Golat nga Kai Havertz dhe Jamal Musiala siguruan vendin e Gjermanisë në çerekfinale pas fitores 2-0 kundër Danimarkës të shtunën mbrëma dhe me këtë rast, një bonus të konsiderueshëm.

Siç raportohet nga Sport1, çdo lojtar në skuadrën prej 26 lojtarësh të Julian Nagelsmann-it për Gjermaninë do të marrë 100,000 euro për rezultatin e tyre në 16-të e fundit, të cilat do të rriten më tej me çdo fitore në Euro 2024.

Ky bonus, i marrë gjatë fazës eliminatore, është i pari i tyre që nga viti 2017. Secili lojtar mori 50,000 € për fitoren e Kupës së Konfederatave, por me daljet në fazën e grupeve në Kupën e Botës 2018 dhe 2022 dhe eliminimin kundër Anglisë në raundin e 16-të në Euro 2016, lojtarët nuk morën bonus.

Sa mund të fitojnë lojtarët e Gjermanisë?

Sipas Sport1, çdo lojtar do të marrë 150,000 euro nëse arrijnë në gjysmëfinale, 250,000 euro nëse dalin nënkampion dhe 400,000 euro nëse fitojnë europianin më 14 qershor.

UEFA do t’i paguajë çdo kombi që arriti në çerekfinale 2.5 milionë euro, dhe 4 milionë euro janë paguar tashmë për paraqitjet e tyre në fazën e grupeve dhe për të fituar kundër Danimarkës.

/tvklan.al