Infermieri vrasës serial që injektonte ajër tek pacientët para se të vdisnin, dënohet me vdekje


Infermieri vrasës serial që injektonte ajër tek pacientët para se të vdisnin, dënohet me vdekje

10:02 28/10/2021

Një infermier vrasëse serial i cili vriste pacientët duke i injektuar me ajër  është dënuar me vdekje në Teksas.

Ëilliam George Davis, 37 vjeç, vrau katër persona gjatë 2017 dhe 2018 ndërsa punonte në departamentin e viktimave kardiovaskulare në spitalin Christus Trinity Mother Frances në Tyler, Teksas.

Prokurori i qarkut Smith, Jacob Putman, tha gjatë gjyqit se një spital “është vendi i përsosur për një vrasës serial”.

Davis u shpall fajtor më 19 Tetor nga një juri për injektimin e ajrit në Christopher Greenaëay, 47; Jose Kalina, 58 vjeç; Ronald Clark, 68 vjeç; dhe John Lafferty, 74 vjeç.

Në gjykatë u tha se mjekët ishin në mëdyshje se si pacientët u sëmurën më shumë pasi operacioni dhe skanimet treguan ajër në trurin e tyre, raportoi Neë York Times.

Davis u zbulua se ishte infermieri i vetme në detyrë në momentet e vdekjeve dhe pamjet video treguan se ai hynte në dhomën e një pacienti përpara se të tingëllonte monitori i zemrës tre minuta më vonë.

Prokurorët thanë se Davis ishte një vrasës serial që “i pëlqente” të injektonte ajër tek pacientët pa i parë askush, raportoi Neë York Times.

“(Atij) i pëlqente të vriste njerëz”, tha prokurori Chris Gateëood gjatë fjalimit përmbyllës.

“Ai pëlqente të hynte në dhoma dhe t’i injektonte me ajër. Nëse shikoni videon në (Joseph) Kalina, ai u ul në fund të sallës dhe i shikonte ata monitorë dhe priste. Kjo sepse i pëlqente.”

Davis tani është në paraburgim në burgun e Smith County me një garanci prej 8.75 milionë dollarësh, sipas Neë York Times. /tvklan.al
Të ngjashme