Izraeli është gati për një luftë gjithëpërfshirëse në Liban dhe ka plane të miratuara për një ofensivë që synon Hezbollahun.

Tensioni në rritje bie ndesh me përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për të shmangur një përshkallëzim. I dërguari Amos Hochstein u dërgua në Liban për të tentuar të qetësojë tensionet pas një rritjeje të luftimeve përgjatë kufirit jugor të Libanit që është përshkallëzuar në Hezbollah duke lënë të kuptohet se mund të sulmojë Haifën, qytetin e tretë më të madh të Izraelit.

Hezbollah publikoi një video 9-minutëshe 31 sekonda të asaj që tha se ishin aeroplanët e saj të cilët qarkullonin rreth qytetit bredgdetar dhe portet e Haifës në Izrael, 27 km nga kufiri libanez. Kryebashkiaku i Haifës, Yona Yahav, tha se video e Hezbollahut ishte terror psikologjik tek banorët e Haifës dhe veriut.

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Israel Katz, u përgjigj ashpër në një postim në X, duke thirrur shefin e Hezbollahut, Hassan Nasrallah. “Jemi shumë afër momentit të vendimit për të ndryshuar rregullat kundër Hezbollahut dhe Libanit. Në një luftë gjithëpërfshirëse, Hezbollahu do të shkatërrohet dhe Libani do të goditet rëndë”, shkroi ai.

Ushtria izraelite më vonë tha se planet operative për një ofensivë në Liban u miratuan dhe u morën vendime për vazhdimin e rritjes së gatishmërisë së trupave në terren. Katz tha se vendi ishte i bashkuar dhe duhet të rivendosë sigurinë për banorët e veriut. Ndërkaq kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu pretendoi se Shtetet e Bashkuara po vonon dërgesat me armatime në Izrael.

“Është e paimagjinueshme që në muajt e fundit, administrata të vonojë armë dhe municione për Izraelin”, tha Netanyahu. Presidenti Joe Biden ka vonuar dorëzimin e disa bombave që nga maji për shkak të shqetësimeve për vrasjen e civilëve nga Izraeli në Gaza.

Megjithatë, administrata ka bërë shumë për të shmangur çdo sugjerim se forcat izraelite kanë kaluar një vijë të kuqe me ofensivën në Rafah, gjë që do të shkaktonte një ndalim më gjithëpërfshirës për transferimet e armëve.

Klan News