Tubimi Kombëtar i Marine Le Pen konfirmoi statusin e tij si forca kryesore politike e Francës në raundin e parë të zgjedhjeve legjislative, me pjesëmarrjen më të lartë në votime ndër dekada. 

Kampi i Le Pen siguroi një fitore të qartë, megjithëse jo vendimtare, që do të thotë se rezultati përfundimtar i votimit mbetet i pasigurt përpara raundit të dytë të votimit më 7 Korrik. 

Presidenti francez Macron ka kërkuar votuesit të mblidhen kundër të djathtës ekstreme të dielën e ardhshme. 

Tubimi kombëtar dhe aleatët e saj në të djathtë morën 33.2% të votave në raundin e parë, Fronti i Ri Popullor i krahut të majtë mori 28.1%, sipas parashikimeve nga Ipsos-Talan.

Aleanca e Ansamblit të Macron zbret në vendin e tretë me 21%, e ndjekur nga konservatorët Les Républicains dhe partnerët e tyre me 10%. Kjo do të thotë se Tubimi Kombëtar mund të fitojë një shumicë absolute në Asamblenë Kombëtare prej 577 vendesh më 7 Korrik, kur do të mbahet raundi i dytë.

Kryeministri francez Gabriel Attal deklaroi se asnjë votë e vetme nuk duhet t’i shkojë partisë së ekstremit të dhjathtë gjatë raundit të dytë të javës së ardhshme të zgjedhjeve parlamentare të Francës.

“Mësimi është se e djathta ekstreme është në pragun e pushtetit. Asnjëherë më parë në demokracinë tonë Asambleja Kombëtare nuk ka rrezikuar të dominohet nga e djathta ekstreme. Dhe kështu, objektivi ynë është i qartë: të parandalojmë Kombëtaren Mblidhuni nga të paturit e një mazhorance absolute në raundin e dytë. Asnjë votë nuk duhet të shkojë për tubimin kombëtar”, thotë Kryeministri Gabriel Attal.

Ndërkaq koalicioni i sapokrijuar i krahut të majtë të Francës , Fronti i Ri Popullor, deklaroi se rezultatet e raundit të parë zgjedhjeve parlamentare të vendit janë nëj shpresë për një fitore tjetër.

Duke folur me mbështetësit në një tubim në Paris, udhëheqësja e Partisë së Gjelbër Marine Tondelier tha rezultati solli një ndjenjë shprese.

Jordan Bardella,udhëheqësi i Tubimit Kombëtar tha se ishte gati të bëhej kryeministër nëse partia e tij fiton një shumicë absolute. Ai ka përjashtuar përpjekjet për të formuar një qeveri të pakicës dhe as Macron dhe as grupi i majtë nuk do të krijojnë një aleancë me të.

Por votimi i së dielës u pasua edhe me protesta të dhunshme në rrugët e Francës. Dhjetra protestues u mblodhën pas rezultateve fillestare të raundit të parë të zgjedhjeve parlamentare, të cilat shpallën fituese tubimin kombëtar të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen.

Protestuesit hodhën fishkezjarre si dhe i vunë flakët disa koshave të mbeturinave ndërsa marshuan nëpër rrugët e qytetit. Për të shpërndarë turmën policia përdori gazin lotsjellës.

Votimi i së dielës pason një fushatë kaotike dhe të paqëndrueshme tre-javore në historinë moderne franceze. E vlerësuar në mbi 65%, pjesëmarrja ishte më e larta për një votim parlamentar që kur ish-presidenti Zhak Shirak thirri zgjedhjet e fundit të parakohshme të Francës në 1997 që po ashtu pësoi një reagim po aq katastrofik.   

Klan News