Ballkani

 • Ndikimi rus për Ballkanin jashtë BE-së

  Rusia në vitet e fundit ka punuar shumë për të kthyer apo për të rritur ndikimin në Evropë, në përgjithësi dhe po ashtu edhe në Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe Kosovën, vlerësojnë njohësit e fushës së diplomacisë. Ish-zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Valon Murtezaj, profesor i Diplomacisë në...
 • Xhaçka në Komandën e NATO: Shqipëria, qendër e sigurisë në Ballkan

  Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka zhvilloi një vizitë pune në Komandën e Forcës së Bashkuar të Aleancës së Atlantikut të Veriut me qendër në Napoli, ku u prit nga komandanti i kësaj force, Admiral James Foggo, i cili është njëkohësisht edhe komandant i Forcave Detare të SHBA për Europën...
 • Rikthehet i ftohti në fundjavë

  Shqipëria përfshihet nga ulja e temperatura deri në -10 gradë Celsius duke sjellë reshje dëbore në të gjithë territorin. Vetëm nga e marta temperatuarart do të pësojnë rritje duke u rikthyer në vlerat normale. Fenomeni i rrallë atmosferik i quajtur  “Oceania” do të përshkojë gjatë fundjavës të gjithë Europën...
 • Shtohen viktimat e gripit në rajon

  Vendet ballkanike dhe Italia janë në situatë emergjence nga virusi AH1N1. Situatë problematike shfaqet në Rumani ku është thelluar në 72 bilanci i të vdekurve. Tre persona kanë humbur jetën gjatë orëve të fundit në këtë vend që ka shpallur gjendjen e epidemisë. Viktima janë regjistruar edhe në Itali,...
 • “Merreni seriozisht Ballkanin ndryshe ka luftë”

  Në një fjalim në Parlamentin e Austrisë, kreu i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker u shpreh të premten mbi perspektivën e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Sipas AFP, nëse vendet e BE-së nuk e kanë seriozisht me anëtarësimin e Shqipërisë, Bosnjes, Kosovës, Serbisë, Maqedonisë, e Malit të...
 • Ministri Kotzias: Do të ndihmojmë Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

  Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias ka deklaruar se qeveria e vendit të tij do të ndihmojë Shqipërinë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian. Duke folur për mediat greke, Kotzias u shpreh se gjatë takimit 4-ditor në samitin e OKB në Nju Jork, vendet e Ballkanit të...
 • Maas: Shqipëria spirancë stabiliteti në rajon. Rama: Duam drejtimin e OSBE

  “Spirancë stabiliteti për Ballkanin” e ka konsideruar Shqipërinë, ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, i cili zhvillon vizitë zyrtare në vendin tonë. Gjatë deklaratës për mediat pas takimit me Kryeministrin Edi Rama, Maas theksoi se Shqipëria duhet të vazhdojë me sukses reformën në drejtësi për të avancuar në...
 • Thaçi: Kritiket pasionantë, të njëjtët e kohës së pavarësisë

  Kundërshtarëve të idesë për korrigjimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, që mund të sillte destabilizim të Ballkanit, presidenti Hashim Thaçi u kujtoi historinë, duke i akuzuar se po ngrejnë një tymnajë të organizuar frike, sikurse gjatë kohës së pavarësisë së Kosovës. Presidenti i Kosovës tha: “Çuditërisht, edhe sot...
 • Juncker: Ballkani Perëndimor rrezikon influencën nga të tjerë

  Kreu i Komisionit Europian u kërkoi shteteve anëtare të Bashkimit Europian të gjejnë gjuhën e përbashkët për t’a bërë Ballkanin Perëndimor, pjesë të unionit. Thirrjen e bëri gjatë fjalimit të përvitshëm përpara eurodeputetëve për gjendjen e unionit, ku paralajmëroi se rajoni rrezikon të shkëputet nga influenca europiane. “Europa mund...
 • Koment/ Ballkani Perëndimor në BE është iluzion

  BE i përmbahet synimit të anëtarësimit të plotë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Këtë e bëri sërish në takimin e nivelit të lartë në Sofje. Christoph Hasselbach kërkon të ndiqet një rrugë tjetër. Argumentimi i Komisionit Evropian tingëllon bindës: “Ose ne eksportojmë stabilitet ose importojmë instabilitet”, e përmbledh rregullisht...
 • Donald Tusk: Ballkani dhe Koreja tregojnë se e pamundura bëhet e mundur

  Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, tha se lajmet nga Gadishulli Korean dhe ajo që ka përjetuar në Ballkan ditëve të fundit, tregojnë se “e pamundura mund të bëhet e mundur”. “Ajo çfarë kam dëgjuar sot nga Koreja dhe ajo që kam përjetuar në Ballkan ditëve të fundit, do...
 • Burime nga BE: Shqipëria me rekomandim, Kosova duhet të presë

  KE do të aprovojë “Paketën e zgjerimit”, raporte për përparimin drejt BE. Shqipëria e Maqedonia pritet të marrin rekomandim për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit, Kosova pret kritika për ngadalësimin e reformave. Në prag të publikimit më 17 prill të raportit të përparimit për gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor,...
 • Acari siberian mbërthen Ballkanin dhe Europën

  I ftohti siberian ka sjellë dëborë dhe temperatura të acarta deri në Europën Jugore. Dëbora zbardhi Prishtinën ku arriti një trashësi deri në 3 centimetra, duke shkaktuar jo pak probleme në qarkullimin rrugor. Të shumta janë aksidentet e shkaktuara nga ngricat në rrugë, siç është edhe ky që shihni...
 • Strategjia e KE: Asnjë anëtarësim para 2025

  Komisioni Europian publikoi strategjinë e zgjerimit me një mesazh të qartë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Vlerësimi i deritanishëm është pozitiv, por secili prej vendeve aspirante duhet të luftojë korrupsionin, krimin e organizuar, të forcojë demokracinë dhe të bëjë reforma të thella për shtetin ligjor. Asnjë nuk do të...
 • “Fuqitë botërore luajtën rreth kufijve të Ballkanit”

  “Qendrat e fuqive botërore ishin në gjendje të luanin kur ata mendonin se ishte e mundur t`i tejkalonin kufijtë në Ballkan, sepse ky rajon nuk është pjesë e BE-së”. Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç për gazetën e Moskës, “Izvestia”. Sipas tij, “ky është një nga...
 • Hahn në Tiranë: Ballkani si Nikaragua e viteve ’70, rinia po ikën

  Ka qenë i drejtëpërdrejtë dhe më i ashpër se kurrë komisioneri Johanes Hahn ndaj klasës politike që qeverisë vendet e Ballkanit. Ai e ka krahasuar situatën në rajon me atë të Nikaraguas së juntave ushtarake në vitet ’70, duke thënë se qeveritarët nuk duan të ndryshojnë, ndërsa rinia po...
 • Basha: Të rinjtë do t’i çlirojnë shoqëritë tona nga mentalitetet e qasjet e vjetra

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka marrë pjesë ditën e diel një takim në akademinë e lidershipit të organizuar nga Instituti Republikan Amerikan (IRI) me të rinj nga Ballkani. Basha tha se ky brez i  të rinjve me vlera perëndimore po rritet dhe në Partinë Demokratike  Lulzim Basha...
 • Mogherini mesazh Ballkanit nga Mastricht

  “Sot ndarja e kontinentit Europian ka një emër, është Ballkani Perendimor. Europa nuk do të konsiderohet e bashkuar përsa kohë Ballkani Perendimor nuk do të jetë pjesë e familjes tonë. Unë e di që kjo deklaratë nuk është shumë popullore në disa shtete të BE-së, ndoshta ka lidhje me...
 • Paralajmërimi nga Gjermania: Kina po krijon fakte të kryera në Ballkan

  Përmes kredive të bankave kineze Ballkani mund të bëhet gjithnjë e më i varur politikisht nga Pekini. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” analizon ndikimin kinez në Ballkan. Ballkani nuk ka emër të mirë tek evropianët e tjerë që e lidhin me konflikte etnike, korrupsion, varfëri dhe të gjitha llojet...
 • Xhihadistët nga Ballkani rikthehen të zhgënjyer nga ‘kalifati’ i ISIS

  Hilmiu, një boshnjak etnik, shkoi në Siri duke shpresuar se jeta në Kalifatin e Shtetit Islamik do të ishte një mjedis ideal fetar, por ai arriti të arratisej 16 muaj më vonë, i zhgënjyer me atë që ai kishte gjetur atje. “Atje nuk kishte asgjë. As energji elektrike, as...
Emisione