Ky është Beni Pango që jeton në Nju Xhersi të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai ishte një nga të ftuarit në emisionin Opinion të Blendi Fevziut në Tv Klan, për rubrikën “shqiptarë në botë”.

Beni Pango, nga Zagoria e Gjirokastrës, por që jeton prej shumë vitesh në SHBA, zbuloi se po zgjat mjekrën për t’i ngjasuar Skënderbeut për paradën e ardhshme të shqiptarëve në Amerikë.

Ai ka bërë gati edhe përkrenaren e Skënderbeut, teksa surprizon Blendi Fevziun edhe me bririn që i bie.

I pyetur nga Blendi Fevziu se si është jetesa në Nju Xhersi, ai u shpreh se e ruajnë mënyrën e jetesës së shqiptarëve.

“Ne jetë shqiptarësh bëjmë gjithmonë. Nuk ndryshon. Jeta e shqiptarëve është do hash atë që gatuan gruaja jote, do marrësh fëmijët, do shkosh të takosh shqiptarë të tjerë, komuniteti jonë është shqiptar, hedhim valle dhe do qeshin amerikanët me ne çfarë po bëhet kështu. Shikojmë Opinionin, biem dakord me ju, nuk biem dakord ndonjëherë”, tha ai ndër të tjera.

/tvklan.al