Për herë të parë në histori, Ukraina dhe Belgjika do të masin forcat kundër njëra-tjetrës. Një fakt që vlen jo pak për vazhdimësinë, pasi varet shumë për fatin e tyre në Euro2024. Të dyja skuadrat do të synojnë fitoren në ndjekje të atij pozicioni shumë të rëndësishëm për të qëndruar sërish në tokën gjermane.

Kualifikimi është më shumë një pritshmëri sesa një shpresë për Ukrainën, e cila është në finalet e katërt radhazi të Europianit, pasi kanë shënuar performancën e tyre më të mirë ndonjëherë duke arritur në çerekfinale të edicionit të shkuar. Një shpirt i paepur luftarak dhe një qëndrim që nuk mund të vdesë kurrë e kanë çuar Ukrainën në majë të historisë.

Edhe një pikë do të jetë e mjaftueshme për të siguruar vendin e Belgjikës në dy pozicionet e para të Grupit E, ata do të luftojnë për vendin e parë me një fitore që do t’i shihte të përparojnë në fazën eliminatore për të tretin herë radhazi. Belgjika nuk ka luajtur kurrë më parë në Stuttgart, trajneri i tyre Domenico Tedesco ka kujtime të lumtura në këtë fushë, duke mposhtur kundërshtarin e tij me dy gola diferencë në tre nga katër vizitat e tij të fundit në këtë fushë në nivel klubesh.

Sfidë që do luhet në orën 18:00, ekskluzivisht në ekranin e TV Klan dhe Radio Klan.

Klan News