Shqipëria e nisi Europianin me humbje, pasi u mposht nga Italia, me rezultatin 2-1, në ndeshjen e vlefshme për Grupin B.

Kuqezinjtë e nisën në mënyrën më të mirë të mundshme, duke kaluar në avantazh pas 24 sekondave me Nedim Bajramin. Megjithatë, italianët nuk u dorëzuan dhe ia dolën të përmbysin rezultatin shumë shpejt, falë golave të Bastoni në minutën e 11-të dhe Barella në minutën e 16-të.

Pjesa e dytë ishte më e qetë, ndërsa Manaj në fund kishte mundësinë e artë për të barazuar, por gjuajtja kaloi portën dhe shkoi jashtë.

Me këtë fitore, Italia barazon Spanjën me nga 3 pikë, ndërsa Shqipëria mbetet pa pikë, ashtu si Kroacia, me të cilën përballet me 19 qeshor.

Ndeshjet e Euro 2024, mund t’i ndiqni në ekranin e Tv Klan./ tvklan.al


ITALISHQIPËRI 2-1

Bastoni 11′, Barella 16’/ Bajrami 1′


Ndeshja minutë pas minute:

Mbyllet sfida!

94’- Provon Mitaj me një gjuajtje kros, por topi shkon mbi traun e portës.

90’- E pabesueshme çfarë rasti ka shpërdoruar Manaj. Sulmnuesi kalon Donnruma-n, por topi shkon jashtë.

Akordohen 4 minuta shtesë!

86’- Largohet autori i golit të Shqipërisë, Nedim Bajrami. Në fushë futet Ernest Muçi.

83’- Dy zëvendësime të tjera te Italia, largohen Scamacca dhe Dimarco, për Darmian dhe Retegui.

81’- Asllani pason për Manajn, por mbyllin bukur Bastoni dhe Donnarumma.

80’- Dimarco provon me një gjuajtje të fortë me të majtën, pret Strakosha.

77′- Zëvendësim i dyfishtë te Italia. Largohen Chiesa dhe Pellegri, për t’i lënë vendin Cambiaso dhe Cristante.

76’- Largohet nga fusha Armando Broja dhe zëvendësohet nga Rey Manaj.

74′- Kartoni i parë i verdhë për Shqipërinë. Ndëshkohet Arbër Hoxha, për ndërhyrje të gabuar ndaj Frattesi-t.

72’- Bajrami tenton t’i rrëmbejë një top Bastonit, duke e vënë në presion mbrojtësin Italian, që e kthen topin te Donnarumma.

68’-Zëvendësim i dyfishtë te Shqipëria. Largohet Seferi për Hoxhën dhe Asani i lë vendin Laçit.

67’- Hysaj bllokon një gjuajtje të Di Lorenzo me kokë.

65’- Seferi vertikalizon për Asanin, por sulmuesit i ikën topi nga këmba.

63’- Italia rrëmben një top në afërsi të zonës, pas gabimit të Ramadanit, por Ajeti lexon mirë aksionin dhe ndal pasimin e Frattesi.

59’- Mundësi e artë shënimi për Italinë. Chiesa rrëmben një top në zonë dhe provon me të majtën, por topi shkon ngjitur me shtyllën.

56’- Dimarco kombinon bukur me Frattesin, por mesfushori ndalet nga Strakosha. Arbitri akordon pozicion jashtë loje pas përfundimit të aksionit.

55’- Bajrami provon një top të gjatë për Brojën, por sulmuesi nuk e arrin dot.

52’- Provon Asllani me një gjujatje të fortë nga goditja e dënimit, por ndalet nga Bastoni me kokë, që përfundon në tokë i dëmtuar.

51’- Calafiori ndëshkohet me karton të verdhë, pasi ndali në mënyrë të gabuar Armando Brojën. Ndëshkohet edhe sulmuesi shqiptar për protesta.

47’- Gjimshiti largon një top me kokë dhe kthehet si asist për sulmuesin Scamacca, që provon menjëherë me një gjuajtje, por ndalet nga mbrojtësit.  

45′- Nisa pjesa e dytë.

Mbyllet pjesa e parë!

45+2’- Pellegrini shpërdoron një mundësi shumë të mirë, duke gjuajtur jashtë me kokë.

45′- Akordohen 3 minuta shtesë!

44’- Jasir Asani provon me një gjuajtje nga jashtë zone, por nuk ka saktësinë e duhur.

40’- Tjetër mundësi e mirë për Italinë, Scamacca ndalet nga Strakosha.

39’- Tjetër spastrim nga Gjimshiti. Mbrojtësi largon një top të futur në zonë nga Dimarco.

34’- Me fat Shqipëria. Një aksion i bukur mes Scamacca dhe Frattesi, me mesfushorin që u ndal nga shtylla e majtë e Strakoshës.

31’- Scamacca provon me një roveshatë, por nuk ka saktësinë e duhur dhe largon me kokë Ajeti.

29’ Mitaj kthen një top në vështirësi mbrapa, por Seferi spastron gjithccka, duke fituar edhe rivënie anësore.

27’- Asani provon të shkëputet nga e djathta. Calafiori i fortë fizikisht, ndërpret një aksion që mund të ishte i rrezikshëm.

25’- Shkëputet bukur Broja pas një topi të gjatë nga Ajeti, por del Donnarumma dhe ndal rrezikun.

21’- Kundërsulm i shpejtë i Shqipërisë me Brojën, që shkëputet nga e majta. Sulmuesi ndalet në mënyrë të parregullt nga Pellegrini. Mesfushori i Italisë ndëshkohet me karton të verdhë.

16’- Gol Italia 2-1! Përmbyset rezultati. Barella përfiton nga një top i largua nga Asani dhe me një gjuajtje të bukur, e ndali topin në rrjetë.

15’- Gjimshiti shpëton një rast të rrezikshëm, duke larguar një top të rrezikshëm.

11’ Gol Italia 1-1! Bastoni vendos baraspeshën, duke shënuar me kokë, pas një asisti të marrë nga Pellegrini.

9’- Asllani i jep një top shumë të bukur Gjimshitit në zonë, por mbrojtësi gabon me gjuajtjen.

6’- Hysaj largon një top të rrezikshëm të hedhur në zonë nga Barella. Chiesa provon me të majtën, por Gjimshiti largon me kokë.

3’- Reagon Italia me Scamacca, por gjujatja nuk ka saktësinë e duhur.

1’- GOOOOOOOL SHQIPËRIA 1-0! Nedim Bajrami realizon golin më të shpejtë të Europianit. Vetëm 24 sekonda. Fantazisti përfiton nga një gabim në mbrojtje dhe ia del të shënojë për t’i dhënë avantazhin kuqezinjve.

Staron ndeshja!


FORMACIONET ZYRTARE:

Shqipëria: Strakosha, Mitaj, Hysaj, Ajeti, Gjimshiti, Asllani, Ramadani, Bajrami, Seferi, Asani, Broja.

Italia: Donnarumma, Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco, Jorginho, Pellegrini, Barella, Frattesi, Scamacca, Chiesa.