Media iraniane po përdor frazën ‘ulje e vështirë’ për të përshkruar rrëzimin e helikopterit të presidentit Ebrahim Raisi.

‘Ulje e vështirë’ është një frazë që përdoret shpesh nga autoritetet në Rusi për të përshkruar rrëzimin e avionëve. Përdoret në mënyrë të zakonshme nga Ministria e Mbrojtjes ruse, kur raporton aksidente të avionëve ushtarakë.

Për shembull, në Qershor të vitit 2022, një avion ushtarak mallrash u rrëzua në rajonin Ryazan të Rusisë, duke vrarë të 5 anëtarët e ekuipazhit. Ushtria ruse e përshkruajti ngjarjen fillimisht si ‘ulje e vështirë’, pavarësisht faktit se avioni ishte shkatërruar thuajse plotësisht si pasojë e përplasjes.

Analistët thonë se fjala “rrëzim” apo “përplasje” shmanget nga zyrtarët rusë për shkak të frikës se mund të shkaktojë zemëratë apo panik.

Presidenti Ebrahim Raisi pranë helikopterit me të cilin u rrëzua
Presidenti Ebrahim Raisi pranë helikopterit me të cilin u rrëzua

Një operacion masiv po zhvillohet në zonën malore në veriperëndim të Iranit, aty ku helikopteri që transportonte presidentin Ebrahim Raisi dhe Ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian, u zhduk më herët këtë të diel. Mediat vendase raportojnë se në vendin e ngjarjes ndodhen më shumë se 40 skuadra kërkim shpëtimi, që po përdorin qen e dronë, për të gjetur presidentin.

Raisi po kthehej nga një zonë pranë kufirit Iran-Azerbajxhan, ku kishte qenë për të inauguruar dy diga me homologun azer Ilham Aliyev. Ky i fundit u shpreh i “thellësisht i shqetësuar” për lajmin se helikopteri ishte rrëzuar dhe tha se Azerbajxhani ishte gati të ofronte ndihmë nëse do të ishte e nevojshme.

Ndërkohë, Ministri i Brendshëm iranian tha se do të duhej kohë për të shkuar në vendin e ngjarjes për shkak të motit të keq dhe zonës së mbuluar me mjegull./tvklan.al