Një veteran i revolucionit të Ukrainës në vitin 2014 që tani lufton ushtarët rusë, Yehor Sobolev e di çmimin e përpjekjes dhjetëvjeçare të Kievit për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.

Pasi ka mbështetur reformat kryesore si ligjvënës pas asaj kryengritjeje pro-demokracisë, ai thotë se do të shikojë me krenari sesi do të shkojë procesi i negociatave të pranimit të Kievit në BE, të cilat u hapën zyrtarisht në fillim të kësaj jave.

Yehor Sobolev, zëvendëskomandant ukrainas: Për mua ka të bëjë me përmbushjen e ëndrrave të dikujt. Ndonjëherë është shumë e vështirë të përmbushësh ëndrrat e tua. Ndonjëherë nënkupton se të shtënat nga tanket ruse, ose goditjet nga raketat ruse ende vijojnë të shkaktojnë probleme në vijat e frontit, ne ukrainasit dimë të përmbushim ëndrrat tona. Siç e kemi treguar atëherë, gjatë 2014.

Nisja e bisedimeve, megjithëse kryesisht ceremoniale, është një hap i rëndësishëm për një komb që ka derdhur gjak dhe ka shtyrë reformat në rrugën e anëtarësimit në BE.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy përshëndeti momentin historik duke thënë se “Ukraina po kthehet në Evropë, ku i përket për shekuj, si një anëtare e plotë e komunitetit evropian. Kievi paraqiti kërkesën e tij për t’u bashkuar vetëm disa ditë pas nisjes së agresionit të Rusisë në shkurt 2022 dhe e sheh anëtarësimin si vërtetim të luftës së tij të kushtueshme për të përqafuar vlerat evropiane.

Tani ajo përballet me një rrugë të gjatë drejt anëtarësimit, një proces i zgjatur që do të kërkojë një rishikim të madh të një burokracie ende të mbushur me gjurmë sovjetike.

Detyra do të komplikohet shumë nga lufta e plotë 28-mujore me Rusinë, e cila nuk ka fund në horizont, pasi as Moska dhe as Kievi nuk tregojnë ndonjë shenjë kompromisi.

Yehor Sobolev, zëvendëskomandant ukrainas: Mendoj se nga pikëpamja e guximit, vullnetit dhe aftësisë për të mbrojtur vlerat e dikujt, ne jemi tashmë brenda Bashkimit Evropian dhe mund ta ndajmë këtë njohuri. Nga pikëpamja e aftësisë sonë për të menaxhuar qeverinë tonë, për të zgjedhur zyrtarë të ndershëm, për të krijuar një sistem gjyqësor  ne jemi në fund të dhomës dhe kemi ende shumë për të mësuar.

Qytetet e Ukrainës janë nën kërcënimin e vazhdueshëm të sulmeve ajrore ruse që kanë shkatërruar infrastrukturën kritike dhe energjetike. Në shumë mënyra, historia e Sobolevit është një pamje e trajektores së Ukrainës gjatë dhjetë viteve të fundit.

Ai ishte një figurë e shquar në revolucionin Maidan që rrëzoi një udhëheqës të mbështetur nga Rusia pas muajsh protestash të shkaktuara nga vendimi i qeverisë për të hequr dorë nga një përpjekje për lidhje më të ngushta me Evropën.

Yehor Sobolev, zëvendëskomandant ukrainas: Zyrtarët e lartë të korruptuar me të cilët u përballëm gjatë revolucionit Maidan janë të njëjtit lloj liderësh si ata nga bota ruse, si Putini. Pra, për mua është një luftë.

Sobolev më pas shkoi të punojë në legjislacionin që formoi themelin e infrastrukturës kundër korrupsionit të Ukrainës, reforma që ishin thelbësore për sigurimin e ndihmës shumë të nevojshme financiare dhe mbështetjen e hershme për integrimin e Kievit me Brukselin.

Ai gjithashtu ishte bashkëautor i një ligji që synonte fshirjen e gjurmëve të trashëgimisë sovjetike të Ukrainës dhe ndikimit rus, duke hapur rrugën për riemërtimin e mijëra rrugëve, qyteteve dhe heqjen e monumenteve.

Në vitin 2021, Sobolev veshi një uniformë dhe u ngrit nga një ushtar ukrainas në gradën e oficerëve, ndërsa Rusia zgjeroi një luftë që Kievi ruan filloi në 2014 pasi Moska pushtoi Krimenë dhe nxiti një kryengritje në lindje.

Yehor Sobolev, zëvendëskomandant ukrainas: Por lufta na tregoi pse është e rëndësishme. I tregoi të gjithëve se sa e rëndësishme është të kesh një shtet të suksesshëm, për sigurinë e dikujt, për sigurinë e fëmijëve. Atëherë ishte mungesa e përvojës dhe fëmijëria e trazuar e shumë njerëzve pas vitit 2014. Në këtë kuptim, lufta e detyron një shoqëri të rritet.

Ukraina i kapërceu pengesat fillestare për pranimin në dhjetorin e vitit të kaluar duke treguar përparim në luftën kundër  korrupsionit dhe rindërtimin e gjyqësorit të saj, fusha që BE i konsideron themelore. Tani duhet të hartojë një plan më të detajuar për të arritur rezultate të qëndrueshme që do të maten nga një sërë standardesh.

Volodymyr Zelenskiy, president i Ukrainës: Ne i kërkojmë Bashkimit Evropian që të pranojë Ukrainën , sipas procedurës së re speciale. Ne u jemi mirënjohës partnerëve që qëndrojnë me ne. Por qëllimi ynë është të jemi me të gjithë evropianët dhe, më e rëndësishmja, të jemi të barabartë. Jam i sigurt që është e drejtë. Jam i sigurt që e kemi merituar. Jam i sigurt se është e mundur.

Këto janë të para procese që duhet të diskutohen përpara se të kalohet në fusha që variojnë nga bujqësia dhe taksat deri te ndryshimet klimatike. Procesi i shqyrtimit fillestar zakonisht mund të zgjasë një deri në dy vjet, mund të jetë më i shpejtë këtë herë duke pasur parasysh se marrëveshjet e tregtisë së lirë të vitit 2014 me Ukrainën dhe Moldavinë nënkuptojnë se të dy vendet janë tashmë në përputhje me disa standarde dhe rregullore të BE-së.

“Ne qëndrojmë në pragun e një momenti të rëndësishëm dhe transformues për këto dy vende (dhe për Bashkimin tonë”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një video-mesazh . Ajo shtoi se udhëtimet e Ukrainës dhe Moldavisë drejt anëtarësimit në BE do të jenë rigoroze dhe kërkuese. 

Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, tha: E ardhmja jonë e përbashkët fillon tani.

Charles Michel, i cili kryeson Këshillin Evropian, i përshkroi bisedimet si “një moment krenarie për të dy kombet dhe një hap strategjik për BE.

 Michel ka kërkuar më parë që vetë BE-ja të përshpejtojë përgatitjet e saj për zgjerimin, duke sugjeruar se blloku duhet të jetë gati të pranojë anëtarë të rinj deri në vitin 2030.

Si kundërpërgjigje, Hungaria ka kundërshtuar ofertën e anëtarësimit të Ukrainës, me qeverinë e Viktor Orbán duke përmendur shqetësimet mbi nivelet e korrupsionit në vend dhe mungesën e masave për të mbrojtur të drejtat e pakicës hungareze në rajonin kufitar të Transkarpatisë.

Vendet anëtare të BE-së deri më tani kanë mundur të devijojnë fushatën opozitare të Orbanit por kanë frikë se përparimi i Ukrainës mund të ngadalësohet gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, pasi qeveria nacionaliste, konservatore e Hungarisë merr përsipër Presidencën e radhës gjashtëmujore të Këshillit të BE-së nga Belgjika.

Zemërimi me qeverinë e Orbanit ka ardhur në rritje mes diplomatëve të BE-së gjatë muajve të fundit, ndërsa ajo vazhdon të vërë veton ndaj vendimeve kyçe për ndihmën ushtarake për Kievin. Në fillim të kësaj jave blloku ra dakord të dërgojë 1.4 miliardë euro në armë dhe ndihmë industriale në Ukrainë, në një marrëveshje të nënshkruar duke anashkaluar Hungarinë.

Portofoli i zgjerimit të ekzekutivit të BE-së është udhëhequr gjithashtu nga komisioneri hungarez Olivér Várhelyi gjatë mandatit të kaluar pesë-vjeçar. Shtatë vende të tjera janë duke pritur për t’u bërë anëtarë të BE-së, pesë prej të cilave  shtetet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia  janë tashmë në negociata zyrtare.

Klan News