Vriten punonjësit e kopshtit zoologjik në Kharkiv
Vriten punonjësit e kopshtit zoologjik në Kharkiv

23:15 11/03/2022

Maryna, e cila punon në një kopsht zoologjik pranë qytetit të Kharkiv, thotë se dy nga kolegët e saj u vranë nga një bombardim rus në një mision të fundit për të ushqyer kafshët atje. Ajo thotë se shoferi Andri, 48 vjeç dhe inxhinieri 27-vjeçar nuk ishin në gjendje të arrinin në strehën nëntokësore të kopshtit zoologjik kur nisi bombardimi.

Ajo përshkruan se sa surreale janë rreziqet që ekipi i saj po merr tani për të shkuar nga qyteti ku ata jetojnë, në autobusë për të arritur në park në një fshat në veri-lindje të Kharkiv:

“Sfida e parë është të arrish në autobus, pastaj të shikosh nga pas shkurreve, të lëvizësh pas autobusit, të shohësh nëse është e sigurt për të lëvizur”

Të gjitha llojet e kafshëve jetojnë në Ecopark Feldman, duke përfshirë breshkat, papagajtë, kapibarat, kangurët, arinjtë dhe ujqërit. Tani për tani ka mjaft ushqim të grumbulluar për kafshët, por me zinxhirët e furnizimit të prishur, Maryna ka frikë se së shpejti nuk do të kenë ushqim për të ngrënë./tvklan.al

Të ngjashme