RUDINA – GEZIM NIKA RREFEN PER KARRIEREN E TIJ DHE FAMILJEN; ANA DHE EGI LAKNORI RREFEJNE HISTORINE E TYRE TE DASHURISE! – TV KLAN

RUDINA – GEZIM NIKA RREFEN PER KARRIEREN E TIJ DHE FAMILJEN; ANA DHE EGI LAKNORI RREFEJNE HISTORINE E TYRE TE DASHURISE!

Emision: 25.10.2018

Të ftuar:

Gezim Nika – Këngëtar

Gëzim Nika është një këngëtar e mjeshtër i madh i muzikës folklorike shqiptare. Lidhja e tij me muzikën është e hershme edhe pse ka studiuar “Agronomi”. Në vitin 1997 ai këndoi këngën “Unë e dua Shqipërinë” ku u dallua për potencialin e tij muzikor. Veprimtaria e tij artistike shquhet për frymën e patriotizmit, dashurinë për atdheun dhe interesat e vlerat e kombit. Sot këngëtari ishte i ftuar në emisionin “Rudina” në Tv Klan dhe zbuloi më tepër rreth karrierës së tij muzikore.

“Unë kam mbaruar shkollën për agronom sepse sistemi i asaj kohe nuk më ka lejuar të vazhdoj shkollën për muzikë. Në atë kohë ne quheshim si familje e persekutuar, kam patur gjyshin të pushkatuar pa i bërë asgjë këtij vendi. Megjithatë atë që ta jep Zoti s’mund ta ndalojë asgjë.

Shkolla më e madhe ka qenë në shtëpinë tonë. Babai ka qenë mashkulli i fundit që erdhi nga Tepelena sepse xhaxhai vdiq atje. Babai është marrë me ne. Duke ditur sistemin, na futi të mësonim vegla muzikore sepse zërin e kishim. Kjo ka qenë shkolla më e madhe. Kështu vazhdoi jeta me vështirësi sepse na shoqëronte biografia. Por karrierën e fillova në Tropojë.

Para pak ditësh festova 35-vjetorin e daljes së parë në skenë dhe jam ndjerë si 35 vjeç” tha Nika.

Eglein Laknori – Aktor
Ana Laknori – Juriste

Afërdita Stroka – Mjeke pranë klinikës alternative “Stroka”

Kategori
Rudina
0 Komente

Përgjigju

*

*Emisione