Rritet rreziku për recesion ekonomik në Eurozonë

Rritet rreziku për recesion ekonomik në Eurozonë

17:24 15/08/2022

Rritja e kostos së jetesës po dëmton kompanitë dhe familjet në Eurozonë

Rreziku që vendet e Eurozonës të përballen me një recension ekonomik është rritur.

Sipas ekonomistëve të anketuar nga Bloomberg, rreziku i një recesioni në Eurozonë ka arritur nivelin më të lartë që nga Nëntori i vitit  2020, pasi mungesa e energjisë kërcënon të rrisë inflacionin tashmë në nivele rekord.

Gjermania, ekonomia më e madhe e bllokut dhe një nga më të prekurat ndaj shkurtimeve në furnizimet me gaz natyror rus, ka të ngjarë të ngecë që në fillim të këtij tremujori.

Rritja e kostos së jetesës po dëmton kompanitë dhe familjet e Eurozonës. Kërcënimet e Rusisë për ndërprerje të gazit pritet të përkeqësojë situatën në muajt e fundit të këtij viti. E sikur të mos mjaftonte kjo kriza energjitike po përkeqësohet nga thatësirat e rënda, të cilat kanë çuar në rënien e nivelit të ujit në të gjithë Europën për shkak të temperaturave shumë të larta këtë verë.

Inflacioni pritet të arrijë mesatarisht pothuajse 8% rreth katër herë më shumë se objektivi i Bankës Qendrore Europiane. Megjithatë, ekonomistët parashikojnë që inflacioni të ulet deri në 2024.

Klan News

Të ngjashme