Apple

 • Bien shitjet e iPhone

  Shitjet e iPhone ranë në nivelin më të ulët gjatë tre muajve të parë të këtij viti. Megjithatë, fundi i muajit Mars duket se ka treguar shenja stabilizimi. Apple deklaroi se të ardhurat nga shitja e iPhone u ulën me 17%, që në të ardhura përkthehet 31 miliardë Dollarë....
 • Dështon Apple, heq dorë nga produkti i shumëpërfolur

  Apple ka hequr nga një produkt që ishte parashikuar për të karikuar pajisjet elektronike, si iPhone, iPad vetëm duke i lidhur me wireless, pa nevojën për të qenë të lidhur me kabuj. Produkti i quajtur AirPower i prezantuar në vitin 2017 nuk do të dalë në shitje, sepse Apple...
 • Apple shpërblen adoleshentin që zbuloi defektin e FaceTime

  Një adoleshent në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shpërblyer nga Apple pasi ka zbuluar një të metë në sistemin e sigurisë në aplikacionin “FaceTime” të Apple. Kompania amerikane nuk ka saktësuar se çfarë dhurate i ka bërë 14-vjeçarit Grant Thompson, por besohet se ka paguar për shkollën e...
 • Franca “luftë” me gjigandët teknologjikë

  Pa pritur konsensusin brenda Bashkimit Europian, Franca u ka shpallur “luftë tregtare” gjigandëve teknologjikë, veçanërisht atyre amerikanë. Google, Apple, Facebook dhe Amazon, dhe çdo ndërmarrje me xhiro mbi 25 milionë Euro në Francë, do të taksohen deri në 5% të shitjeve të tyre globale. Aktualisht këto kompani paguajnë rreth...
 • Apple konfirmon: iPhone ka probleme

  Apple ka konfirmuar që kamera e iPhone ka probleme serioze. Sipas kompanisë, bëhet fjalë për kamerën e përparme të selfie. Ky problem është tek modelet iPhone XS, iPhone Xs Max dhe iPhone XR. Apple thotë se kamera e përparme jep një efekt misterioz, por përditësimi i ardhshëm i IOS...
 • Selfiet tuaja nuk kanë qenë kurrë më perfekte

  Përdoruesit e iPhone XS kanë zbuluar një efekt të veçantë në celularin më të fundit nga Apple. Disa thonë se kamera në pjesën e përparme e iPhone XS bën që fytyrat e tyre të duken më të lëmuara ndërsa disa pohojnë se fotot duken të ngjashme me modifikimet që...
 • Apple prezanton 3 modele të reja iPhone

  Apple ka përditësuar iPhone X me 3 modele të reja, dy prej të cilëve janë me ekrane më të mëdhenj se 6 inç. iPhone XS Max është më i madhi, me ekran 6.5 inç. iPhone XS ka të njëjtët elementë me të, ndërsa madhësi ekrani prej 5.8 inç. Ndërkohë që...
 • Çfarë do të ndodhë me iPhone-in tuaj gjatë kësaj jave

  Apple do të prezantojë tre modele të reja të iPhone gjatë kësaj jave, çmimet e të cilave do të kapin vlerën e 1 mijë Paund.  Kjo do të thotë se me prezantimin e këtyre iPhone-ve të rinj, do të ulet vlera e atyre ekzistues. Pra, nëse ju keni një...
 • 5 ngjarjet që priten të ndodhin gjatë kësaj jave

  Është e hënë, është një javë e re dhe ndërsa nuk mund të pretendojmë të dimë gjithçka që do të ndodhë gjatë shtatë ditëve të ardhshme, kemi një farë ideje për atë që po vjen. Më poshtë do të informoheni shkurtimisht për ngjarjet më të rëndësishme dhe më interesante...
 • Kur do të lançohen modelet e reja të iPhone

  Apple ka shpërndarë ftesat për lançimin e versionit më të ri të iPhone. Ai do të mbahet më 12 Shtator në teatrin “Steve Jobs”,  në “anijen kozmike” HQ të Apple në Cupertino. Sipas Bloomberg, besohet se Apple është duke e dizenjuar modelin e këtij viti dhe pajisjet e reja...
 • Apple tërheq aplikacionet e lojërave të fatit në Kinë

  Apple ka hequr mijëra aplikacione për lojërat e fatit nga App Store i saj në Kinë. Gjiganti i teknologjisë nuk konfirmoi raportet ku thuhej se kishte tërhequr 25,000 aplikacione, por në një deklaratë kompania tha se “aplikacionet e lojërave të fatit janë të paligjshme dhe nuk lejohen në App...
 • Hakon dosjet e Apple, adoleshenti pranon përgjegjësinë

  Një adoleshent nga Australia ka pranuar se ka hakuar rrjetin Apple për shkarkimin e dosjeve të brendshme, sipas raporteve. 16-vjeçari arrit të shkarkojë 90 GB dosje, duke u futur në sistem shumë herë gjatë një viti nga shtëpia e tij në periferi të Melburn. Thuhet se ai ka ruajtur...
 • Historia e Steve Jobs/ Babai mizor të bijës: Ti mban erë si një tualet!

  Kjo është historia e një babai të munguar, i cili refuzonte të paguante më shumë se minimumin e mundur për mirëmbajtjen e vajzës së tij, për të cilën, pavarësisht provës së ADN-së, mohonte me forcë atësinë. Ky burrë ishte themeluesi i Apple, Steve Jobs, i cili vlente 158 milionë...
 • Kompanitë me më shumë para se një shtet i tërë

  Të ardhurat vjetore të disa kompanive janë aq kolosale saqë ato do të zhduknin ekonomitë e shumë vendeve anembanë globit. Megjithatë, bizneset më fitimprurëse dhe më të suksesshme në botë nuk kanë gjithmonë një reputacion shumë të mirë. WALMART Shitësi amerikan Walmart, me të ardhura prej 486 miliardë dollarë...
 • Lajme të mira për përdoruesit e iPhone

  Apple thotë se duhet të ndryshojë parametrat e iPhone për të ndaluar hakerat dhe të tjerët të zhbllokojnë pajisjet pa autorizimin e duhur ligjor. Masa gjithashtu do ta bëjë më të vështirë për policët të hapin aparatet pa autorizim. Megjithatë, Apple mohoi se ndryshimet ishin të dizajnuara për të...
 • Google do të bëjë ndryshimin e një “emoji”

  Në vitin 2016, Apple ndryshoi grafikën e përdorur për “emojit” e saj të armëve, duke e zëvendësuar “emojin” e pistoletës me një pistoletë uji në ngjyrë jeshile.   Vetëm pak ditë më parë, Twitter bëri të njëjtën gjë. Dhe tashmë duket se Google do të ndjekë shembullin. Ikonat e...
 • Formulari i aplikimit të Steve Jobs në ankand

  Një aplikim për punë i bashkëthemeluesit të Apple, Steve Jobs, pritet të shitet në ankand për 50 mijë dollarë. Dokumenti është i vitit 1973, tre vjet përpara se Jobs të ngrinte themelet e kompanisë që do të bënte revolucion teknologjik. Aplikimi për punë i Jobs tregon ambicien e tij...
 • Apple u kërkon falje përdoruesve të iPhone

  Apple u ka kërkuar ndjesë klientëve pasi u përball me kritikat se po ngadalëson qëllimisht disa modele të iPhone që i përkasin vitprodhimeve më të vjetra. Në një reagim zyrtar, kompania thotë se do të zëvendësojë bateritë e këtyre iPhone-ve me çmim më të lirë dhe në vitin 2018...
 • Kërkohet dëmshpërblim për miliona përdorues të Apple 

  Gjigandi amerikan Apple përballet me një sërë padish penale. Problemet që kanë shfaqur iPhone 6, dhe 6 S, iPhone SE dhe në disa raste edhe iPhone 7 kanë çuar në ngritjen e 8 padive penale. Përmes tyre kërkohet që të merren masa për të dëmshpërblyer miliona përdorues të celularëve...
 • Apple heq video-lojërat me presidentin e Filipineve

  Video-lojërat që e vënë lojtarin në këpucët e presidentit të Filipineve, Rodrigo Duterte, derisa ai vret kriminelë, janë hequr nga aplikacionet e kompanisë Apple. Një grup që mbështet përdoruesit e drogave ka thënë se ka bërë fushatë për heqjen e tyre. Rrjeti Aziatik i Njerëzve që Përdorin Droga ka...
Emisione