Mbrëmjen e shtunës, pas përfundimit të ndeshjes mes Italisë dhe Shqipërisë, Federico Chiesa u shpall lojtari më i mirë i ndeshjes. Në rrjete sociale shumë tifozë shprehën habinë dhe disa të tjerë indinjatën për këtë vendim pasi shumica e tyre shkruanin se vlerësimi duhet të shkonte për Nicolo Barella-n.

Po si përzgjidhet lojtari më i mirë i ndeshjes? Cili është roli i vëzhguesve teknikë të UEFA-s?

Vëzhguesit teknikë të UEFA-s do të monitorojnë në thellësi UEFA EURO 2024, me statistika dhe video-asistencë që u mundëson atyre të japin raporte të detajuara mbi zhvillimet më të fundit, të cilat ndahen mes komunitetit të futbollit për të dhënë një pasqyrë dinamike të gjendjes së lojës.

Cilët janë vëzhguesit teknikë të UEFA-s në UEFA EURO 2024?

Fabio Capello – I konsideruar gjerësisht si një nga trajnerët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, italiani Capello mund të mburret me një mori arritjesh, duke përfshirë një titull të Champions League me AC Milan në 1994. Ka drejtuar gjithashtu ekipet kombëtare të Anglisë dhe Rusisë.

Ioan Lupescu – Ish-mesfushori rumun i cili ka zhvilluar 74 ndeshje për vendin e tij dhe ka qenë pjesë e skuadrës në EURO ’96 dhe 2000. Fitoi medaljen e argjendtë me Dinamo Bukureshtin, Bayer Leverkusen dhe Al-Hilal.

Michael O’Neill – Trajneri i ekipit kombëtar të Irlandës së Veriut, ish-mesfushori O’Neill luajti për Newcastle United, Hibernian dhe Wigan Athletic ndër të tjera përpara se të kthente vëmendjen e tij te menaxhmenti.

David Moyes – Një nga figurat stërvitore më me përvojë dhe më të respektuar në botën britanike. Ka drejtuar skuadra Everton, Manchester United dhe Sunderland dhe ka udhëhequr West Hamin drejt lavdisë së Europa Conference League në 2023.

Aljoša Asanović – Ish-mesfushori e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij si lojtar në Hajduk Split, ndërsa ai gjithashtu fitoi 62 paraqitje për Kroacinë dhe u paraqit si pjesë e ‘gjeneratës së tyre të artë’ në EURO ’96. Së fundi ishte në krye të ekipit kombëtar të Zambisë.

Rafael Benítez – Trajneri spanjoll i admiruar gjerësisht, i cili ndër të tjera ka pasur drejtimin e Valencias, Liverpoolit, Interit dhe Real Madridit. Ka fituar një titull të Champions League, dy Europa League/kupa UEFA dhe një Superkupë së bashku me shtatë trofe të tjerë të mëdhenj.

Avram Grant – Trajneri izraelit me përvojë i cili aktualisht është në krye të kombëtares së Zambisë. Ka drejtuar në të shkuarën Chelsea, West Ham United dhe Partizanin e Beogradit.

Packie Bonner – Ish-portier i cili fitoi pesë tituj të të Premierligës Skoceze me Celtic dhe bëri 80 paraqitje për Republikën e Irlandës. Ka luajtur çdo ndeshje për kombin e tij në EURO ’88.

Frank de Boer – Lojtari i tretë i Holandës për numrin e ndeshjeve me 112 paraqitje gjatë një karriere të shkëlqyer. Që atëherë ka trajnuar Ajax, Inter dhe kombëtaren e Holandës ndër të tjera.

Ole Gunnar Solskjær – Ish – sulmues i njohur që fitoi 12 trofe me Manchester United dhe më së shumti shënoi golin fitues në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 1999. Fitoi 67 paraqitje për Norvegjinë, luajti në EURO 2000 dhe ka shijuar gjithashtu periudha si trajner në Molde, Cardiff City dhe Manchester United.

Aitor Karanka – Një tri herë fitues i Ligës së Kampionëve me Real Madridin si lojtar, ish-mbrojtësi Karanka ka drejtuar skuadrat angleze Middlesbrough, Nottingham Forest dhe Birmingham City, po ashtu Granadën dhe Maccabi Tel Aviv.

Jean-Francois Domergue – Ish-mbrojtësi francez i cili shënoi dy gola në gjysmëfinalen e EURO ’84 për të ndihmuar kombin e tij të vazhdonte të triumfonte në turne. Vazhdoi si trajneri i Le Havre dhe Montpellier.

Çfarë bëjnë vëzhguesit teknikë të UEFA-s?

Gjatë çdo loje, vëzhguesit teknikë analizojnë proçedurat nga një këndvështrim stërvitor, me vëzhguesit teknikë në EURO 2024 të ngarkuar gjithashtu me përzgjedhjen e lojtarit të ndeshjes për çdo lojë dhe mblidhen së bashku për të vendosur ekipin, lojtarin dhe lojtarin e ri dhe golat e turnet.

Pas çdo loje, vëzhguesi teknik përgjegjës do të përpilojë një raport mbi ndeshjen, duke përdorur video dhe të dhëna për të ilustruar tipare intriguese teknike dhe taktike të ndeshjes. Ata kanë akses në kënde të shumta të kamerës, imazhe të transmetuara, pamje taktike pas portës– të cilat mund të përdoren në raport. Më pas videoklipet mund të përmirësohen me mjete vizualizimi më të avancuara për të shtuar mbështetje ose argumentet për pikat që vëzhguesi dëshiron të nxjerrë në pah.

Të dhënat e ndeshjes, nga numri i pasimeve, gjuajtjeve ose krosimeve deri te të dhënat më të avancuara për distancat e mbuluara, shpejtësitë maksimale ose pozicionet në fushën e lojë, shtojnë më shumë thellësi në vlerësimin e ndeshjes me të gjithë komponentët që përmban.

Si e zgjedhin vëzhguesit teknikë të UEFA-s Lojtarin e Ndeshjes?

Vëzhguesit teknikë të UEFA-s do të kenë gjithashtu detyrën të zgjedhin lojtarin e ndeshjes në çdo ndeshje në Gjermani. Kur bëjnë zgjedhjet e tyre, ata duhet të marrin në konsideratë se cilët lojtarë kanë dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm në disa ose të gjitha mënyrat e mëposhtme: duke luajtur në sulm ose në mbrojtje për ekipin e tyre; shfaqja e pjekurisë dhe efikasitetit taktik; duke luajtur me një qëndrim pozitiv dhe respektues ndaj kundërshtarëve.

Përveç çmimeve të Lojtarit të Ndeshjes, vëzhguesit e ndeshjes do të kontribuojnë gjithashtu në procesin e vendimmarrjes për çmimet individuale të Lojtarit të Turneut dhe Lojtarit të Ri të Turneut, si dhe të Ekipit të Turneut. Për secilin nga dy çmimet individuale, ata do të kërkojnë lojtarin me performancën më të mirë në EURO 2024.

Raportet teknike të UEFA-s filluan në EURO ’96 kur UEFA vendosi një ekip prej pesë vëzhguesish: Gérard Houllier, Daniel Jeandupeux, Rinus Michels, Tommy Svensson dhe Roy Hodgson.

Të gjitha ndeshjet e EURO 2024 do të transmetohen në TV Klan.

/tvklan.al