Italia përballet me Zvicrën në ndeshjen hapëse të fazës eliminatore të 16-s së këtij europiani. Trajneri Spalleti ka vendosur të bejë ndryshime në formacion krahasuar me atë të ndeshjes së fundit përballë Kroacisë.

“Kam kërkuar emocione si fëmijë, duke parë madje edhe autobusët e ekipeve të Serisë B dhe Serie C duke kaluar pranë. Kam ëndërruar që një ditë të mund të vishja fanellën e një skuadre të fortë, askush nuk e priste të arrinte në Nazionale, por tani jam dyfish i lumtur“, tha Spalleti.

Riccardo Calafiori është i pezulluar dhe Federico Dimarco i lënduar, por Alessandro Bastoni është në gjendje të fillojë pas rikuperimit nga simptomat e gripit.

Ky është i njëjti stadium ku Italia e Gigi Buffon fitoi finalen e Kupës së Botës 2006 kundër Francës, dhe të ftuarit specialë në tribuna përfshijnë dhe Marco Materazzi-n.

Situata mbetet e njëjtë, ne e ndiejmë presionin këtu dhe kur u hodh shorti, patëm rrezikun real për të dalë nga raundi i parë, pasi Kroacia dhe Spanja ishin skuadrat kryesore favorite. Tani kemi kaluar, nuk ka përllogaritje apo ndërrime, gjithçka që mund të krijojmë me cilësinë, dëshirën dhe përvojën tonë është pikërisht përballë. Mirë apo keq, edhe një herë e gjithë Italia po shikon një ndeshje të luajtur në Berlin dhe kjo falë këtyre djemve. Ata duhet të ndiejnë besimin tonë tek ata, sepse janë në autobusin që na ktheu në dhomat e zhveshjes në Berlin”, tha Spalletti.

Spalletti shpjegon zgjedhjet e Fagiolit dhe El Shaarawy

Fagioli e ka startin e tij të parë në qendër të mesfushës, ndërsa Stephan El Shaarawy është në sulm me Federico Chiesa-n dhe Gianluca Scamacca-n.

“Është e qartë se Fagioli do të jetë në qendër si playmaker. Ai ka rini dhe gjithçka që duhet për të qenë një top lojtar në këtë rol. Ai do të ketë Cristante në të djathtë, Barella në të majtë. Barella është i deleguar të bëjë presion ndaj playmaker-it të tyre, i cili do të jetë Xhaka. Në sulm, ka dy anësorë, njëri që mund të sulmojë më shumë, tjetri si El Shaarawy i cili gjithmonë ka ndihmuar në mbrojtje dhe tani ka pjekurinë e duhur për të qenë pjesë e këtij ekipi”, shpjegoi Spalletti.

/tvklan.al