vijojë të qëndrojë në vendet e para të klasifikimit europian për shpejtësinë e vaksinimit dhe ne do ta tejkalojmë objektivin e 500 mijë të vaksinuarve brenda Majit”, shkruan Rama.

“Sapo jemi njoftuar që ditën e shtunë vijnë edhe 40 mijë doza të AstraZenecas nga instrumenti Covax”, tha Manastirliu.

Nga ana tjtër imunizimi për grupmoshën mbi 60-vjeçare ka nisur edhe në Kamëz dhe po vijon me ritme të shpejta sipas ministres Manastirliu

“Vijojmë me vaksinimin masiv të popullatës +60 vjeç edhe në Kamëz. Vijojmë të kryejmë vaksinimet përkëtë grupmoshë. Kemi filluar me të sëmurët kronikë si prioritet. Mbi 200 mijë të moshuar tashmë kanë kryer dozën e parë të vaksinës”, u shpreh Ogerta Manastirliu.

Ndërkohë procesi i vaksinimit do të shtrihet edhe tek operatorët turistikë.

Klan NewsTë ngjashme