#EDielaShqiptare nga #ArditGjebrea prej vitit 2008 në #TvKlan, programi më popullor në të gjitha familjet shqiptare çdo të dielë. Një program i cili përfshin një fashë orari maratonë, prej 6 orësh transmetim. #enicobani #shiheminegjyq #tvklan #edielashqiptare #borxh #kusherinj #apartament #altinsulanaku #bardhmiraka

Mesazhi i Çobanit për gratë në drejtësi: Misioni vazhdon. Do ta them të vërtetën deri në fund!

Puntata e javës së shkuar në “Shihemi në Gjyq” trajtoi konfliktin e Arjanës dhe Arbianës, nënë e bijë që vuanin një dramë të madhe. Arjana ishte gjyshja që donte të kishte në shtëpi mbesën e vogël, ndërsa Arbiana kishte vuajtur dhunën në familjen e bashkëshortit si dhe i kishin marrë tre fëmijët, të cilët nuk i sheh prej kohësh.

Ndërmjetësja e rubrikës të së “Dielës Shqiptare” në Tv Klan, Eni Çobani zhvilloi edhe një telefonatë në studio me vjehrrin e Arbianës i cili u shpreh me fjalë të rënda për nusen. Në një përditësim rreth rastit, Çobani bëri  thirrje përpara nisjes së seancës së radhës që gratë të mos heshtin dhe të denoncojnë dhunën.

Ajo pati edhe një mesazh për gratë në sistemin e drejtësisë dhe heshtjen e tyre ndaj dhunës, duke u kujtuar se do t’i shkojë deri në fund së vërtetës për Arbianën dhe çdo grua të dhunuar.


Eni Çobani: Java e kaluar ka qenë një trishtim i madh, Ardit. Gjuha e përdorur në publik ka qenë e niveleve më të rënda që ne kemi transmetuar ndonjëherë. Është mbështjellë në këtë dhimbje e gjithë shqiptaria, jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë botën dhe lufta vazhdon. Nuk e di pse duhet të bëjmë kaq beteja në Shqipëri për të fituar një grua të drejtën e saj, por një gjë duhet të dini: asnjëherë mos heshtni! Dhuna është e papranueshme nga kushdo që vjen, prandaj ne jemi këtu të themi të vërtetat tuaja dhe të gjeni ju qetësinë e shpirtit tuaj dhe deri në fund me të vërtetën! Edhe për ata, kam një mesazh të veçantë të cilin nuk besoj të jetë e vërtetë, por meqenëse këtë mesazh e marr nga një sallë e sistemit të drejtësisë, ky mesazh i ndihmës ndaj grave u shkon të gjithë atyre grave të sistemit të drejtësisë që ndonjëherë merren ndoshta me punë të tjera dhe nuk e ndjekin emisionin. Emisioni vazhdon, misioni vazhdon dhe ne do të jemi në betejë të hapur për të fituar të drejtat e çdo gruaje të dhunuar në Shqipëri.

Ardit Gjebrea: Unë nuk mendoj që ndonjë zonjë në sistemin e drejtësisë është aleat me dhunën ndaj gruas, këtë nuk mund ta besoj dot, megjithatë…

Eni Çobani: Përdore një fjalë të madhe, “aleancë” që unë nuk mund ta them, patjetër që kemi aleatë të dhunës, por që kemi njerëz që heshtin për dhunën dhe nuk duan të merren me të, kemi plot.

Ardit Gjebrea: Kjo është po aq e rëndë.

Eni Çobani: Unë flas për atë pjesë, Ardit, jo aleatë sepse aleanca shkon më tej dhe nuk dua ta pranoj që të ketë, por që heshtin dhe që nuk duan të merren me këtë, që janë indiferentë, kemi plot dhe për këtë, sigurisht, seanca të tjera kemi plot në vazhdim dhe unë hap pas hapi do të them të vërtetën e sistemit të drejtësisë deri në fund për Arbianën!

“Kemi qenë si vëllezër”/I mori 10 mijë euro, ‘mohon’ kushëririn: Lëri mashtrimet se nuk të njoh!

Altini ka thirrur në “Shihemi në  Gjyq” djalin e xhaxhait, Bardhin për një shumë parash. Ai thotë se kushëriri i ka borxh 10 mijë euro dhe një pagesë për një punë të kryer në shtëpinë e tij pasi Altini punon në ndërtim por nuk i ka marrë ende këto para.

Nga ana tjetër, Bardhi që prej nisjes së rubrikës të së “Dielës Shqiptare” në Tv Klan thotë se “nuk e njeh kushëririn” e tij.


Altin: Unë me djalin e xhaxhait  jemi rritur bashkë deri në 13-14 vjeç në mos gaboj dhe kemi shkuar shumë, si vëllezër pavarësisht se kur je në atë moshë kedivergjenca, sherre, janë gjëra të moshës dhe  jemi larguar. Rastësisht, në 2017-ën kur unë jam kthyer, jemi takuar, jemi çmallur dhe tregojmë historitë,  pastaj kemi kërkuar një ndihmë.

Bardhi: Lëri mashtrimet! Lëri mashtrimet dhe fol çfarë ke për të thënë!

Altin: Mashtrime?! Ja këtë po të them, që unë dua të më kthehet  borxhi, këtu duhet të kishe ardhur me trastën me para që të kam dhënë me vete, mos më fol mua ashtu!

Ardit Gjebrea: Çfarë parash i ke dhënë ti, i ke dhënë  para Bardhit?

Altin: Po.

Bardhi: Çfarë kërkon ky zotëria nga unë?

Ardit Gjebrea: Sa para i ke dhënë?

Altin: 10 mijëeuro dhe i kam bërë një punë  që më tha te Shkëmbi i Kavajës kam blerë një hyrje atje dhe meqë ti punon në ndërtim…

Ardit Gjebrea: Ia ke dhënë ti 10 mijë eurot vetë?

Altin: Po.

Ardit Gjebrea: Ti ia ke dhënë?

Altin: Ato, faktikisht jam bërë familjar dhe gjysma e parave janë edhe të gruas.

Ardit Gjebrea: E qartë, por i ka marrë fizikisht?

Altin: Fizikisht.

Ardit Gjebrea: Nëse i ke marrë 10  mijë euro, si mund të thuash kush është ky?

Bardhi: S’më ke dhënë gjë fare dhe sa për dijeni, nuk të njoh fare!

Altin: S’më njeh? Gjithkush kur e bën puçin ashtu thotë, nuk të njoh!

Bardhi: Se po punon ti, se nga Durrësi, Tirana, Shkodra, shko gjeje me ata që ke punuar!

Altin: Te ti do i gjej lekët!

Ndizet debati, kushërinjtë i tregojnë forcën njëri-tjetrit

Bardhi, i cili përballet me kushëririn e tij, Altinin në “Shihemi në Gjyq” nga “E Diela Shqiptare” nëTv Klan nis të shpjegojë anën e vet të  historisë. Ai thotë se është kontaktuar nga dy persona për një apartament që nuk e ka gëzuar, por kushëriri e ndërpret duke i thënë se ky nuk është problemi i tij. Situata mes tyre nxehet së tepërmi dhe dy kushërinjtë thuajse përplasen fizikisht, por ndërhyjnë asistentët për t’i ndaluar.


Bardhi: Unë me këta zotërinjtë, në 2012-ën më kanë marrë në telefon dhe më kanë prenotuar  një apartament, një apartament të cilin në momentin kur unë, bashkëshortja dhe fëmijët e mi do ta gëzonim, ka ndodhur diçka shumë e trishtë. Vij nga Greqia dhe…

Altin: Ore nuk më interesojnë ato, më kthe përgjigje mua! Shko në gjykatë e prokurori!

Bardhi: Do një sqarim apo çfarë do?

Altin: Dua lekët e mia!

Bardhi: Më ke prurë për sqarim?

Altin: Sqarimin ndaje me prokurorin, jo me mua!

Bardhi: Çfarë kërkon ti nga unë? Do sqarim? Do një sqarim ti se nga ajo e kam sjellë këtë këtu unë?

Altin: Jo! dua paratë e mia! Unë dua lekët e mia o zotëri!

Bardhi: Kam 500 halle, kam!

Altin: Hallet e tua t’i mbaj unë në kurriz!

I mori kushëririt 37 mijë euro dhe prishi kontratën, mohon të ketë takuar noterin

Problemi i Altinit dhe Bardhit në “Shihemi në Gjyq” nga “E Diela Shqiptare” në Tv Klan merr një tjetër përmasë. Rezulton se Bardhi ka bërë kontratë për blerjen e një apartamentin në vitin 2012 dhe i ka paguar 37 mijë euro kushëririt Përparim Miraka. Pas 4 vitesh, në 2016 është gjendur në zyrën e noterit për të revokuar kontratën pasi kishte dalë një problem me apartamentin dhe do të merrte një tjetër.

Për këtë apartament, Altini nuk ka marrë as paratë mbrapsht dhe as ka mundur të hyjë në të. Për të sqaruar arsyen e prishjes së kontratës, kontaktohet Përparim Miraka i cili mohon të ketë shkuar te noteri, Lorenc Daka.


Eni Çobani: Pse u prish kontrata, Përparim?

Përparim Miraka: S’e prisha unë kontratën.

Eni Çobani: Po kush e prishi mo?

Përparim Miraka: E prishi vëllai im, tha do ta çojmë atje se është hyrja më e madhe.

Eni Çobani: Jo more zotëri, firma është jotja. Ti e ke prishur, ke shkuar te noteri Lorenc Daka apo jo? E njeh Lorenc Dakën?

Përparim Miraka: Te cili noter?

Eni Çobani: Lorenc Daka, a e njeh kush është?

Përparim Miraka: Jo, nuk e njoh fare.

Eni Çobani: Lorenc Daka, tani të lutem…

Përparim Miraka: Unë nuk e di kush është ky Lorenc Daka.

Eni Çobani: Kjo është shumë e rëndë.

Bardhi shpërthen dhe thotë se te noteri kanë qenë ai dhe dy vëllezërit, Përparim dhe Blerim Miraka. Sërish, Përparimi e mohon: “Unë nuk e di ku është ky Lorenc Daka, nuk e di, kush është ky Lorenc Daka?”, shprehet ai.

Zgjidhet misteri i kontratës noteriale, kushëriri zotohet t’i shlyejë borxhin

Problemi i Bardhit me apartamentin duket se do të marrë  fund shumë shpejt. Gjatë bisedës telefonike në “Shihemi në Gjyq” me kushëririn, Blerim Miraka u shpjegua se kontrata e apartamentit të parë, të vitit 2012 u revokua dhe për këtë, Bardhi kishte paguar 37 mijë euro.

Në kontratën e dytë, ai nuk i ka marrë mbrapsht paratë dhe as nuk ka hyrë në apartamentin e ri të  premtuar, i cili ka vlerë 50 mijë euro. Vetë Blerimi pohoi në rubrikën e së “Dielës Shqiptare”  në Tv Klan se kanë rënë dakord që Bardhi të marrë mbrapsht vetëm paratë. Për këtë, ai vendos një afat kohor.


Eni Çobani: Thoni këtu publikisht dhe biem dakord, në çfarë date të qershorit ju ktheni shumën 50  mijë euro zotit Bardhi Miraka? Po të dëgjojmë publikisht.

Blerim Miraka: Publikisht, deri në 18 qershor, unë e di shumë mirë ku i kam lekët për të marrë.

Eni Çobani: 18 qershor dëgjova apo jo? Në 18 qershor unë do të jem sërish në “Shihemi në Gjyq” dhe do të deklaroj këtë përfundim të kalvarit të zotit Bardhi.

Blerimi shton se ka pritur vetëm lirimin e parave për shkak të një vendimi gjykate dhe do ta paguajë shumë shpejt Bardhin. Ndërkohë, vëllai i tij Përparimi që ndodhej në telefonatë, pak më parë tha se nuk ka shkuar ndonjëherë te noteri ku kanë bërë kontratën. Më pas, ai u kujtua dhe u shpreh se në të vërtetë kanë shkuar diku, por nuk e mbante mend emrin e noterit. Më në fund, kjo qartësohet dhe rezuton se edhe Përparimi është në dijeni të plotë të kontratës.

Eni Çobani: Ju  mbani  mend që keni qenë te zoti Lorenc Daka, te noteri?

Përparim Miraka: Unë thashë që kam qenë te noteri, por nuk gënjej dot, nuk e di, kam qenë me Bardhin.

Eni Çobani: Deri tani më the që s’kam qenë fare.

Përparim Miraka: Kam qenë njëherë në Tiranë, nuk e mohoj, kam qenë me vëllanë dhe me Bardhin.

Sa i përket problemit me Altinin, djalin e xhaxhait që e kishte thirrur në program për 15  mijë eurot borxh, Bardhi thotë se do t’ia kthejë sapo t’i shlyhet borxhi.

/tvklan.al