Partia Republikane

 • Mediu: Protesta pa u tërhequr nga Parlamenti

  Teksa Partia Demokratike i ka bërë thirrje shqiptarëve të bashkohen në protestën e 16 Shkurtit, aleatët i kërkojnë Lulzim Bashës krijimin e një shtabi në funksion të veprimit opozitar. Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu i thotë se paralelisht me betejën në sheshe, aksioni opozitar duhet të vijojë edhe...
 • Mediu: Në 25 qershor votoni Republikën e Re

  Në një takim elektoral që zhvilloi me banorë të Kombinatit, Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu i bëri thirrje mbështetësve të tij që në 25 qershor të votojnë për Republikën e Re, si mundësia e vetme për të maksimalizuar aksionin e opozitës së bashkuar nën siglën e Partisë Demokratike....
 • Republikanët kërkojnë ndalimin e financimit për Trump

  Akuzat tejet të guximshme ndaj rivalëve dhe thirrjet të cilat janë interpretuar si për akte dhunë, kanë shtuar zërat brenda Partisë Republikanë, që kërkojnë që kjo forcë politike të mos financojë më fushatën e Donald Trump. Më shumë se 70 mbështetës të kësaj partie, mes të cilëve dhe ish-kongresmenë...
 • Basha takon aleatët, Mediu: Për zgjedhjet e lira duhet qeveri teknike

  Kushtit të Partisë Demokratike, për mbajtjen e zgjedhjeve të lira e të ndershme nga një qeveri teknike i janë bashkuar edhe dy aleatët e opozitës, Partia Republikane dhe Aleanca Kuq e Zi. Fatmir Mediu mbështet çdo variant qeverisës dhe ofron si zgjidhje modelin e ndjekur nga Mali i Zi....
 • Trump “pajtohet” me Partinë Republikane

  Donald Trump nuk është më delja e zezë e Partisë Republikane. I nominuari i mundshëm i republikanëve për garën presidenciale, zhvilloi një takim dypalësh me një prej zyrtarëve më të lartë të partisë, Pol Rajan, njëherësh edhe spikeri i Dhomës së Kongresit Amerikan. Në përfundim të takimit të dy...
 • Republikanët dhe ish -pronarët kundër projekt buxhetit

  Zgjidhja njëherë e përgjithmonë e çështjes së pronës dhe kthimin e saj pronarëve të ligjshëm duket se është një tjetër premtim i pambjatur i kryeministrit Rama. Qeveria ka parashikuar 16 milion dollarë në buxhetin e vitit 2014, ku 13 milion dollarë do të vijnë nga fondi që do të...
 • Fatmir Mediu vërejtje për fushatën e Kushtetutës (05 Nëntor 1998)

  Republikanët kanë vërerejtje për pasqyrimin e fushatës së referendumit në media. Sipas tyre kjo fushatë duhet të përcaktohet nga Komisioni Qëndror i Votimeve dhe jo nga Komisioni Parlamentar. Ata propozuan që kohës së vënë në dispozicion për aleancën për shtetin, ti hiqet koha e emisionit special të transmetuar mbrëmë...
 • Fatmir Mediu për Prokurorinë Anti-mafia (03 Nëntor 1998)

  Republikanët i rikthehen idesë së tyre të hedhur kohë më parë për krijimin e një Prokurorie Anti-mafia. Sipas tyre një insitucion i tillë nuk mund të organizohet pa një kompromis mes Pozitës dhe Opozitës. Kryetari i partisë, Mediu e cilësoi absurde idenë e varësisë së kësaj prokurorie nga Prokuroria...
 • Republikanët , konferencë për shtyp (24 tetor 1998)

  Në një konferencë per shtyp  kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu thote se nëse Kushtetuta do të marrë votën e më pak se 50 për qind të zgjedhësve atëherë zgjedhjet e reja do të ishin të domosdoshme. Sipas kreut republikan Mediu një votim i tillë do të kërkonte një...
 • Partia Republikane konferencë (17 tetor 1998)

  Në konferencën e sotme Partia Republikane shprehet se Partia Demokratike duhet të marrë pjesë në Parlament. Sipas tyre nëpërmjet një dialogu Pozitë-Opozitë, mund të kthehet besimi tek populli. Përsa i përket dënimit me vdekje ata u shprehen se nuk duhet të zërë vend në Kushtetutë apo në Kodin Penal....
 • Musa Ulqini për tryezën politike (13 tetor 1998)

  Musa Ulqini flet për bisedimet në tryzën politike me Opozitën për çështjen e Kosovës. Ai shprehet se tema e Kosovës është një çështje primare ku përpos saj është i hapur dhe i gatshëm dhe për bisedime të tjera që janë madhore në institucione më të rëndësishme siç është Parlmenti....
 • Fatmir Mediu për programin e qeverisë Majko (10 tetor 1998)

  Vendosja e rendit e ka të domosdoshme stabilitetin politik, ndërkohë socialistët nuk kanë dhënë akoma asnjë shenjë për tu ulur në bisedime me opozitën. Kështu e kanë nisur sot mbledhjen pjesëtarët e Partisë Republikane. Përsa i përket ekonomisë, për Republikanët gjërat çalojnë, dhe këtë gjë ata e vënë re...
 • Fatmir Mediu intervistë (06 tetor 1998)

  Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu në një interistë  shprehet se problemet e qeverisë Majko janë tepër të mëdhaja dhe kjo vjen sepse ka një mazhorancë e cila dështoi me qeverisjen Nano dhe për të kapërcyer këto probleme ai është i hapur të mundësoje një dialog midis pozitës dhe...
 • Fatmir Mediu konferencë shtypi për heqjen e imunitetit të deputetëve (19 Shtator 1998)

  Sipas Republikanëve karrigia e Nanos për socialistët është më e shtrenjtë se jeta e njerëzve dhe të ardhmes së Shqipërisë dhe ka qënë pikërisht Kryeministri Nano ai që braktisi institucionet duke i lënë ato pre e shkatërrimeve. Ata thanë se zgjidhja e vetme e përbashkët do të ishte nëse...
 • Fatmir Mediu intervistë për qeverinë (05 Shtator 1998)

  Kryetari Partisë Republikane Fatmir Mediu flet në konferencë shtypi, flet për një tryezë politike. Sipas Mediut fajin për tensionimin e situatës politike në vend e kanë dy forcat kryesore demokratët dhe socialistët. Kjo klimë mund të rregullohet nëse forcat politike ulen në një tryezë. Thënien e Nanos që nëse ai...
Emisione