#EDielaShqiptare nga #ArditGjebrea prej vitit 2008 në #TvKlan, programi më popullor në të gjitha familjet shqiptare çdo të dielë. Një program i cili përfshin një fashë orari maratonë, prej 6 orësh transmetim. #edielashqiptare #arditgjebrea #program #lida #irena #korce #sakrifice # veshtiresi # mirenjohje #dashuri #Dea

Aksidenti i tmerrshëm në Indi, nëna: Vajza ra nga shkallët e avionit dhe theu vertebrën

Irena ka ardhur në “Ka Një Mesazh Për Ty për të surprizuar motrën e saj, Lidën. Ajo nisi të tregonte në rubrikën e së “Dielës Shqiptare” në Tv Klan sesi motra i është gjendur pranë kur vendosi të linte Korçën e të vinte në Tiranë me fëmijët duke u munduar t’i ndihmonte me ç’të mundte.

Irena kujtoi momentet me vështirësi ekonomike, përpjekjet për të paguar qiranë, shpenzimet dhe të kujdesej për fëmijët me një pagë fare të vogël por motra e shtynte të mos dorëzohej. Fatmirësisht, gjërat nisën të ndryshonin kur bashkëshorti u kthye nga emigrimi dhe të  gjithë në shtëpi punonin. Këtë qetësi do ta prishte një aksident i frikshëm i vajzës së saj.


Irena: Mbaroi shkollën goca dhe filloi punë në një kompani ajrore në Oman, stjuardesë. Duke qenë në një fluturim në Indi o Ardit, ajo ra nga shkallët e avionit, nga një lartësi prej 8-9 metrash sa ishte dhe theu vertebrën në Indi. Duhej të shkonim ne, njëri nga prindërit që të firmosnim për të hyrë vajza në operacion. Shkova unë me djalin se edhe gjuhën nuk dija të komunikoja dot në anglisht, me djalin kemi shkuar të dy. Kemi ndenjur një muaj, goca u rehabilitua, u shërua dhe tani është shumë mirë.

Ardit Gjebrea: Ku jeton tani?

Irena: Ajo jeton në Londër, bëri masterin në Londër dhe atje e mbajtën në një punë. Punon në një kompani energjitike, është martuar me një çun dhe ka krijuar familjen e saj të bukur.

Gjebrea bën diçka të paparashikuar, Lida fluturon nga gëzimi kur e takon: Tani le të vdes!

“Ua! Unë le të vdes tani!”, ishte reagimi i parë i Lidës kur mesazherja e “Ka Një Mesazh Për Ty” i përcolli ftesën për në rubrikën e së “Dielës Shqiptare” në Tv Klan.

Motra, Irena e cila e ka ftuar, u shpreh gjatë rubrikës se Lida e ka patur ëndërr të jetë pjesë dhe është ndjekëse e rregullt e programit ndaj moderatori Ardit Gjebrea ka ndërmend diçka për ta surprizuar.

“Unë do të bëj një gjë që nuk e kam bërë ndonjëherë. Do të fshihem këtu mbrapa dhe do të pres kur të vijë Lida”, tha ai teksa shkoi drejt një cepi të studios. Lida hyri me shumë gëzim e solaritet duke i përshëndetur të gjithë pa e vënë re aspak që Gjebrea po e ndiqte nga pas. Kur u kthye për t’u ulur në kolltukun e saj, reagimi i lumturisë është i menjëhershëm dhe i papërmbajtshëm!


Lida: Ua Arditi po vdisja! Po vdisja Ardit! Po vdisja! Le të vdes tani!

Gjebrea dhe Lida ulen për të biseduar, por ajo është kaq euforike sa nuk e fsheh aspak lumturinë e pamatë.

Ardit Gjebrea: Po si të kam njëherë?

Lida: Po çfarë si më ke? Unë kam dy ditë që po vdisja, të të takoja ty e të vija këtu! Me shpirt ta them! Kush më ka sjellë mua këtu iu bëftë dita njëmijë!

Ardit Gjebrea: Ti e ndjek  programin në Itali?

Lida: A e ndjek? Unë të kem çdo sebep, nuk shkoj të dielën që të shikoj programin tënd. Jam shumë e dashuruar!

“Ti je nënë për ne!”/ Momente emocionuese mes motrave, kërkesa e Lidës shkakton të qeshura

Dashuria mes motrave është një thesar i paçmueshëm për këdo që e gëzon. “Ka Një Mesazh Për Ty” ka sot dy motra shumë simpatike dhe të dashura, Irenën dhe Lidën. Irena e ka ftuar në rubrikën e së “Dielës Shqiptare” në Tv Klan për t’i shprehur mirënjohjen për kohët e vështira që i është gjendur pranë dhe për t’i thënë që tani është momenti të qetësohet.

Lida e pret me shumë gëzim këtë mesazh, të cilit i shtohet edhe takimi me Gjebrean. Që nga momenti që ka hyrë në studio, ajo s’e ka fshehur dot lumturinë për këtë takim që e kishte ëndërruar shpesh dhe tani u bë realitet, aq sa madje shpreh një dëshirë që shkakton shumë të qeshura.


Irena: Lida, ti nuk je vetëm motër, por ti je nënë për mua dhe për vëllezërit e mi. Ti ke bërë aq shumë sa nuk ta shpërblejmë dot, aq shumë ke bërë për neve ti. Jo se ke qenë e pasur, por e ke zemrën shumë të madhe. Kur gëzohemi neve, gëzohesh edhe ti prandaj unë ta bëra këtë që ti të vazhdosh të shikosh jetën tënde, të jesh e lumtur dhe të mos e kesh mendjen nga ne se ne jemi rregulluar mirë, unë, vëllezërit, edhe fëmijët i kemi të mbarë, ti tani shiko veten tënde, shiko jetën dhe mos e mbaj mendjen nga ne.

Lida: Të faleminderit Irena, nuk kam fjalë! Këtë që ke bërë ti, unë nuk kam fjalë! Unë nuk kam bërë asgjë! Ç’mund të bëjë motra për motrën nuk diskutohet dhe nuk flitet, por nuk e di, më ke bërë një gjë që…

Irena: Më ke ndihmuar në momentet më të vështira të jetës time që unë nuk i harroj kurrë. 

Lida: Unë do t’ua lë amanet që kur të vdes të ma vënë me vete këtë diskun që do ta marr këtu te Ardit.

Irena: Jo, jo, do të të kemi edhe pak.

Lida: Do ta marr me vete, ta kem me vete! Ta them me shpirt, do t’u them të ma vënë aty me vete, atje kur të vdes.

Ardit Gjebrea: Kemi kohë, kemi shumë kohë!

/tvklan.al