Lojtarëve të përfaqësueses së Gjeorgjisë iu premtua një tjetër bonus prej 10 milionë eurosh nga ish-kryeministri në rast kualifikimi ndaj Spanjës.

Skuadrës së Gjeorgjisë për Euro 2024 do t’I jepen më shumë se 10 milionë euro nga ish-kryeministri miliarder Ivanishvili pas fitores me Portugalinë.

Por përfaqësuesja gjeorgjiane mund të dyfishojë paratë e saj në rast të një tjetër fitoreje ndaj Spanjës në mbrëmje në raundin e 16-të.

Bidzina Ivanishvili, e cila themeloi partinë qeverisëse “Ëndrra Gjeorgjiane” dhe tani është kryetar nderi i saj, fillimisht ofroi pagesën prej 30 milionë lari gjeorgjianë (10.7 milionë dollarë) përpara turneut me kusht që Gjeorgjia të arrinte në fazën e eliminimit. Skuadra u kualifikua pasi golat e Khvichka Kvaratkhelia dhe Georges Mikautadze i dhanë Gjeorgjisë një fitore 2-0 ndaj një skuadre portugeze të udhëhequr nga Cristiano Ronaldo të mërkurën për një nga goditjet më të mëdha në çdo kampionat evropian.

Ivanishvili konfirmoi bonusin në një deklaratë të transmetuar nga Imedi TV të enjten dhe tha se një shumë po aq e madhe do t’i paguhet ekipit nëse Gjeorgjia mund Spanjën.

Në deklaratë thuhet se Ivanishvili “përgëzon ekipin gjeorgjian të futbollit për fitoren e tyre më të madhe”.

Gjeorgjia është në një turne të madh futbolli për herë të parë dhe nuk pritej që të kalonte fazën e grupeve në Gjermani.

Suksesi i Gjeorgjisë në turne ka ardhur në sfondin e ndarjes politike në vend mbi një ligj të miratuar nga parlamenti i kontrolluar nga “Ëndrra Gjeorgjiane”, i cili kundërshtarët thonë se do të kufizonte mediat në vendin e Kaukazit Jugor me 3.7 milionë banorë dhe do të rrezikonte ofemundësine e saj për t’u integruar në Bashkimin Evropian.

/tvklan.al