Gentile, një fitues i Kupës së Botës 1982, ishte në mesin e legjendave italiane të intervistuara nga La Gazzetta dello Sport të enjten, ndërsa Azzurri po përgatitet të përballen me Zvicrën në raundin e 16-të të Euro 2024 të shtunën.

Ish-mbrojtësi i Italisë, Claudio Gentile, paralajmëron Luciano Spalletin se është koha për disa ndryshime, por ai nuk është shumë i shqetësuar për Anglinë, kundërshtarët e mundshëm të Azzurrit në çerekfinalet e Euro 2024.

Gentile: Kjo skuadër zvicerane është e fortë dhe do të jetë e vështirë për t’i mposhtur. Ata janë të fortë fizikisht dhe taktikisht. Kanë një lojtar kyç, Ndoye, i cili mund të na dëmtojë dhe një partneritet në mesfushë, Freuler dhe Xhaka, që dikton tempin. Megjithatë, ne kemi potencial superior, edhe pse ende shumë të pashprehur. Duhet të luajmë më shumë, t’u lëmë më pak hapësirë ​​rivalëve dhe të mbajmë në një linjë më të lartë. Unë mendoj se është koha për disa ndryshime, si aktivizimi i Fagioli-t. Nuk e di nëse do të takohemi me Anglinë nëse kualifikohemi, por nuk do të shqetësohesha shumë për këtë në atë rast. Ata kanë qenë zhgënjyes deri më tani. Nuk është asgjë në krahasim me Spanjën.