ballkani perendimor

 • WP: BE e ka tradhtuar Ballkanin Perëndimor

  “Si po e tradhton Bashkimi Europian, Ballkanin Perëndimor”. Ky është titulli që Washington Post ka përzgjedhur të përshkruajë marrëdhënien mes Brukselit dhe vendeve të rajonit, në prag të zgjedhjeve europarlamentare. Në artikullin e shkruar nga politologu i specializuar për çështjet e Europës Juglindore, Jasmin Moujanovic thuhet: “Në 16 vitet...
 • Projekti i BB: Të lehtësohet tregtia dhe transporti në Ballkanin Perëndimor

  Shqipëria përfiton 20 milion Dollarë nga projekti i ri i Bankës Botërore. I miratuar sot nga bordi i drejtorëve të Bankës Botërore, ky projekt me vlerë 90 milionw në fazën e parw, parashikon të zvogëlojë kohën dhe koston e tregtisë në të gjithë Ballkanin Perëndimor. Pritja në kufi i...
 •  Veliaj merr pjesë në Forumin e Shoqërisë Civile të Ballkanit Perëndimor

  Tirana mblodhi sot organizatat e shoqërisë civile dhe aktorë të rëndësishëm të saj nga i gjithë Ballkani Perëndimor për të diskutuar mbi qasjen ndaj iniciativave kryesore të Strategjisë së BE-së për Ballkanin Perëndimor Ligji, Siguria dhe Migracioni, Zhvillimi Social-Ekonomik, Lidhshmëria, Agjenda Dixhitale dhe Marrëdhëniet e Fqinjësisë së Mirë. I...
 • Incident në konferencën mbi klimën

  Konferenca mbi klimën në Ballkanin Perëndimor në Tiranë, një organizim i Kombeve të Bashkuara, ka nisur me një përplasje diplomatike Kosovë – Serbi. Delegacioni serb dhe Kombet e Bashkuara nuk kanë pranuar në tryezë delegacionin kosovar, duke kërkuar që kjo e fundit të përfaqësohej nga UNMIK. Kërksesa e tyre...
 • Riker: Kompromise për një Ballkan evropian

  Diplomati amerikan Filip Riker dërgoi mesazhe të pajtimit dhe zgjidhje të marrëdhënieve ndërfqinjësore mes vendeve të Balllanit Perëndimor sipas shembullit të Marrëveshjes së Prespës. Riker, në një konferencë në Shkup, theksoi se Uashingtoni angazhohet për integrimin euroatlantik të rajonit, por vendet e rajonit duhet të punojnë për vlera demokratike...
 • “Ballkani Perëndimor trafikon armë në BE dhe kudo ku ka konflikt”

  Gjermania dhe Franca kryesojnë nismën në Ballkan: Një rajon pa armë ilegale deri në 2024, flet për DW eksperti Marcus Bleinroth. DW: Z. Bleinroth, një nismë e udhëhequr nga Gjermani a dhe Franca, e mbështetur nga  BE -ja synon që deri në vitin 2024 të ҫarmatosë popullsinë në gjashtë...
 • Mogherini: BE-ja dhe Ballkani Perëndimor, partnerë në mbrojtje dhe siguri

  Bashkimi Europian dhe Ballkani Perëndimor janë partnerë në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, tha shefja e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini para një takimi në Vjenë. “Filluam dje dhe zhvilluam një diskutim shumë të dobishëm me ministrat e Mbrojtjes dhe Austrinë, e cila udhëheq BE-në, për bashkëpunim...
 • Trump dhe Merkel bisedojnë në telefon edhe për Ballkanin Perëndimor

  Zëdhënësi i kancelares gjermane, Steffen Seibert, tha të hënën se kancelarja Angela Merkel dhe presidenti amerikan, Donald Trump, kanë diskutuar në një bisede telefonike lidhur me situatën në Siri, Ukrainë dhe Ballkanin Perëndimor. Agjencia e lajmeve Reuters citon Seibert, sipas të cilit “të dy udhëheqësit ndan shqetësimet rreth zhvillimeve...
 • “Jo ndryshimit të kufijve në Ballkan”

  Kryeministri malazez, Dushko Markoviç iu bashkua qëndrimit të kancelares gjermane Angela Merkel për çështjen e ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor. Nga Berlini ku u takua me Merkelin, Markoviç tha se ndryshim kufijsh në Ballkan nuk do të ketë. Markoviç dhe Merkel thanë se kufijtë në Ballkanin Perëndimor tashmë...
 • Hahn: Shqipëria të përparojë me Reformën në Drejtësi

  Komisioneri europian për zgjerimin Johanes Han mbështet anëtarësimin e shpejtë të Shqipërisë dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor brenda vitit 2025. Gjatë një konference për rajonin në Vjenë me pjesëmarrjen edhe të përfaqësuesve të FMN, Hahn e konsideroi këtë datë realiste. Për komisionerin për zgjerim, Shqipëria ka mundësinë më të...
 • Intervistë/ “Ballkani Perëndimor është një term teknik i çuditshëm”

  Në fillim të Korrikut Austria do të marrë presidencën e BE. Në qendër të politikës së BE do të jetë deri në fund të vitit afrimi i Ballkanit Perëndimor me BE. Pyetje për ministren e Jashtme të Austrisë, Karin Kneissl. DW: Zonja ministre, cilat janë objektivat që keni për...
 • Hahn: Ballkani Perëndimor në BE mbi bazën e meritës

  Komisioneri Europian për Zgjerimin Johannes Hahn mbështet ecurinë e vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugëtimin drejt Bashkimit Europian. Në një intervistë për France 24, ai shpjegon se gjithçka kanë arritur deri më tani në këtë proces, e kanë merituar. “Dua të theksoj se i gjithë procesi dhe jo vetëm...
 • Samiti një hap pas për zgjerimin

  Samiti Sofjes mes BE dhe Ballkanit Perëndimor ishte një sukses i padiskutueshëm, por sa i përket strategjisë së zgjerimit ishte një hap pas. Deklarata vjen nga zv/Presidentja bullgare, Iliana Iotova, e cila theksoi se nuk ishte diçka e mirë që dokumenti përfundimtar i Samitit, u firmos vetëm nga vendet...
 • Juncker Ballkanit Perёndimor: Nuk ka prespektivë për të rinjtë, ata po largohen drejt BE

  Nё intervistё pёr DW nё kuadrin e turit tё vizitave nё vendet e Ballkanit Perёndimor, kryetari i Komisionit tё BE-sё Jean-Claude Juncker, thekson nevojёn e njё perspektive tё sigurtё europiane pёr kёto vende. Lidhur me njё kalendar tё mundshёm negociatash dhe antarёsimi tё vendeve tё Ballkanit Perёndimor nё BE,...
 • Rama në Samitin e BERZH për Ballkani Perëndimor: Duhet treg i përbashkët rajonal

  Tregu i përbashkët i vendeve të Ballkanit Perëndimor, për kryeministri Edi Rama është një potencial i madh për të ndryshuar ekonomitë lokale të secilit prej vendeve. I pranishëm në konferencën e 3 të Berzh për Investimet në këtë rajon që u mbajt këtë të hënë në Londër kryeministri i...
 • Integrimi i Ballkanit në BE mund të sjellë krizë në rajon

  “Lufta e Dytë Botërore ka mbaruar, por Lufta e Parë Botërore nuk ka përfunduar ende”. Këto ishin fjalët e një zyrtari të lartë turk që kam takuar kohët e fundit në Ankara. Ai po fliste për Lindjen e Mesme, por ishte një koment të cilin mund ta kisha dëgjuar...
 • Ballkani Perëndimor/ Në grup bashkë apo në garë drejt BE?

  Teorikisht më 2025 dy shtete të Ballkanit mund të anëtarësohen në BE, sipas strategjisë së re të Komisionit të BE. Ekspertët e Europës Juglindore e vlerësojnë sinjalin si të drejtë, por edhe e kritikojnë procesin. Premtimi është bërë që në vitin 2003, kur BE i zgjati dorën Ballkanit Perëndimor...
 • BE-ja për Ballkanin Perëndimor: Shteti ligjor në rend të parë

  Komisioni Evropian pritet të paraqesë sot Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti, një kopje të të cilit Zëri i Amerikës e ka siguruar, ripërcakton nga njëra anë detyrimet kryesore që vetë vendet e rajonit duhet të përmbushin, me përqendrim të veçantë në Shtetin ligjor dhe zgjidhjen e...
 • Integrimi i Ballkanit Perëndimor, 12 shtete letër Junker-it

  12 shtete anëtare të BE-së i janë drejtuar me një letër presidentit të Komisionit Europian, Zhan Klod Junker, ku i kërkojnë përshpejtim të integrimit të Ballkanit Perëndimor. Nismën për këtë letër e kanë marrë Suedia  dhe Finlanda, ndërsa ka edhe mbështetjen e Bullgarisë, që ka marrë presidencën e BE-së....
 • Viti 2018, vendimtar për Ballkanin Perëndimor

  Bashkimi Evropian pret që viti 2018 të jetë vendimtar për Ballkanin Perëndimo dhe afrimin e tij me Brukselin. Por realisht ka shumë probleme. Viti 2017 në politikën e zgjerimit të Bashkimit Evropian ka përfunduar siç edhe kishte filluar – me pritje të mëdha! Gjatë gjithë vitit 2017 ka pasur...
Emisione