Lufta në Ukrainë i kushtoi Perëndimit një trilion dollarë. Sipas medias prestigjioze Deutsche Welle, qeveritë po përballen me rritje të huamarrjes, taksave dhe shkurtimeve të sektorit publik për të financuar buxhetet e tyre ushtarake në rritje.

Anëtarët evropianë të NATO-s do të shpenzojnë një rekord për mbrojtjen këtë vit. Buxhetet globale ushtarake arritën në 2.44 trilion dollarë vitin e kaluar, gati 7% më i lartë se në 2022, rritja më e madhe nga viti në vit që nga viti 2009.

Me Kievin të papërgatitur për të luftuar një konflikt kaq të madh, vendet perëndimore rritën ndihmën ushtarake për Ukrainën, ndërsa tensionet e tjera të përshkallëzuara me Rusinë dhe në Lindjen e Mesme dhe Azi i shtynë qeveritë të forconin mbrojtjen e tyre, ndryshe nga çdo kohë.

Në vitin 2024, Shtetet e Bashkuara kanë ndarë 886 miliardë dollarë për mbrojtjen, një rritje prej më shumë se 8% gjatë dy viteve. Për herë të parë, partnerët evropianë të NATO -s parashikohet të përmbushin objektivin e vendosur nga aleanca ushtarake për të shpenzuar 2% të prodhimit të brendshëm bruto.

Ndërkohë që Gjermania është ende duke u përballur me anëtarët e tjerë të NATO-s  e ndihmuar nga fondi special i kancelarit Olaf Scholz për të përmirësuar forcat e armatosura .Të tjerët në krahun lindor të NATO-s gjithashtu tejkalojnë ose do të kalojnë së shpejti objektivin prej 2%, për shkak të kërcënimit të shtuar të sigurisë në kufijtë e tyre.

Sipas analistëve qeveritë po përballen me një zgjedhje gjithnjë e më të vështirë se si të paguajnë për këto angazhime të reja të mbrojtjes, ashtu si shumë ekonomi dobësohen për shkak të efekteve të tensioneve të vazhdueshme gjeopolitike globale dhe inflacionit të vazhdueshëm. Partitë politike të majta në disa vende kanë ndezur debatin nëse  shpenzimet e reja ushtarake mund të shpenzohen më mirë  për kujdesin shëndetësor apo programet sociale.

 Objektivi 2% i NATO-s për shpenzimet e mbrojtjes u vendos për herë të parë në vitin 2014 pasi shpërtheu lufta midis ushtrisë ukrainase dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit dhe Moska aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë. Vitin e kaluar, në një takim në Vilnius, Lituani, udhëheqësit e NATO-s ranë dakord që objektivi shpesh mund të kalonte duke paraqitur perspektivën e një objektivi buxhetor prej 3%, i cili do të kishte pasoja edhe më të mëdha për financat e qeverive.

Ndërkaq një sulm ajror në Kharkiv vrau të paktën katër persona dhe plagosën 28 ​​në qytetin verilindor. Forcat ruse po bëjnë gradualisht përparime në disa qytete të mëdha në lindje, duke përfshirë Druzhkivka, Kramatorsk dhe Sloviansk, të cilat shërbejnë si qendra kryesore ushtarake për përpjekjet luftarake të Kievit.

Disa përfitime po ngjallin frikë në zemrën e qindra mijëra ukrainasve që jetojnë në ato qytete të rajonit të Donetskut ndërsa armiku po afrohet gjithnjë e më shumë.

Klan News